Polskie Radio
Section05
historie

Alpaki, motyle, piestruszki. Zapraszamy na egzotyczne wycieczki tropem zwierząt. "Dzieciaki kochają zwierzaki" w letnim wydaniu

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Dzieciaki kochają zwierzaki" o alpakach, a już w kolejnych widomości o życiu zwierząt, nowe odkrycia ze zwierzęcego świata i pytania zadawane przez dzieci. W wakacje poznajemy zwierzęta występujące w egzotycznych miejscach. Zapraszamy nad brzegi Amazonki, azjatyckie stepy i podmorskie głębiny, aby wspólnie odkrywać najciekawsze gatunki zamieszkujące naszą planetę. Zapraszamy na wakacyjny cykl podcastów z Martą Kawalec i dziećmi!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ hodowla zwierząt zwierzęta zwierzęta domowe zwierzęta leśne zwierzęta morskie Zwierzyniec edukacja przyrodnicza Dzieciaki kochają zwierzaki

Festiwal Dwa Teatry 2024. Znamy werdykt jury

Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry". Sopot 2024, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Które słuchowiska dla dzieci i młodzieży zdaniem jurorów były najlepsze? Werdyktu jury wysłuchała Julka Rozbiecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ edukacja przyrodnicza dzieci Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry 2024

Ojcowie w świecie zwierząt. Tylko niektórzy opiekują się swoimi dziećmi

Nie wiele osób wie, że samce pingwinów cesarskich są jednymi z najbardziej oddanych ojców w świecie zwierząt. Wszystko dlatego, że jak wyjaśniła Katarzyna Królik z warszawskiego ZOO, zniesienie przez samicę jaja kosztuje ją tyle energii, że aby ją uzupełnić musi aż na dwa miesiące opuścić gniazdo. - Wówczas opiekę nad jajami przejmują właśnie pingwini ojcowie - powiedział gość audycji "Dzieciaki Kochają Zwierzaki".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ hodowla zwierząt zwierzęta domowe ptaki pisklęta ojciec

"Ćwiczenie pamięci może sprawiać przyjemność". Jak się uczyć aby zapamiętać?

Jeśli czasem trudno nam zapamiętać listę zakupów, czy definicję jakiegoś słowa, to historia Mateusza Trzęsickiego pokazuje jakie naprawdę możliwości ma nasz mózg. Gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom był 11-letni zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci i rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ edukacja przyrodnicza łąka natura Ziemia dzieci las

Pisklaki, podloty i dorosłe ptaki potrzebują naszej pomocy tylko w określonych przypadkach. Kiedy i jak warto pomagać?

Okazuje się, że nie zawsze ptaki potrzebują naszej pomocy. - Jeśli ptak potrafi chodzić i uciekać to znaczy, że być może dopiero uczy się latać, lub czeka na swoich rodziców. Nie odbierajmy mu wolności - powiedział Dominik Hajduk z warszawskiego ZOO, który opowiedział w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" o działaniu i misji Ptasiego Azylu oraz o nowym projekcie budowy Ptasiego Punktu Przyjęć.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ hodowla zwierząt zwierzęta domowe ptaki pisklęta

Jak możemy pomóc ptakom i ich pisklakom?

Ostatnie tygodnie były najbardziej intensywnym czasem dla ptaków. Wiele z nich powiększyło swoją rodzinę, inne czekają na kolejne młode. Nie zawsze jednak dojrzałe osobniki mogą wyfrunąć z gniazda pod opieką swoich rodziców. Co możemy zrobić kiedy znajdziemy bezbronnego ptaka w swojej okolicy, w jaki sposób możemy mu pomóc, a w jaki sposób tego nie robić? 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ hodowla zwierząt pisklęta ptaki ochrona przyrody

Dzieciaki kochają zwierzaki: "Możemy nawiązać więź ze szczurem, tak jak z psem"

Szczury mają niezwykłe umiejętności i oprócz dużej zwinności i inteligencji potrafią też uczyć się na błędach. To zwierzęta, które przy dobrej opiece mogą odwdzięczyć się swoim właścicielom swoją uwagą. Jak zauważyła Justyna Koczorowska gość audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki", warto poświęcić im trochę czasu i przekonać się, że ze szczurem można się zaprzyjaźnić.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ hodowla zwierząt gryzonie zwierzęta domowe

Jak się bronić przed komarami i czym leczyć następstwa ukłucia?

Długie weekendy to tylko rozgrzewka przed plagą komarów, która może nas czekać w letnim sezonie. Dla wielu osób owady te mogłyby nie istnieć. Jak się okazuje ich brak mógłby jednak spowodować katastrofę ekologiczną, ponieważ zdaniem ekspertów są one pokarmem dla wielu zwierząt. Skoro więc muszą pozostać, warto wiedzieć czym się przed nimi bronić.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ hodowla zwierząt owady

Strach u kobiety w ciąży jest obecny, ale nie zawsze uzasadniony. Eksperci o prawach polskich mam.

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży to w jej życiu następują zmiany. Wyjaśniła to na początku Agnieszka Malinowska. - Zmienia się wszystko. To nie tylko hormony, ale cała głowa, a ile kobiet, tyle różnych doświadczeń i przeżyć. Każda z nas ma inną perspektywę, motywację i potrzeby - powiedziała psycholożka w audycji Polskiego Radia Dzeiciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ mama Dzień Matki dzieci prawo prawo pracy

Audycja "Znane Mamy od rana" w niezwykły Dzień w Polskim Radiu Dzieciom

- Wszystkie Mamy życzą sobie przede wszystkim zdrowia swoich dzieci i bliskich, bo Mamy tak mają - zażartowała Justyna Bednarek gość Polskiego Radia Dzieciom i dodała - ale my naszym Słuchaczkom życzymy też wspaniałych prezentów od dzieci! To będzie piękny Dzień Mamy Polskim Radiu Dzieciom i zapraszamy do słuchania przygotowanych audycji specjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ mama Dzień Matki dzieci Muzyka dla dzieci

Zachęcam aby wyjść na łąkę i policzyć ziarna maku w makówce. Małgorzata Strzałkowska gościem Polskiego Radia Dzieciom

W książka "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" znajdziemy nie tylko rymowane historie o krasnoludkach które noszą różne transparenty np. "naprawiamy złego skutki. krasnoludki", ale jak zauważyła Małgorzata Strzałkowska są też informacje naukowe, jak choćby łacińskie nazwy roślin i zwierząt, a nawet takie ciekawostki jak: ile ziaren maku znajdziemy w jednej makówce? O tym co jeszcze znajduje się w najnowszej publikacji, autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ edukacja przyrodnicza łąka natura Ziemia dzieci

"Żebranie" orzeszków to nie jest typowe zachowanie wiewiórek. Czego nauczyli je ludzie?

- Wiewiórki leśne więcej czasu spędzają w koronach drzew, niż te które widujemy w parkach. Miejskie wiewiórki nauczyły się bowiem, że jak zejdą na ziemię to jest duża szansa, że dostaną jakiś smakołyk. To nie jest dla nich naturalne zachowanie - wyjaśniła dr Dagny Kruze - Gryz z Instytutu Nauk Leśnych SGGW, która w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiadała o najważniejszych faktach z życia wiewiórek.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ hodowla zwierząt Wiewiórka Basia zwierzęta leśne las Łazienki Królewskie