Polskie Radio
Section05

Holokaust

W jaki sposób rozumiany jest Holokaust?

– Ci, którzy próbują negować ofiarę i cierpienie Żydów, jako coś odrębnego, jedynego i niepowtarzalnego, mogą być natychmiast oskarżeni o antysemityzm. Zrównują bowiem rzekomo nieporównywalne zbrodnie na Żydach ze zbrodniami chociażby na Polakach lub Cyganach – powiedział Paweł Lisicki, red. nacz. tygodnika "Do Rzeczy".  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stosunki polsko-żydowskie Izrael Paweł Lisicki Żydzi społeczeństwo

Szef RDI: polski głos w sprawie Holokaustu nie jest słyszany

- Polski głos prawdy nie jest słyszany tam, gdzie powinien być. A powinien być słyszany w tych miejscach, gdzie tworzą się nieprawdziwe historie na temat Polski, czyli na amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetach. Poza tym język polski jest praktycznie na świecie nieznany. Badacze Holokaustu nie znają naszego języka ojczystego – powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, szef Fundacji Reduta Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA

Historyk: za pomoc Żydom represjom poddawano także rodzinę

- 15 października 1941 r. gubernator Generalnego Gubernatorstwa Hans Frank wprowadził karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili getta, jak i też dla Polaków, którzy udzielili pomocy Żydom. Nie tylko ukryli, ale udzielili jakiejkolwiek pomocy - mówiła w Dwójce dr Martyna Rusiniak-Karwat.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata Wacław Holewiński okupacja niemiecka II wojna światowa Dwójka

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Groziła za to śmierć

Nawet sprzedaż dwóch bochenków chleba groziła śmiercią. W Sadownem odsłonięta została tablica upamiętniająca rodzinę Lubkiewiczów, zamordowaną w 1943 roku przez Niemców wraz z dwiema Żydówkami, którym Leon Lubkiewicz sprzedał właśnie chleb. O tym, że trzeba przypominać o Polakach, którzy ratowali heroicznie Żydów mówili w Jedynce Ryszard Czarnecki (PiS) i Jan Grabiec (PO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tydzień Kontra Tydzień Henryk Szrubarz Ryszard Czarnecki Jan Grabiec Żydzi Ulmowie

Dr Gontarczyk: Polakom spróbowano przypisać zbrodnie Niemców

– Gdy skonfrontowałem akta archiwalne z tym, co napisali autorzy, to miało to dla mnie wymiar wręcz atomowy. Dopuszczenie się manipulacji na taką skalę to coś, co nie mieści się w głowie – powiedział dr Piotr Gontarczyk z Biura Badań Historycznych IPN. Zarzuca on manipulację naukowcom z Centrum Badań nad Zagładą Żydów – Janowi Grabowskiemu i Barbarze Engelking, pod których redakcją powstała książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA II wojna światowa stosunki polsko-żydowskie fakty opinie ciekawostki piotr gontarczyk IPN Żydzi