Polskie Radio
Section05
Janina Ochojska

Ochojska chce "piec kaczkę" każdego 15 października. Stanowcze reakcje internautów. "Upadek, żenujące"

"Pomysł mi się bardzo podoba. Będzie przypominać nie tylko ten ważny dzień w historii Polski, ale pozwoli pamiętać o zobowiązaniach jakie podjęliśmy wobec całego Narodu" - napisała w portalu X europoseł Janina Ochojska. Polityk udostępniła obrazek na którym napisano: "15 x Narodowy Dzień Dziękczynienia Naród piecze Kaczkę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janina Ochojska Koalicja Europejska polityka

Platforma Obywatelska jak zawsze w obronie Niemiec. Ochojska: Merkel "tylko uchyliła drzwi" migrantom

Debata w Parlamencie Europejskim dotycząca forsowanego przez Europejską Partię Ludową paktu migracyjnego wywołała wiele gorących sporów. Politycy przypominali, że u podstaw obecnego kryzysu związanego z napływem przybyszów z Afryki do Europy stoi polityka Angeli Merkel. W sukurs skompromitowanej byłej kanclerz Niemiec pospieszyli politycy Platformy Obywatelskiej. W obronę Merkel wzięła m.in. Janina Ochojska.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europarlament kryzys migracyjny 2023 Janina Ochojska Angela Merkel imigranci w Europie Niemcy Platforma Obywatelska

"Janina Ochojska nie ma racji". Poseł KO zapewnia, że bariera na granicy z Białorusią zostaje

- Janina Ochojska nie jest członkiem Platformy Obywatelskiej, nie jest w kierownictwie tej partii. Nie ma w tej kwestii racji, nikt nie będzie demontował tej bariery - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Witczak z Koalicji Obywatelskiej. Zapewniał też, że jego partia w Sejmie nie chciała wstrzymania budowy bariery, a jedynie przejrzystego finansowania tej inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koalicja obywatelska opozycja Mariusz Witczak Grzegorz Jankowski granica Janina Ochojska kryzys migracyjny imigranci w Europie

"Do Berlina!". Protesty na wystawie Ochojskiej w Dzierżoniowie

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Janina Ochojska regularnie obciąża polskie władze winą za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Eurodeputowana pojawiła się kilka dni temu w Dzierżoniowie w związku z inauguracją zorganizowanej przez nią wystawy "Push-back jest nielegalny. Pomaganie jest legalne". Okazało się, że nie przypadła ona do gustu grupie lokalnych mieszkańców, którzy dali temu wyraz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janina Ochojska Dzierżoniów kryzys migracyjny wojna hybrydowa służby i bezpieczeństwo

Rząd PO-PSL gorąco popierał przyjmowanie migrantów. "Jesteśmy przygotowani na każdą liczbę"

Władze Platformy Obywatelskiej od 2015 r. wielokrotnie deklarowały, że są gotowe przyjąć migrantów w ramach relokacji. Spełnienie unijnych zaleceń deklarowała Ewa Kopacz, jeszcze jako premier rządu PO-PSL. Podobne stanowisko formułowali w tamtym okresie Rafał Trzaskowski i Cezary Tomczyk. W późniejszych latach do przyjęcia migrantów nawoływała także poseł Iwona Hartwich, a także europoseł Janina Ochojska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy Ewa Kopacz Cezary Tomczyk polityka Janina Ochojska Rafał Trzaskowski opozycja imigranci w Europie

Opozycja zmieniła zdanie ws. muru na granicy z Białorusią? Poznaliśmy stanowiska klubów

Prawo i Sprawiedliwość zapewnia, że będzie dbało o ochronę granicy polsko-białoruskiej, której jednym z kluczowych elementów jest bariera wybudowana w 2022 roku. Co stałoby się z nią, gdyby do władzy doszła opozycja? Portal PolskieRadio24.pl sprawdził, jakie stanowisko w sprawie muru na granicy z Białorusią prezentują poszczególne partie.  
Zobacz więcej na temat:  Białoruś granica Rafał Bochenek opozycja PiS Platforma Obywatelska Donald Tusk Janina Ochojska

Ochojska znów szokuje. Oskarża o morderstwa na granicy. Zapytana o dowody, odpowiada: "nie ma"

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Janina Ochojska powiedziała w Radiu Zet, że na granicy Polski i Białorusi "panuje totalne bezprawie". Dopytywana o to, czy umierają tam ludzie, odparła zdecydowanie "tak". Dodała także, że "rządzący powinni siedzieć za to, jak traktują migrantów".
Zobacz więcej na temat:  Janina Ochojska granica straż graniczna media wywiad koalicja obywatelska POLSKA polityka

"Niestety przyzwyczailiśmy się do tego typu ekspresji". Karol Karski o wystawie Janiny Ochojskiej w PE

- Wystawy w PE zazwyczaj nie mają szerszego oddźwięku, ich się odbywa kilka jednocześnie. Wystawa Janiny Ochojskiej budzi pewne zainteresowanie, ale coż, przyzwyczailiśmy się do tego typu ekspresji, co oczywiście mówię ze smutkiem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Karol Karski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  PiS Prawo i Sprawiedliwość ŚWIAT Karol Karski Parlament Europejski Europa Unia Europejska UE Janina Ochojska Białoruś straż graniczna Jerzy Jachowicz

ANALIZA Opozycja straszy: będą zbrodnie bez kary i oddanie Polski w ręce Rosji. "PiS jest przez to bliżej zwycięstwa"

- Tego typu słowa są często bardzo mocno obliczone na wywołanie efektu politycznego - tak dr Łukasz Wyszyński, politolog, ocenia dla portalu PolskieRadio24.pl ostatnie zastraszające wypowiedzi Romana Giertycha i Janiny Ochojskiej. Przekonywali oni, że w Polsce w czasie trzeciej kadencji PiS nie będzie żadnej odpowiedzialności karnej i PiS będzie bezkarnie gwałcić, zabijać i rabować, a rządzący sprzedadzą Polskę Rosji. Dariusz Matecki z Solidarnej Polski twierdzi, że takie osoby "szkodzą swojej opcji politycznej".
Zobacz więcej na temat:  Roman Giertych Janina Ochojska POLSKA wybory kampania polityka

TYLKO U NAS "To absurd. Takie słowa wspierają białoruską propagandę". Straż Graniczna odpowiada Ochojskiej

- Nie wiem, skąd są te dane. To są bardzo krzywdzące słowa dla naszych funkcjonariuszy, dlatego że nasze dane są transparentne. W tej chwili na terytorium Polski znaleziono 19 ciał - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl chor. sztab. Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej. W taki sposób skomentowała słowa europoseł Janiny Ochojskiej, która mówiła, że nawet 300 migrantów mogło stracić życie, próbując przedostać się do Polski. O sugestii dotyczącej "zbiorowych grobów" SG odpowiada krótko: to absurd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja Białoruś kryzys migracyjny straż graniczna Janina Ochojska TYLKO U NAS

Skandaliczne słowa Ochojskiej. Rzecznik rządu: to pożywka dla rosyjskiej i białoruskiej propagandy

- Oczekujemy, że poseł Janina Ochojska wycofa się z kłamliwych słów, które szkalują dobre imię Polski, a liderzy partii opozycyjnych jasno się od nich odetną - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem wypowiedź europosłanki o migrantach to pożywka dla rosyjskiej i białoruskiej propagandy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Janina Ochojska Piotr Müller straż graniczna