Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Zwierzęta domowe pomagają nam radzić sobie ze stresem?

Dźwięki o niskiej częstotliwości, np. mruczenie kota, może pomóc nam się zrelaksować i zmniejszyć poziom stresu. Udowodniono naukowo, że takie dźwięki wzmacniają mięśnie, kości i stawy, łagodzą ból, niwelują duszności, przyśpieszają gojenie ran. Jakie jeszcze możemy czerpać korzyści z posiadania domowego zwierzaka? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta domowe społeczeństwo psychologia dzieci socjologia pies koty Patryk Michalski

83 lata od pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. "To symbol męczeństwa wielu narodów"

83 lata temu przeprowadzono pierwszą deportację Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Oświęcimiu w związku z tą rocznicą odbyły się uroczystości z udziałem byłych więźniów. Dyskutowano również, podczas konferencji "Mitteleuropa - czy to tylko historia?" zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Warszawie, o niemieckich koncepcjach politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Piotr Gliński Auschwitz historia Polski

"To coś nowego". Malcolm McDowell w radiowej Jedynce o pracy nad filmem o Krystynie Skarbek

Malcom McDowell jest znany między innymi z głównych ról w kultowym obrazie Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza" i "Szczęśliwym człowieku" Lindsaya Andersona. Teraz brytyjski aktor pracuje nad szpiegowskim thrillerem "The Partisan" w reżyserii Jamesa Marquanda, który przedstawia historię Krystyny Skarbek - legendarnej agentki tajnych służb brytyjskich. - Nigdy nie grałem szpiega, więc to coś nowego. (...) Grałem biskupów, królów, cesarzy, a szpieg mi się nie trafił - przyznaje Malcolm McDowell w rozmowie dla Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej Malcolm McDowell Krystyna Skarbek

Muzyczny "Wieczór z historią". Najważniejsze historyczne rocznice i jubileusze tego lata

W ostatniej przed wakacyjną przerwą audycji "Wieczór z historią" posłuchaliśmy piosenek i ballad odnoszących się do ważnych dla historii Polski wydarzeń czerwca, lipca i sierpnia, m.in. utworu "Nie do zmiażdżenia" przypominający Poznański Czerwiec 1956 r.. "Wołyń", "Mały Powstaniec" czy "'Bij bolszewika". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rzeź Wołyńska Czerwiec 1956 Poznań Powstanie Warszawskie Armia Krajowa piosenka Lech Makowiecki Maksymilian Maria Kolbe

"Interes Polski czasami wymaga, by rozmawiać z diabłem". Siemoniak o tezach serialu "Reset"

- Teza stawiana w tym filmie jest absolutnie fałszywa. W polskiej polityce po 1990 roku były różne rządy, ekipy, różne też etapy relacji z Rosją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, poseł i wiceprzewodniczący PO, komentując nowy cykl TVP pt. "Reset".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Platforma Obywatelska koalicja obywatelska Tomasz Siemoniak Grzegorz Jankowski

Czasy Gierka, Breżniewa i nowe formy opozycji

O tym, że Edward Gierek miał dobre notowania w Moskwie, świadczyć może fakt, że już w trakcie przesilenia październikowego 1956 roku przywódca Związku Sowieckiego Nikita Chruszczow upominał towarzyszy polskich, aby do nowego Biura Politycznego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej włączyć towarzysza Gierka. Była to opinia z 2008 roku historyka, działacza socjalistycznego i komunistycznego Andrzeja Werblana.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak Edward Gierek historia PRL historia Polski

Prof. Andrzej Nowak nominowany do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Jest współtwórcą audycji "Historia żywa"

Już po raz dwudziesty trzeci na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej. Prof. Andrzej Nowak, współtwórca cyklu audycji "Historia żywa” w radiowej Jedynce, został nominowany do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2023. Laureatów poznamy 25 września podczas gali, która odbędzie się w Nowym Sączu.
Zobacz więcej na temat:  Mistrz Mowy Polskiej Andrzej Nowak