Polskie Radio
Section05

Jedynka

Igor Herbut

"... Byłem, będę, jestem dobrej myśli". To fragment tekstu utworu "Tańczmy" z mojej pierwszej solowej płyty. Z płyty, która jest najcenniejszą rzeczą, jaką mogę się teraz z Wami podzielić. I nie chcę już dłużej czekać. Wbrew wszelkiej rynkowej logice, wbrew temu, że sklepy z płytami są zamknięte i prawie nikt nie zobaczy naszych pięknych plakatów na przystankach, postanowiłem przyspieszyć premierę  albumu "Chrust" - Igor Herbut.
Zobacz więcej na temat: 

"Święci nie przemijają". Niezwykła wystawa o św. Janie Pawle II

Wystawa "Święci nie przemijają - w setną rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II" w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem należy do projektu "Jan Paweł II - Zakopane pamięta". Podejmuje temat życia autorytetu i duchowego przywódcy, jakim był Jan Paweł II oraz wielkich osobowości polskich świętych i błogosławionych wyniesionych jako wzory przez Jana Pawła II podczas jego pontyfikatu.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Jan Paweł II rocznica wystawa Zakopane Michał Montowski Dorota Kołodziejczyk

Igor Witkowski: epidemia nie jest jedynym źródłem problemów

- Przez cały rok 2019 nasilały się i stawały się coraz widoczniejsze sygnały mówiące o tym, że świat zmierza ku gospodarczej - i nie tylko - zapaści. Zrozumienie tego burzy mit, że z tej zapaści związanej z epidemią można będzie wyjść poprzez powrót do tego, co było - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia autor książki "Przemiany na Ziemi jako wrota do przyszłości".
Zobacz więcej na temat:  Maciej Szajkowski

"Autobiografia" na podstawie poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera w reżyserii Janusza Kukuły

Kazimierz Przerwa-Tetmajer był najpopularniejszym autorem ostatniego dziesięciolecia XIX wieku. Swoją ówczesną sławę zbudował na dwóch mocnych podstawach: świetnej, pod wieloma względami nowatorskiej, poezji oraz, w wielu przypadkach słabszej artystycznie, ale za to trafiającej do masowego czytelnika, twórczości prozatorskiej. Został uwieczniony w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Dziś Tetmajer kojarzony jest głównie jako poeta końca wieku, schyłkowiec, ten, który jako pierwszy tak dosadnie dał wyraz młodopolskiemu kryzysowi światopoglądowemu oraz nastrojom mu towarzyszącym. Reżyseria: Janusz Kukuła., Reżyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk. Muzyka: Łukasz Olszówka. Wiersze czytają: Krzysztof Gosztyła, Marcin Przybylski, Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Przerwa-Tetmajer Janusz Kukuła