Polskie Radio
Section05
języki obce

Język angielski nadal najczęściej wybieranym przez polskich uczniów na maturze

Po egzaminie dojrzałości z języka polskiego i matematyki przyszedł czas na języki obce. Wybór jednego z nich jest dla uczniów obowiązkowy. Dziś, 6 maja, odbywają się matury na poziomie podstawowym między innymi z angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Klaudia Porębska w "Sygnałach dnia" sprawdziła, czy Polacy są poliglotami, jakie języki obce znają i które są cenione przez pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  matura matura 2022 egzaminy maturalne języki obce język angielski Sygnały Dnia Klaudia Porębska edukacja

Jak zadbać o wymierające języki?

Język jest jak kwiat – odpowiednio pielęgnowany potrafi pięknie rozkwitnąć i wydać wspaniałe owoce. Ale język zarazem jest jak zwierzę i może być zagrożony wymarciem. Co więcej, takich języków jest ok. 1/3 z blisko 7 tys., które istnieją na świecie. Dlatego stworzono w internecie Archiwum Zagrożonych Języków (ELAR).
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo języki obce nauka języków obcych Wilamowice Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka

"Dzieci wielojęzyczne". Rozmowa z autorką książki w audycji "Strefa rodzica" w PRD

Bohaterami książki "Dzieci wielojęzyczne" jest rodzina autorki. Cała historia rozpoczęła się jeszcze w czasie, kiedy Martyna Górniak-Pełech była w ciąży. To właśnie wtedy zaczęła mówić w języku hiszpańskim do swojego brzuszka. Więcej o tym, jak przebiegało wdrażanie kolejnego języka, a także o tym, w jaki sposób wygląda rodzina wielojęzyczna, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  języki obce radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Jak wychować dziecko wielojęzyczne? Ciekawy poradnik dla rodziców w kraju i na emigracji

- Dziesięć lat temu, będąc w ciąży, wpadłam na szalony pomysł, by do noworodka mówić po hiszpańsku i wychować dziecko dwujęzyczne. Ludzie patrzyli na mnie z niedowierzaniem, ale ja ambitnie trwałam w moim postanowieniu. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie los, który rzucił nas na głęboką wodę i sprawił, że po kilku przeprowadzkach, zamieszkaliśmy na Malcie. Od tego momentu historia nabrała innego koloru. Z otoczenia zniknął język polski. Pojawił się język angielski i język maltański - mówi Martyna Górniak - Pełech, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Zobacz więcej na temat:  język polski języki obce dzieci Malta Hiszpania Ukraina

Polskie szkoły przyjęły już 130 tys. ukraińskich uczniów. Przemysław Czarnek z wizytą w jednej z nich

Szef MEiN odwiedził Zespół Szkół Ekonomicznych w Lublinie, w którym są dwa oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy. - W polskim systemie oświaty jest już ponad 130 tys. uczniów z Ukrainy - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał też, że na intensywny kurs języka polskiego prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji zapisało się 900 nauczycieli i osób związanych z oświatą z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja dzieci młodzież szkoła uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe język polski języki obce

TYLKO U NAS Język ukraiński a polski. Podobieństwa i różnice, czyli jak się dogadać

Po ataku Rosji na Ukrainę pojawiła się w naszym kraju ogromna liczba osób szukających schronienia przed wojną. Jednym z wielu wyzwań, przed jakimi stają zarówno uchodźcy, jak i Polacy, którzy spieszą im z pomocą, jest bariera językowa. Dlatego warto przyjrzeć się językowi ukraińskiemu, sprawdzić, co łączy, a co dzieli go z językiem polskim. Warto szukać porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  język polski Ukraina gramatyka języki obce HISTORIA

Dwujęzyczność dzieci. Szansa i wyzwanie dla nauczycieli i rodziców

Na lekcjach angielskiego w szkole, najczęściej się nudzą. Nauczyciele skarżą się na utrudnioną komunikację z uczniem w pierwszych miesiącach nauki w Polsce. W kontaktach z rówieśnikami czasem brakuje im polskich słów. Rodziny polskich emigrantów, które wróciły do kraju wiedzą, że pojęcie dwujęzyczności będzie towarzyszyć ich dzieciom przez całe życie.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci dzieci dzieciństwo edukacja wychowanie język polski język ojczysty języki obce Małgorzata Frydrych

Nowe przekłady klasyków literatury. Czy są lepsze od oryginałów?

Nowe przekłady literackich klasyków budzą wiele emocji. Wiąże się to z tym, że niektórzy czytelnicy przyzwyczajają się do danej lektury, inni twierdzą, że nowe tłumaczenia mogą przynieść pozytywne skutki. - Jeżeli powieść fascynuje i w pewien sposób się podoba, to warto mieć ją w różnych odsłonach - mówi w "Czterech porach roku" tłumacz Jerzy Jarniewicz. 
Zobacz więcej na temat:  literatura języki obce tłumacz książki Roman Czejarek

Big Ben i London Eye. Anglia okiem młodych mieszkańców z Polski

Krystian, Laura i Lilia, mieszkają nad samym morzem na południu Anglii. W ostatniej audycji opowiedzieli o miasteczku, w którym mieszkają. Krystian jest najstarszy z czwórki rodzeństwa. Urodził się w Polsce i jako mały chłopiec wyjechał wraz z mamą do Wielkiej Brytanii, by zamieszkać wspólnie z tatą. W Anglii na świat przyszły dwie siostry Krystiana i ich najmłodszy braciszek. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców podróże języki obce

Czeszki pozbyły się z nazwiska końcówki "-ova"

Dawniej żona każdego Polaka o nazwisku Nowak była nazywana Nowakową, a córka – Nowakówną. Dziś takie końcówki w żeńskich nazwiskach stosują głównie starsze pokolenia. Co innego w Czechach – tam zwyczaj dodawania do żeńskich nazwisk końcówki "-ova" był usankcjonowany prawem. Zmieniło się to dopiero ponad tydzień temu. Projekt liberalizacji dotyczący metryk czeskich został przejęty przez parlament, podpisany przez prezydenta, a 1 stycznia 2022 roku zmiana weszła w życie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Czechy języki obce kobieta mężczyzna feminizm

Tłumaczą teksty, wykrywają spam. Czym są neuronowe modele języka?

Dzięki nim użytkownicy internetu mają dostęp do usług tłumaczenia tekstu na różne języki, możliwe jest wykrywanie spamu, realizowane są badania nastrojów społecznych w sieci, a także z ich pomocą każdy ma dostęp do automatycznej korekty tekstu czy też może porozmawiać z chatbotem. Mowa o neuronowych modelach języka, których popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak języki obce internet sztuczna inteligencja informatyka