Polskie Radio
Section05
kwiaty

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny kwiaty pszczoły miód ekologia Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Alergolożka w Trójce: żeby się przygotować na atak alergii, warto śledzić kalendarze pylenia

W Polsce przybywa osób z alergią - zauważyła alergolożka Kaja Pulik. W Programie 3 Polskiego Radia wyjaśniła, że coraz więcej jest osób zarówno z alergicznym nieżytem nosa, jak i z astmą. Według szacunków w Polsce nawet 12 mln osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka alergia alergeny astma Katar Robert Grzędowski wiosna kwiaty drzewa lekarz alergie u dzieci

Kwiaty na balkon lub taras. Jakie wybrać? Sprawdź rady florystki

Rusza sezon na ozdabianie tarasów i balkonów kwiatami. Jakie rośliny wybrać aby stworzyć swój własny balkonowy ogródek? Czy warto zająć się tym już teraz, na przykład podczas długiego majowego weekendu, czy lepiej poczekać jeszcze kilka tygodni ze względu na tzw. zimną Zośkę i ryzyko przymrozków? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka balkon ogród kwiaty rośliny wiosna Anna Wojtala florystka florystyka

Jak ozdobić mieszkanie na Wielkanoc? "Do mody wracają motywy ludowe"

Wiosna oraz zbliżająca się Wielkanoc to dobra okazja, by odświeżyć wystrój wnętrza domu, przygotować nowe dekoracje, które, odpowiednio dobrane, mogą sprawić, że zapanuje w nim świąteczny klimat. Do mody wracają również motywy ludowe. 
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie domowe porządki dom Wielkanoc dekoracje świąteczne pisanki rośliny kwiaty florystyka społeczeństwo Weronika Puszkar infografika

PORADNIK Co teraz pyli? Sprawdź, co cię uczula. Kalendarz pyleń 2024

Wiosna i lato to dla wielu osób najlepszy czas w roku. Jest ciepło, dzień jest dłuższy i od razu mamy więcej energii. Co mają jednak powiedzieć alergicy, dla których często każdy dzień to walka z uciążliwymi objawami? Poniżej przedstawiamy kalendarz pyleń 2024 i wskazówki, dzięki którym możesz zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Zapytaliśmy też alergologa o to, jak i kiedy skutecznie rozprawić się z alergią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie alergia natura alergeny alergie u dzieci drzewa drzewo kwiaty las ogród pogoda

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Wiosna rozgaszcza się w ogrodach. Jakie rośliny budzą się już do życia?

Przebiśniegi, pierwiosnki, szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy – to właśnie te kwiaty uznawane są za symbol zbliżającej się wiosny. Czy nadchodzące ciepłe dni czuć już w powietrzu? – Wiosnę już czuć, nawet z zamkniętymi oczyma. Właśnie kwitną oczary i wawrzynki, które niesamowicie pachną – powiedziała w Trójce Katarzyna Misiak z ogrodu botanicznego PAN w Powsinie.
Zobacz więcej na temat:  rośliny kwiaty ogród ogród botaniczny Trójka Piotr Firan Przebiśniegi

Krokusy, czyli pierwsze oznaki wiosny

W tym roku krokusy zaskoczyły wszystkich. Choć do początku kalendarzowej wiosny zostało kilka tygodni, Szafran spiski, bo tak nazywa się ten kwiat, zaczął kwitnąć już w lutym. Krokusy są także symbolem nadejścia wiosny i Tatr, gdzie tworzą całe kwiatowe dywany. A w "Jedynce Dzieciom" wybraliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w poszukiwaniu pierwszych krokusów i śladów wiosny.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci wiosna kwiaty