Polskie Radio
Section05

literatura

TYLKO U NAS Waga twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza. "Wytyczał szlaki, którymi podążali inni"

- Był szczęśliwym dzieckiem losu, które w dorosłości staje się podróżnikiem, literatem, który odkrywał nowe światy, samodzielnie się do nich przedzierając i wytyczając szlaki, którymi podążą inni. W każdej dziedzinie, której się imał, zaznaczył nową drogę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, pisarz i autor magazynu "Twórczość" o zmarłym w sobotę Jarosławie Marku Rymkiewiczu. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz POLSKA KULTURA Wiesław Molak

TYLKO U NAS Rymkiewicz pod okiem SB. Dr Gontarczyk: jego konflikt z systemem był nieuchronny

- Istota Jarosława Marka Rymkiewicza jako człowieka, jako poety, była absolutnie z natury sprzeczna z tym, czego oczekiwała od niego Polska Rzeczpospolita Ludowa. Konflikt był nieuchronny. Rymkiewicza szykanowano cały czas - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, współprowadzący audycję "Klub Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz odeszli 2022 piotr gontarczyk Instytut Pamięci Narodowej KULTURA historia Polski służba bezpieczeństwa PRL POLSKA społeczeństwo

TYLKO U NAS Wspominając Jarosława Marka Rymkiewicza. Prof. Bolecki: literatura nie może być sługą polityki

Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych. W Polskim Radiu 24 wspominał go literaturoznawca prof. Włodzimierz Bolecki (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk). Poetę wspominali także Maryna Miklaszewska, dziennikarka i pisarka, dr Michał Gołębiewski, historyk literatury, Jan Pietrzak, satyryk, prof. Maciej Urbanowski, krytyk literacki (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz POLSKA KULTURA

TYLKO U NAS "Wzorzec z Sèvres polskiej inteligencji". Piotr Gliński wspomina Jarosława Marka Rymkiewicza

"Patriota, autorytet, jak mało kto rozumiał i kochał Polskę!" - napisał na Twitterze minister kultury Piotr Gliński o Jarosławie Marku Rymkiewiczu. - Zabierał głos bardzo wyraziście, ostro, zdecydowanie i bardzo właściwe, po naszej duchowej, polskiej stronie zawsze się opowiada - mówił wicepremier w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz POLSKA Antoni Opaliński KULTURA Piotr Gliński

TYLKO U NAS "Czego się nie dotknął, to zostawiał rzeczy znakomite". Masłoń wspomina Rymkiewicza

- Jego dorobek jego jest ogromny, bo zawiera i - w pewnym czasie bardzo chętnie przez niego uprawianą - twórczość dramatopisarską, i przekłady, i tomy prozy - w tym także znakomite i budzące ogromne emocje książki - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń o Jarosławie Marku Rymkiewiczu. - Czego się nie dotknął, to zostawił rzeczy znakomite. Jego "Rozmowy polskie" to był absolutny przebój literatury podziemnej lat 80. - przypomniał.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Antoni Opaliński KULTURA W POLSKIM RADIU POLSKA

Nowe przekłady klasyków literatury. Czy są lepsze od oryginałów?

Nowe przekłady literackich klasyków budzą wiele emocji. Wiąże się to z tym, że niektórzy czytelnicy przyzwyczajają się do danej lektury, inni twierdzą, że nowe tłumaczenia mogą przynieść pozytywne skutki. - Jeżeli powieść fascynuje i w pewien sposób się podoba, to warto mieć ją w różnych odsłonach - mówi w "Czterech porach roku" tłumacz Jerzy Jarniewicz. 
Zobacz więcej na temat:  języki obce tłumacz książki Roman Czejarek

Orbitowski w PR24 o opowiadaniach "Sarajewskie Marlboro"

- Czytając, przejmowałem się losami tych, którym się nie wiodło i złościłem się na oprawców. Książka zaczyna się od ognia i ogniem się kończy. Ludzkie tragedie są tak opisane, że czasami nie chciało się wierzyć, iż zostały wzięte z życia. Tymczasem te tragedie wydarzyły się chwilę temu - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował opowiadania "Sarajewskie Marlboro" Miljenko Jergovicia. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA książki czytelnictwo KULTURA społeczeństwo

Słuchowisko "Gracz". Ewa Małecki: Dostojewski to dla mnie ważny pisarz

- Dostojewski jest w pewnym sensie prekursorem psychologicznego, a nawet psychoanalitycznego podejścia do człowieka. Czasami uznaje się go również za odkrywcę podświadomości. I właśnie ze względu na to, że psychologia człowieka jest w mojej twórczości szczególnie ważna, ten Dostojewski jest tak interesujący - mówiła Ewa Małecki, reżyserka słuchowiska "Gracz", którego premiera już w niedzielę na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Fiodor Dostojewski Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Radiobook: "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy do twórczości Gabrieli Zapolskiej. Prezentujemy powieść "Szmat życia", która jest kolejnym tekstem ilustrującym zamiłowanie autorki do wyśmiewania małostkowości, obłudy i intryganctwa polskiej prowincji, mieszczaństwa i elit końca XIX wieku. Czyta Grażyna Barszczewska (nagranie z 2001 r.). 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki Audiobook KULTURA W POLSKIM RADIU Gabriela Zapolska

Reportażystka, która chciała zostać aktorką - Katarzyna Surmiak-Domańska

Zaczynała jako 13-latka rolą w serialu "Tylko Kaśka", ale zmieniła aktorstwo na reportaż. Wydała już kilka książek, m.in. poświęconą Krzysztofowi Kieślowskiemu. Jej najnowszym dziełem jest suma dociekliwości reporterskiej z poszukiwaniami korzeni i historii własnej rodziny w trudnych latach rzezi wołyńskiej. Gościem audycji "Spotkanie z..." była Katarzyna Surmiak-Domańska. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Wołyń Wojciech Smarzowski książki