Polskie Radio
Section05

literatura

Antologia "24.02.2022". Pisarze dla Ukrainy

- Lubię porównywać siebie do zapałki, a fandom do łatwopalnego tworzywa. Pod moim postem pojawiły się komentarze Katarzyny Koćmy i Joanny Radosz, które stwierdziły, że mój pomysł stworzenia antologii-manifestu sprzeciwiającego się wojnie jest pomysłem dobrym - mówił w Dwójce pisarz powieści z gatunku fantastyki Jarosław Klonowski i inicjator powstania serii książek pt. "24.02.2022".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina poezja Dwójka Paweł Siwek fantastyka książki KULTURA

Nowy "Radiobook": "Chłopi", tom III – "Wiosna"

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy - ponownie - po prozę Władysława Stanisława Reymonta - prezentujemy "Chłopów", wydawanych sukcesywnie w pierwszej dekadzie XX wieku, za których autor otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2018 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki Audiobook KULTURA Władysław Reymont W POLSKIM RADIU

Nowy "Radiobook": "Chłopi", tom III - "Wiosna" [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy - ponownie - po prozę Władysława Stanisława Reymonta - prezentujemy "Chłopów", wydawanych sukcesywnie w pierwszej dekadzie XX wieku, za których autor otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla. Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 2018 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki Audiobook KULTURA Władysław Reymont W POLSKIM RADIU

Szkoła ukraińska polskiego romantyzmu – wspólne dziedzictwo

Trwa rok Polskiego Romantyzmu. Liczni twórcy epoki odwoływali się w swych utworach do terytorium, folkloru, ale także historii Ukrainy. W odniesieniu do tych dzieł używa się określenia "szkoła ukraińska polskiego romantyzmu". O niej rozmawialiśmy z gościem audycji "Trójka literacka" – literaturoznawcą prof. Andrzejem Waśką.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Magdalena Złotnicka Ukraina romantyzm poezja

Wiesław Myśliwski: literatura też jest matematyką

- Pamiętam, że w szkole była taka profesor, Krawczykowa. Przerabiała po kolei historię literatury, epoki itd. Tyle że zasada ówczesnej nauki o literaturze to było "co autor chciał powiedzieć?", a nie to, jak autor mówi. Każda porządna nauka literatury musi zmierzać do nauczenia człowieka estetyki, kryteriów, dzięki którym będzie mógł przekonać się, co jest lepsze, a co gorsze - mówił w archiwalnym nagraniu Wiesław Myśliwski. Pisarz kończy w piątek (25.03) 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski jubileusz Dwójka KULTURA Dwikozy Sandomierz

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

24 marca 1903 roku urodził się Igor Newerly – pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiętnika z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Igor Newerly II wojna światowa Janusz Korczak niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne proza historia Polski HISTORIA literatura polska KSIĄŻKA

Wiesław Myśliwski - "istotą jego pisarstwa jest opowieść, ludzka mowa"

- Jak ludzie mówią, jak siebie opowiadają, jakich słów używają, czy wpadają w schematy językowe, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach - to jest to, co Wiesława Myśliwskiego najbardziej fascynuje - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, jeden z redaktorów tomu "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Książka ukazuje się z okazji 90. urodzin pisarza Wiesława Myśliwskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski jubileusz Wojciech Bonowicz Dorota Gacek KULTURA

Ukraińska poetka zamieszkała w dawnym mieszkaniu noblistki

Ukraińska poetka Natalia Beltchenko, która uciekła przed wojną z Kijowa, znalazła schronienie w ostatnim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Dzięki staraniom fundacji imienia noblistki poetce udało się przedostać najpierw do Lwowa, a potem przez Przemyśl do Krakowa. Dziś jej sypialnią jest były pokój gościnny Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Wisława Szymborska Nobel nagroda Nobla poezja uchodźcy Ukraina Kraków Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

"Gustaw Herling-Grudziński był wyczulony na ludzkie sprawy"

- Koncepcja "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego powstała w końcu lat 90. Chcieliśmy zebrać te nieznane rozproszone teksty, również z lat szkolnych, poprzez krytykę literacką, publikacje z czasów II wojny światowej, a potem dzieła emigracyjne. To, co zaplanowaliśmy ponad 20 lat temu, teraz udało się zakończyć - mówił na antenie Dwójki profesor Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Włodzimierz Bolecki

"Szew za igłą". Niezwykłe rodzinne ścieżki

- Po śmierci babci dostałam plik listów od mamy, to najbardziej mnie zainspirowało do napisania tej książki, był to przełomowy moment w moim życiu. Dziadek był postacią odległą, jego portret budził moje zainteresowanie, ale nie wiedziałam, co z nim zrobić. Postanowiłam odtworzyć jego życiorys, wtedy naprawdę go poznałam - mówiła na antenie Dwójki Marta Hożewska, autorka książki "Szew za igłą".
Zobacz więcej na temat:  książki II wojna światowa Dwójka Jakub Kukla