Polskie Radio
Section05

literatura

"Ruda Kejla". Premiera książki Izaaka Baszewisa Singera

- Praktyka przekładania Baszewisa z angielskiego doprowadziła do tego, że wiele osób, z którymi dziś rozmawiam, nie ma świadomości, że Baszewis nigdy nie pisał po angielsku. Jego cała twórczość powstawała w języku jidysz. Jest to jego język domowy, Żydzi polscy mówili w domu w języku jidysz. Do końca życia pisał tylko w języku żydowskim - przypomniał Krzysztof Modelski na antenie Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński książki Izaac Bashevis Singer tłumaczenie

Galeria osobistości. "Moi ważni. Portrety prywatne" Barbary Gruszki-Zych

Książka Barbary Gruszki-Zych pod tytułem "Moi ważni. Portrety prywatne" to zbiór osobistych portretów poetów, pisarzy, muzyków, artystów kina i teatru, duchownych, lekarzy, naukowców, świadków historii. - To "tylko" dwadzieścia pięć portretów. Przecież tak dużo jest ważnych osób w naszym życiu - zauważa sama autorka w rozmowie z Anną Stempniak. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak książki muzyka filmowa KULTURA

"Kukolka". Ukraina czasów transformacji w powieści Lany Lux

- To był brutalny świat. Wokół nas, w rodzinie, wśród przyjaciół było bardzo wielu ludzi, którzy próbowali szczęścia tworząc małe interesy, niewielkie firmy, wielu z nich zderzyło się z przemocą; okazało się, że funkcjonują w bezprawnej rzeczywistości. Ich codziennością była niepewność, brak podstawowych dóbr, żywności, prądu, ogrzewania - opowiadała Lana Lux na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina książki Ukraina Niemcy Dwójka Jakub Kukla

Magda Mikołajczuk o książce Michela Houellebecqa "Unicestwianie"

Akcja najnowszej powieści gwiazdy francuskiej literatury Michela Houellebecqa "Unicestwianie" dzieje się w 2027 roku podczas fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji. Główny bohater powieści, urzędnik w ministerstwie finansów, boryka się ze śmiertelną chorobą ojca, kryzysem małżeńskim i trudnościami w karierze zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki Michel Houellebecq Magda Mikołajczuk

Narcyza Żmichowska – zapomniana emancypantka

- Żmichowska miała niezwykle oryginalne poglądy, jeśli chodzi o to, co jest sednem istnienia człowieka w świecie. Pisała, że największym obowiązkiem ciążącym na ludziach jest obowiązek bycia szczęśliwym. Nie przyszliśmy na świat przecież po to, aby cierpieć – mówiła prof. Grażyna Borkowska w audycji Kai Kamińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe". 25 grudnia przypada 146. rocznica śmierci pisarki i nauczycielki. 
Zobacz więcej na temat:  Narcyza Żmichowska edukacja feminizm

Антонич — «Народився бог на санях»

Сьогодні у нашій рубриці «Українсько-польські поетичні діалоги» — зимовий, казковий, різдвяний світ Богдана-Ігора Антонича в оригіналі та чудових польських перекладах Адама Поморського
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja Czesław Miłosz Serhij Żadan

S. Magdalena Abramow-Newerly: matka Matylda Getter otwierała serca

- W sposób naturalny wśród dzieci katolickich ukrywano dzieci żydowskie. To z jednej strony była dosyć spontaniczna akcja, a z drugiej - bardzo dobrze zorganizowana. Szacujemy dzisiaj, że ponad 120 sióstr Rodziny Maryi pod wodzą matki Matyldy Getter brało udział w ratowaniu Żydów. W tej chwili 22 siostry otrzymały medale Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - mówiła w Dwójce siostra Magdalena Abramow-Newerly, przełożona Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, dyrektor Muzeum Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Szczęsny Feliński Igor Newerly Jarosław Abramow-Newerly Dorota Gacek Dwójka Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata

Literacko i na rowerze. Wyprawa do kraju, który już nie istnieje

Nazywał się Bernard Charles Newman, a jego znakiem rozpoznawczym był... rower. Tym pojazdem dwukrotnie zwiedzał Polskę. W roku 1934 i dwanaście lat później. Obroty koła historii sprawiły, że za każdym razem oglądał kraj bardzo odmienny. Zarówno pod względem politycznym, jak i geograficznym. Tandem Loverowi postanowił odtworzyć trasę Newmana i wybrać się w niezwykłą podróż. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Tomasz Zapert Trójka rower

"Telefon od Mikołaja". Magdalena Witkiewicz: lubię szczęśliwe zakończenia

"Telefon od Mikołaja" to świąteczna opowieść o kilku osobach z problemami, o ekscentrycznych staruszkach i rozmowach telefonicznych, które potrafią odmienić życie. - Wiem od czytelniczek (…), że tęsknią za szczęśliwymi zakończeniami. Gdy sięgają po moją książkę, to wiedzą: nieważne, jak się spłaczą w samym środku, to na końcu będzie "ale mi dobrze" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Witkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki

"Zniknięcia". Tłumacz: to była ciężka praca, ale okraszona przyjemnościami

- Jest to utwór, który ma bardzo wiele warstw, także czysto formalnych. Najbardziej zauważalna to brak litery "e", ale jest także całe mnóstwo innych przymusów, bo to była racja pisania samego Pereca. Poszukiwanie wyjścia z tych rozmaitych pułapek, odniesień, kontekstów to była jednocześnie ciężka praca, ale okraszona całym mnóstwem gier i zabaw - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Waszak, współautor pierwszego polskiego tłumaczenia książki "Zniknięcia" Georgesa Pereca.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek KSIĄŻKA tłumacz Dwójka

RECENZJA "Wojna i dziedzictwo". Recepta prof. Andrzeja Nowaka na czas niepokoju

Wojna na Ukrainie toczy się od lutego, ale to niejedyna wojna, która dotyczy naszego kraju. Wojna z dziedzictwem europejskim, jak i polskim trwa bowiem na Zachodzie od lat. O tym, jaka jest przyczyna tych zagrożeń i jak należy się im przeciwstawić, pisze w monografii "Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza" prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak magazyn 2022/2023 Rosja wojna na Ukrainie Ukraina

"Burżuazja na styku kultur". Grzegorz Musiał o Łempickiej

- Tamara Łempicka miała niezwykłe dzieciństwo, była wyjątkową istotą od samego zarania. Miała wspaniałego mentora w swoich wczesnych latach w postaci swojej babki, która była osobą o wielkim formacie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Musiał, autor książki "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 SZTUKA malarstwo POLSKA