Polskie Radio
Section05

migracja

Wróblewski: sytuacja na granicy z Białorusią zależy od postaw państw członkowskich UE i NATO

- Parę dni temu na konferencji unijnej Komisji Europejskiej i Komitetu Ekonomiczno-Społecznego zgłosiłem projekt wprowadzenia nowej kategorii: typy migracji. Oznaczać ma ona, że osoby, które w ramach świadomej agresji migracyjnej przekroczyły granicę, nigdy nie będą mogły ubiegać się o status uchodźcy w państwie UE albo NATO - mówił Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński granica Białoruś POLSKA Unia Europejska Aleksander Łukaszenka

"Białoruś musi przestać narażać życie ludzi". Szefowa KE wzywa do sankcji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła o solidarności z Polską w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy, wywoływanego przez białoruski reżim. Ursula von der Leyen opublikowała oświadczenie wzywające władze w Mińsku do zaprzestania narażania ludzkiego życia i zaapelowała do państw członkowskich o szybkie sankcje wobec odpowiedzialnych za atak hybrydowy z udziałem migrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ursula von der Leyen Europa Komisja Europejska Unia Europejska Białoruś granica POLSKA kryzys kryzys migracyjny polityka wojna hybrydowa

Unijna komisarz ds. wewnętrznych apeluje o objęcie sankcjami lotniska w Mińsku

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych zaapelowała o objęcie sankcjami lotniska w Mińsku, na którym lądują samoloty sprowadzające migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Są oni później transportowani do granicy i przepychani na terytorium Polski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ursula von der Leyen Europa Komisja Europejska Unia Europejska Białoruś granica POLSKA kryzys kryzys migracyjny polityka wojna hybrydowa

Sejm zajmie się sytuacją na granicy. Po południu specjalne posiedzenie

O godz. 16.00 zbierze się Sejm na posiedzeniu, w trakcie którego wysłucha informacji rządu o sytuacji na granicy Polski z Białorusią. - Mamy nadzwyczajną sytuację, w której inny kraj w sposób zorganizowany narusza integralność polskich granic; posiedzenie Sejmu jest niezbędne; mam nadzieję, że będzie na nim widoczny element solidarności międzypartyjnej - mówił Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm granica kryzys kryzys migracyjny

"To początek wielkiej kampanii, którą prowadzi Łukaszenka". Jarosław Popek o sytuacji na granicy

- Według mnie w tym konflikcie dowódcą jest Władimir Putin, a Aleksander Łukaszenka wykonuje pewne rozkazy. Jest też tak, że Łukaszenka chciałby wymóc na UE negocjacje dotyczące kwestii obostrzeń w stosunku do Białorusi, bez warunku wypuszczenia więźniów politycznych, demokratyzacji kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Popek. Gościem audycji był również Patryk Słowik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Białoruś Aleksander Łukaszenka Polskie Radio 24

Müller: mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych

"Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych. Dochodzi również do bezpośrednich ataków na polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji oraz żołnierzy" - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zamieścił na Twitterze nagrania, które pokazują, jak dochodzi do aktów agresji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Białoruś służby i bezpieczeństwo straż graniczna policja policja polska wojsko Wojsko Polskie kryzys migracyjny polityka

Białoruskie media: przy granicy z Polską jest ponad tysiąc migrantów

Białoruska telewizja ONT poinformowała o liczącej około tysiąca osób grupie migrantów pod granicą z Polską. Z relacji telewizyjnej wynika, że przybysze, głównie z Iraku, początkowo poruszali się w stronę białorusko-polskiego przejścia granicznego "Bruzgi-Kuźnica". Następnie skierowali się w stronę lasów przylegających do pasa granicznego.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś straż graniczna POLSKA reżim służby i bezpieczeństwo granica Europa Europa Wschodnia Rosja Kreml opozycja

"Element kształtowania umysłów w Europie Zach.". Tȟašúŋke Witkó o słowach rzecznik rosyjskiego MSZ nt. Polski

- Debata z panią Zacharową jest zbędna. Polemika z jej słowami nadawałby temu ważności, a są one jednym kamyczkiem, który gdzieś się przetacza przez rozgłośnie telewizyjne, radiowe - powiedział w Polskim Radiu 24 Tȟašúŋke Witkó, były żołnierz wojsk powietrzno-desantowych. 
Zobacz więcej na temat:  granica POLSKA Białoruś Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

Rzecznik rządu: polskie granice są atakowane w zorganizowany sposób, będziemy wzmacniać siły

Zakończyła się narada prezydenta z uczestnikami sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z Białorusią. - Powiedzmy sobie wprost: dzisiaj mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją od początku konfliktu na granicy polsko-białoruskiej - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prezydent Andrzej Duda BBN straż graniczna granica kryzys migracyjny Piotr Müller Paweł Soloch relacje polsko-białoruskie Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią. Zdecydowane stanowisko UE i NATO

Unia Europejska i NATO krytykują białoruski reżim za wykorzystywanie migrantów do destabilizacji w krajach członkowskich. Przedstawiciele Wspólnoty i Sojuszu Północnoatlantyckiego skomentowali doniesienia o kolumnie migrantów, którą reżim w Mińsku sprowadził pod granicę z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk Europa Unia Europejska NATO imigranci w Europie reżim granica Beata Płomecka ŚWIAT