Polskie Radio
Section05

migracja

Szczepański: powinniśmy przeznaczyć więcej środków na Straż Graniczną i ochronę polskich granic

- Główne środki finansowe z programu modernizacji służb mundurowych były przekazywane na policję. Wydaje się, że teraz znaczną część powinniśmy również przeznaczyć na Straż Graniczną i na ochronę polskich granic - powiedział w Polskim Radiu 24 Wiesław Szczepański, poseł Lewicy i przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. 
Zobacz więcej na temat:  Nowa Lewica POLSKA Białoruś straż graniczna

Sytuacja w Afganistanie nie wpłynie na gospodarkę światową. Odczuć możemy migrację z tego kraju

- Wpływ wojny w Afganistanie na gospodarkę światową był ograniczony i zapewne taki pozostanie. W pewnym stopniu może odbić się na sytuacji społecznej i gospodarczej migracja z tego kraju, przede wszystkim w państwach ościennych, ale też w krajach odległych od Afganistanu, choćby w UE - uważa Jan Strzelecki, analityk PIE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport Afganistan rozwój kryzys

"Upadek instytucji immunitetu". Poseł KO próbował biegiem sforsować granicę z Białorusią

W Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów, które nie zostały wpuszczane do Polski. Tymczasem w sieci pojawił się film, na którym widać jak jeden z posłów KO Franciszek Sterczewski próbuje wbiec między funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej. Zachowanie posła wywołało burzę w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś służby i bezpieczeństwo opozycja Platforma Obywatelska koalicja obywatelska imigranci w Europie twitter POLSKA

Budowa płotu na granicy z Białorusią. Premier: prace potrwają do kilkunastu tygodni

- Prace nad wznoszeniem płotu na granicy polsko-białoruskiej rozpoczną się już w najbliższych dniach i potrwają do kilkunastu tygodni. Na początku będziemy zabezpieczać odcinek lądowy, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia, a trudniejszy do nadzorowania - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki Białoruś służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie bezpieczeństwo infografika POLSKA

NASZ WYWIAD "Wielopoziomowa operacja, która ma wyrządzić szkody Polsce". Romaszewska-Guzy o sytuacji na granicy z Białorusią

- Trzeba wierzyć w bajki o żelaznym wilku, żeby myśleć, że migranci znaleźli się na polsko-białoruskiej granicy przypadkiem. To ewidentne, że zostali tam przywiezieni i są tam pilnowani - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Agnieszka Romaszewska polityka granica kryzys migracyjny

Trwają poszukiwania rodziców 13-letniego Afgańczyka. Wiceszef MSZ: nie zostawimy go samego

"13-letni Fawad w trakcie próby ewakuacji z Afganistanu zgubił swoją rodzinę. Został uratowany w niezwykle trudnych warunkach przez polskich żołnierzy. Od niedzieli starają się odnaleźć jego bliskich" - poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz zapowiedział, że Polska nie zostawi chłopca samego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Afganistan Michał Dworczyk talibowie Wojsko Polskie społeczeństwo

Ile osób ewakuowano z Afganistanu? Nowe dane Urzędu ds. Cudzoziemców

Szymon Hajduk z Urzędu ds. Cudzoziemców poinformował, że w tej chwili do Polski z Afganistanu ewakuowano 749 osób. Jak powiedział podczas wspólnego posiedzenia parlamentarnych zespołów: ds. Polityki Migracyjnej i Integracyjnej oraz ds. Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, są one w tej chwili w ośrodkach, gdzie przechodzą kwarantannę.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan uchodźcy imigranci w Europie granica służby i bezpieczeństwo POLSKA

Powszechna dyskryminacja w niemieckich firmach. Tak wynika z ankiety ADS

- Dyskryminacja pracowników o pochodzeniu imigracyjnym jest powszechna w niemieckich firmach - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Federalną Agencję Antydyskryminacyjną (ADS). O jej wynikach pisze "Welt". Dyskryminacja ma miejsce także w dużych firmach, które zewnętrznie są zaangażowane w promowanie różnorodności i równych szans.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy imigranci w Europie dyskryminacja praca badanie ankieta

"Opozycja nie przejmuje się kwestiami strategicznymi". Jacek Liziniewicz o migrantach

- Opozycja nie bierze pod uwagę tego, że to wszystko to scenariusz białorusko-rosyjski, że celem nadrzędnym jest przywożenie tych ludzi do Europy i destabilizowanie regionu, Polski, sytuacji politycznej w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") i Tomasz Kozłowski ("Fakt"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica Białoruś polityka opozycja

Mariusz Błaszczak przyzna nagrody żołnierzom strzegącym granicy w Usnarzu Górnym. "Dziękuję za Waszą służbę"

"Zdecydowałem o przyznaniu nagród dla żołnierzy, którzy strzegą granicy w okolicach miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka wojna hybrydowa straż graniczna Mińsk Mariusz Błaszczak MON obcokrajowcy imigranci w Europie imigracja służby i bezpieczeństwo

Kłysiński: Łukaszenka chce zalać kraje unijne falą migrantów

– Jeżeli ci ludzie będą wpuszczani, to zachęci władze białoruskie do zwiększania nielegalnej migracji. Na razie obserwujemy konsternację reżimu i zawieszenie działań, ponieważ widzą konsekwencję po naszej stronie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Kamil Kłysinski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś uchodźcy kryzys migracyjny Ośrodek Studiów Wschodnich Kamil Kłysiński Aleksander Łukaszenka Trójka Marcin Jagiełowicz

Piotr Kaleta: priorytetem rządu Zjednoczonej Prawicy jest bezpieczeństwo Polaków

- Ludzie, którzy koczują na granicy polsko-białoruskiej, są prawdopodobnie wynajęci przez Aleksandra Łukaszenkę, by pokazać, że nie jesteśmy humanitarni - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z PiS. Gościem audycji był też Zdzisław Wolski z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica Białoruś Strefa Schengen bezpieczeństwo straż graniczna Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo