Polskie Radio
Section05

nałóg

Binge-watching: tylko moda, czy już groźne dla zdrowia uzależnienie od seriali?

W czasach kaset wideo i płyt DVD istniało zjawisko oglądania kilku filmów z rzędu, jednak nie było ono, z różnych względów, powszechne. Tymczasem binge-watching, czyli oglądanie kilku bądź kilkunastu odcinków serialu za jednym razem, staje się coraz popularniejsze także w Polsce. Specjaliści uważają, że jest to zjawisko równoznaczne z uzależnieniem, a psychologowie wiążą je z depresją, samotnością i niezdolnością do kontrolowania swojego życia. Przyznaje się do niego ok. 70 procent oglądających seriale!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA telewizja serial STYL ŻYCIA uzależnienia zdrowie Katarzyna Cygler Trójka psychologia

E-sport – umysłowy trening czy droga do uzależnienia?

E-sport to coraz bardziej popularny rodzaj aktywności, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W świetle prawa jest uznany za dyscyplinę sportową, a na całym świecie (nawet na olimpiadach) można dopingować e-sportowców. E-sport może być fascynujący, jednak obserwacja kilkugodzinnej sesji przed ekranem komputera może nasunąć pytanie: czy od e-sportu można się uzależnić? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda dziecko dzieciństwo psychologia Michał Kowarski e-sport uzależnienia gry komputerowe

31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. Palenie szkodzi nie tylko ludziom

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Papierosy w Polsce pali 9 milionów osób. Wśród mężczyzn palenie to pierwsza najważniejsza przyczyna zgonów. O sposobach przeciwdziałania skutkom stosowania produktów tytoniowych dyskutowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP, z inicjatywy przedstawicielstwa WHO w Polsce, we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara papierosy zdrowie nowotwory WHO lekarz onkologia Uniwersytet Jagielloński Ministerstwo Zdrowia

"Pacjenci żałują, że kiedyś zaczęli palić papierosy". Dlaczego tak łatwo wpaść w ten nałóg?

Średnio co sześć sekund z powodu palenia papierosów na świecie umiera jedna osoba, zaś w nałóg tytoniowy wpada coraz więcej młodzieży. - W Polsce papierosy są za tanie i w dużej mierze to jest przyczyną tego, że później obserwujemy negatywne skutki zdrowotne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr n. med. Wojciech Rogowski, koordynator Oddziału Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych papierosy zdrowie

"Nowe substancje psychoaktywne są coraz bardziej niebezpieczne". Psycholog ostrzega przed narkotykami

- Współczesne substancje psychoaktywne są bardziej niebezpieczne, niż dawniej - mówi dr Marcin Szulc, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel akademicki i psycholog w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej. Jak dodaje, młodzież jest bardziej niż dorośli podatna na uszkadzający wpływ alkoholu na pamięć i zwiększone ryzyko wystąpienia problemów społecznych.
Zobacz więcej na temat:  narkotyki młodzież zdrowie społeczeństwo odpowiedzialność uzależnienia POLSKA