Polskie Radio
Section05
nałóg

31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. Palenie szkodzi nie tylko ludziom

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Papierosy w Polsce pali 9 milionów osób. Wśród mężczyzn palenie to pierwsza najważniejsza przyczyna zgonów. O sposobach przeciwdziałania skutkom stosowania produktów tytoniowych dyskutowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP, z inicjatywy przedstawicielstwa WHO w Polsce, we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara papierosy nałóg zdrowie nowotwory WHO lekarz onkologia Uniwersytet Jagielloński Ministerstwo Zdrowia

Walka z uzależnieniami wśród dzieci i młodzieży

Jak dużym problemem jest obecnie uzależnienie od substancji psychoaktywnych u dzieci i młodzieży? Co powinno wzbudzić niepokój rodziców i opiekunów? W jaki sposób można zapobiegać uzależnieniom najmłodszych? Gdzie szukać pomocy? O tym właśnie Elżbieta Korczyńska rozmawiała w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska społeczeństwo narkotyki uzależnienia dzieci młodzież Klub Trójki Trójka nałóg

"Pacjenci żałują, że kiedyś zaczęli palić papierosy". Dlaczego tak łatwo wpaść w ten nałóg?

Średnio co sześć sekund z powodu palenia papierosów na świecie umiera jedna osoba, zaś w nałóg tytoniowy wpada coraz więcej młodzieży. - W Polsce papierosy są za tanie i w dużej mierze to jest przyczyną tego, że później obserwujemy negatywne skutki zdrowotne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr n. med. Wojciech Rogowski, koordynator Oddziału Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych papierosy zdrowie nałóg

"Nowe substancje psychoaktywne są coraz bardziej niebezpieczne". Psycholog ostrzega przed narkotykami

- Współczesne substancje psychoaktywne są bardziej niebezpieczne, niż dawniej - mówi dr Marcin Szulc, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel akademicki i psycholog w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej. Jak dodaje, młodzież jest bardziej niż dorośli podatna na uszkadzający wpływ alkoholu na pamięć i zwiększone ryzyko wystąpienia problemów społecznych.
Zobacz więcej na temat:  narkotyki młodzież zdrowie społeczeństwo odpowiedzialność nałóg uzależnienia POLSKA

Emilia Marchelewska, psycholog: emigracja bywa jak tasak, który przecina nasze relacje

„Emigracja jest czasami jak tasak, który przecina nasze sieci, kontakty społeczne. Rodzina zostaje w Polsce a w kraju emigranci nie nawiązaliśmy jeszcze przyjaźni. Już nie mamy przy sobie bliskich, znajomych z którymi chodziliśmy do szkoły czy do kina. Czujemy, że nie jesteśmy u siebie. To może wywoływać uczucie izolacji, osamotnienia” - wyjaśnia Emilia Marchelewska, psycholog społeczny, działaczka irlandzkich organizacji wspierających migrantów.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa psychologia depresja nałóg terapia społeczeństwo obywatelskie pomoc Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. Emigracja a problem uzależnień

Zdarza się, że największym wyzwaniem na emigracji jest samotność. „Rodzina zostaje w Polsce, praca wypełnia całe życie, taka sytuacja może powodować uczucie izolacji, wykluczenia społecznego. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. A człowiek jest istotą społeczną. Z czasem frustracja może być tak duża, że osoba sięga po używki” - mówi Barbara Ożga, instruktor terapii uzależnień w CKU - Centre for Counselling and Therapy w Dublinie.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa terapia uzależnienia nałóg Małgorzata Frydrych Dublin Irlandia

Działalność Fundacji "Sławek". Pomóc w powrocie do życia

Udzielanie kompleksowej pomocy i wsparcie osób wykluczonych w drodze do samodzielności, a także działanie na rzecz ich bliskich oraz pojednania i zbliżania rodzin dotkniętych izolacją. To główne cele stawiane przed ufundowaną 22 lata temu Fundacją "Sławek". O jej działalności mówili goście audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pomoc uzależnienia młodzież pomoc społeczna nałóg rodzina