Polskie Radio
Section05
nauka dzieci

"Głusza" - reportaż ze świata ciszy

- Audyzm to przekonanie, że bycie osobą słyszącą, czyli mówienie tak jak większość ludzi na świecie mówi i słyszy, jest lepszą formą funkcjonowania (...). Dzieci głuche, gdy dorosną, mówią, że cały ciężar komunikacji, tego, żeby się porozumieć, dopasować, spoczywał na nich - tłumaczyła w audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" Anna Goc, autorka książki reportażowej zatytułowanej "Głusza" poświęconej ludziom głuchym i słabosłyszącym.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dwójka Wacław Holewiński niepełnosprawność

NASZ REPORTAŻ Szpitalna szkoła nadziei i empatii. "Czasem musimy być matkami, ojcami, przyjaciółmi, pocieszycielami"

"Tutaj jest mniej osób, więc nauczyciele podchodzą do nas bardzo indywidualnie", "Dzięki tej szkole polubiłam naukę" - mówią nam mali pacjenci Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego CKWUM. W ramach Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 287, która funkcjonuje przy tej placówce medycznej, mogą oni, pomimo choroby, kontynuować edukację. Byliśmy z kamerą na zajęciach, rozmawialiśmy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Zapraszamy do obejrzenia reportażu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpital edukacja lekarz nauczyciel

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim woda

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbywa się dziś 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia jest woda. Na Pikniku Naukowym w strefie relaksu, można spotkać doskonale znanego słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom, Magistra Sprężynkę, który wyjaśni, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą zaś miłośnicy "Bajkowego ogrodu" mają okazję poznać autora tej audycji Pascala Kaczorowskiego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy

Nauka gry w szachy dla dzieci – dlaczego warto?

Okazuje się, że szachy wciąż stanowią interesującą dyscyplinę sportu, również dla dzieci. Zresztą w wielu szkołach i przedszkolach odbywają się dodatkowe zajęcia dla najmłodszych. Z okazji 129. rocznicy otwarcia pierwszego na ziemiach polskich klubu szachowego pytamy: dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak wpływa ona na ich rozwój?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka szachy dzieci trening umysłu inteligencja mózg

Każdy mózg jest inny! O neuroróżnorodności

Dysleksja, ADHD, zespół Tourette'a, spektrum autyzmu – to zaburzenia, z którymi zmaga się mnóstwo dzieci i dorosłych. Z jednej strony utrudniają im życie, ale z drugiej stwarzają przed nimi wiele ciekawych możliwości i czynią ich jedynymi w swoim rodzaju. Czym jest neuroróżnorodność? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozmowa dziecko Trójka Katarzyna Stoparczyk autyzm mózg psychologia pomoc edukacja wychowanie adhd dzieciństwo

POLSKI ŁAD "Nauczyciele nie stracą". Wiceszef MEiN o Polskim Ładzie

- To, że niektórzy nauczyciele mieli obniżone pensje o określone kwoty, to wynikało z niedoinformowania czy też braku przepływu informacji pomiędzy Ministerstwem Finansów, a księgowymi czy też przedstawicielami organów prowadzących - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  szkoła dzieci młodzież Ministerstwo Edukacji i Nauki historia Polski PRL tożsamość Żołnierze Wyklęci POLSKA edukacja Polskie Radio 24 Polski Ład

"Poziom wiedzy młodzieży o historii jest bardzo słaby". Szef MEiN o konieczności wprowadzenia nowego przedmiotu

Radio Zachód zapytało Przemysława Czarnka o zapowiedziany przez niego nowy przedmiot "Historia i teraźniejszość". - Poziom wiedzy młodzieży na temat tego, jakie procesy historyczne doprowadziły nas do dzisiejszej sytuacji, jest bardzo słaby. W związku z tym potrzebny jest nowy przedmiot - powiedział szef MEiN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek społeczeństwo

"Każdy dzień powinien być dniem wdzięczności dla naszych pedagogów". Piotr Gliński napisał list do nauczycieli

"Dzień Edukacji Narodowej przypada raz w roku, jednakże w moim przekonaniu każdy dzień powinien być dniem wdzięczności dla naszych pedagogów" - napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w liście skierowanym do nauczycieli, pracowników szkół artystycznych i uczniów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła nauczyciel