Polskie Radio
Section05

poezja

Literacka podróż po północnym Mazowszu

Rok 2022 śmiało można nazwać rokiem literatury polskiej - to dzięki uchwałom Sejmu Rok Marii Konopnickiej, ale również Rok Romantyzmu Polskiego. Geograficznie oba te wątki łączy północne Mazowsze. Tam, w niewielkiej odległości od siebie, znajdują się trzy ważne dla polskiej literatury miejsca: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie oraz, niejako pomiędzy nimi, Ciechanów – ważne miejsce dla myśli pozytywistycznej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Zygmunt Krasiński Maria Konopnicka romantyzm Ciechanów Aleksander Świętochowski Trójka

Ireneusz Kania: lubię języki o skomplikowanej strukturze

- Nie można powiedzieć, że języki są głupsze czy mądrzejsze. Każdy z nich próbuje jakoś opisywać świat, umożliwiać komunikację z innymi. Każdy z nich w swoim zakresie i na swoim obszarze, nie tylko geograficznym, ale i kulturowym, poniekąd tę rolę spełnia zadowalająco. A to, że jedne języki podobają mi się bardziej od innych, to chyba normalna ludzka rzecz - mówił w Dwójce Ireneusz Kania, tłumacz i poliglota.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Ireneusz Kania Dorota Gacek KULTURA literatura Dwójka

"Wierzył w prawdę". Premier uczcił 100. rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego

- Myślę dziś z wdzięcznością o tych, którzy przechowują pamięć o Tadeuszu Gajcym. O młodych ludziach, którzy pamiętają o nim i o innych poetach tamtego pokolenia oraz młodych żołnierzach tamtego trudnego czasu - powiedział na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin śp. Tadeusza Gajcego. - Poeta wierzył przede wszystkim w dobro i prawdę - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Gajcy Powązki Powstanie Warszawskie

"Wstydu nie macie". Lichocka reaguje na publikację "Rz" o Rymkiewiczu

Poeta, dramaturg i eseista Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł w czwartek w wieku 86 lat. W poniedziałek w dzienniku "Rzeczpospolita" ukazał się artykuł nt. artysty, zatytułowany "Jarosław Marek Rymkiewicz: wyraziciel polskich podziałów". Publikację skrytykowała poseł PiS Joanna Lichocka, autorka książki o Rymkiewiczu. "Wstydu nie macie" - napisała na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Marek Rymkiewicz Joanna Lichocka polityka Rzeczpospolita

Wspomnienie Jarosława Marka Rymkiewicza

W sobotę (5 lutego) zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta, dramaturg, eseista i krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo. W "Kulturalnej Jedynce" prezentujemy archiwalne wypowiedzi zmarłego pisarza oraz ludzi, którzy wystawiali jego dramaty i zajmowali się jego twórczością.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz pisarz Ernest Bryll wspomnienie Michał Montowski Dorota Kołodziejczyk

"Strażnik narodowy ducha polskiego". Prof. Waśko wspomina Jarosława Rymkiewicza

- Jarosław Marek Rymkiewicz w ostatnich 30 latach zajął pozycję strażnika narodowego ducha polskiego. Nie waham się mówić, że był pisarzem, który bez ogródek mówił o tym, czym jest Polska. (..) Wydobywał to, co najlepsze z tradycji i pokazywał to, jako lustro współczesności - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 literaturoznawca prof. Andrzej Waśko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Marek Rymkiewicz literatura literatura polska Adam Mickiewicz romantyzm odeszli 2022 społeczeństwo POLSKA

"Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?". Szymborska pyta

- Przejmującym przedmiotem Szymborskiej jest maleńki czarny notesik, w którym ona zapisywała pomysły na wiersze, metafory, rymy, tytuły – myślę, że od lat 60., sadząc z daty produkcji tego kalendarzyka i jej charakteru pisma. I kiedy już wykorzystała jakiś pomysł, to wykreślała. Wiele z tych fraz pozostało niewykreślonych, a są one niezwykłe, m.in. "Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?" - mówił w Dwójce Michał Rusinek z Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska rocznica Dwójka wspomnienie Dorota Gacek