Polskie Radio
Section05
pr poleca reportaże

Trzeba było działać, walczyć. Reportaż [POSŁUCHAJ]

"Zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie, którego aktorzy nie przyłączyli do bojkotu instytucji reżimowych podczas stanu wojennego. Środki wybuchowe wrzucili do Kolegium ds. Wykroczeń, a pojemniki z kwasem masłowym - do mieszkań kolaborantów i funkcjonariuszy SB. To tylko niektóre z akcji radykalnych Grup Oporu "Solidarni". Podczas stanu wojennego należało do nich ok. 300 osób z Warszawy i okolic.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski stan wojenny Solidarność reportaż Trójka

Bieżuń. Małe miasteczko dumne ze swojej historii [POSŁUCHAJ]

– Każda miejscowość, każda gmina ma swoje dziedzictwo, czasami bardzo piękne i interesujące, czasami nieodkryte. Tutaj w Bieżuniu było kilka takich osób, które oprócz swojej normalnej działalności zawodowej miały pasję gromadzenie pamiątek, utrwalania wiedzy historycznej. Oni uratowali to dziedzictwo – przyznaje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ewa Michałowska KULTURA

Bez Memoriału. Reportaż "Strażnicy pamięci" [POSŁUCHAJ]

Spotkania historyków, konferencje poświęcone nowym publikacjom, prezentacje dokumentów, książki, listy i fotografie. Władze Rosji podjęły próbę likwidacji Memoriału – jednej z najbardziej szanowanych organizacji, która upamiętnia ofiary stalinowskich represji i broni praw człowieka. – To stowarzyszenie, które przywróciło godność poszczególnym imionom i nazwiskom – usłyszeliśmy w reportażu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Rosja Memoriał Maciej Jastrzębski

Szopka u kapucynów. Historia narodu i Kościoła [POSŁUCHAJ]

– Szopka powstała w czasie, gdy Warszawa nie dźwignęła się jeszcze z ruin. Odbudowa kościoła Przemienienia Pańskiego, w którym bracia kapucyni posługują, zakończyła się mniej więcej wtedy, gdy została uruchomiona ruchoma szopka – opowiada ojciec Andrzej Romanowski, dyrektor szopki ruchomej kapucyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż religia Boże Narodzenie KULTURA

Krzyszof Gradowski, twórca trylogii o Panu Kleksie. Reportaż "Świat wyobraźni"

Krzysztof Gradowski, scenarzysta, reżyser filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W 1966 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi, dyplom otrzymał rok później. W 1987 został odznaczony Orderem Uśmiechu. Od 1990 roku - przewodniczący Korporacji Polskich Reżyserów Telewizyjnych i Filmowych. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Krzysztof Gradowski kino Joanna Bogusławska reportaż w Jedynce

"Słowa przysięgi zobowiązują". Reportaż znad granicy z Białorusią [POSŁUCHAJ]

Wielu z nich te święta spędza z dala od domu. Żołnierze WOT i żołnierze zawodowi, nierzadko z różnych regionów kraju, pełnią właśnie swoją służbę na granicy polsko-białoruskiej. Nasze granice chronią również funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci. Jak wygląda ich służba podczas świąt Bożego Narodzenia? 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Białoruś granica Wojsko Polskie straż graniczna

Krzysztof Gradowski, autor filmowej trylogii o Panu Kleksie [POSŁUCHAJ]

Mija pół roku od śmierci Krzysztofa Gradowskiego, scenarzysty, reżysera filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Był autorem kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego – fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, do dziś oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jan Brzechwa Piotr Fronczewski Krzysztof Gradowski Andrzej Korzyński MUZYKA dzieci bajka Joanna Bogusławska Trójka KULTURA

"Chaim" oznacza "życie". Grupa Ładosia i jej historia [POSŁUCHAJ]

Dobiega końca rok 2021, który Sejm ogłosił rokiem pamięci o grupie Aleksandra Ładosia. W czasie drugiej wojny światowej tzw. Grupa Ładosia (znana także jako grupa berneńska) zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów dla Żydów próbujących wydostać się z okupowanej Europy. Dzięki nim unikali oni wywózek do niemieckich obozów zagłady. Jednym z członków tej grupy był Chaim Eiss. 22 listopada w Ustrzykach Dolnych w dawnej synagodze odsłonięto upamiętniającą go tablicę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Żydzi Holokaust Szwajcaria II wojna światowa historia Polski

"Paszporty życia", które pomagały ocalić Żydów. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Aleksander Ładoś był dyplomatą, publicystą i współzałożycielem grupy, która w czasie II wojny światowej wyrabiała fałszywe paszporty dla Żydów. W ten sposób Żydzi unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady, a część z nich doczekała końca wojny. Sejm ogłosił rok 2021 rokiem pamięci o Aleksandrze Ładosiu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Żydzi reportaż w Jedynce historia Polski