Polskie Radio
Section05
pr poleca reportaże

Stan wojenny. Jak pamiętamy wydarzenia z 1981 roku? [POSŁUCHAJ]

Mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni. Generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził stan wojenny, już nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny historia Polski wspomnienie Wojciech Jaruzelski Warszawa 13 grudnia Trójka

Siła ludzkiej woli. Reportaż "Most kamienny Jana Stacha" [POSŁUCHAJ]

Mija 50 lat od budowy największego w Polsce mostu zbudowanego z kamieni przez jednego człowieka własnymi rękami. Rolnik Jan Stach z małopolskich Znamirowic postawił kamienną konstrukcję, aby w ten sposób ułatwić sobie dojazd z domu do drogi głównej, który został zalany przez wody budowanego Zalewu Rożnowskiego. Jedyny możliwy przejazd odbywał się przez drogę sąsiada, ten jednak zabronił Stachowi z niej korzystać. 
Zobacz więcej na temat:  małopolskie architektura reportaż w Jedynce Monika Chrobak

Nagrodzony reportaż "Historia trzech pierścieni" [POSŁUCHAJ]

- Kiedy podchodziłam do ludzi w ruinach, bałam się dzikości dzieci, dzikości kobiet – były szorstkie, twarde – to wyglądało demonicznie..., ale przełamywałam ten strach - mówiła Anna Pietraszek. W "Rozmowach po zmroku" przypomnieliśmy radiową opowieść Krzysztofa Wyrzykowskiego, zmarłego w minionym tygodniu mistrza reportażu. Audycja otrzymała nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w konkursie "Polska i Świat". Bohaterką reportażu jest znana dokumentalistka filmowa i himalaistka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Krzysztof Wyrzykowski Beata Kwiatkowska Dwójka Afganistan

Reportaż "Przebaczyłam". Bardzo trudna lekcja miłości [POSŁUCHAJ]

Przez wiele lat, całe dzieciństwo, młodość, początek dorosłości, Andżelika nie miała dobrych relacji z tatą, który był alkoholikiem – właściwie trudno mówić o jakichkolwiek relacjach z człowiekiem, dla którego najważniejsze były praca, pieniądze i alkohol. Wszystko zmieniło się dopiero wtedy, gdy okazało się, że jest śmiertelnie chory...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo reportaż alkoholizm rodzina dzieci nowotwory Dorota Boniecka-Górny Trójka uzależnienia

Rehabilitacja poprzez ruch. Reportaż "Walczymy o nasze dzieci"

Poprzez sport i aktywność fizyczną stawiają pierwsze kroki i uczą się samodzielnego życia. Mowa o podopiecznych fundacji "Handicap" z Zakopanego. Stowarzyszenie wspiera rehabilitację osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Pod swoją opieką ma już ponad setkę dzieci i młodzieży.     
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Zakopane rehabilitacja niepełnosprawność aktywność fizyczna reportaż w Jedynce

Reportaż "Tu, na Śląsku". Historia górniczej rodziny [POSŁUCHAJ]

Kiedyś w dziewięciu na dziesięć śląskich domów mieszkali górnicy i ich rodziny. Dziś, gdy Polska odchodzi od węgla na rzecz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, zawód górnika odchodzi w zapomnienie. Z okazji zbliżającej się Barbórki, nazywanej także Dniem Górnika, przedstawiliśmy w Trójce reportaż Katarzyny Błaszczyk "Tu, na Śląsku". To historia rodziny państwa Chorobów, w której trzy pokolenia mężczyzn trudnili się górnictwem w kopalniach na Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Katarzyna Błaszczyk społeczeństwo węgiel górnictwo górnicy śląskie Śląsk rodzina emigracja zarobkowa

Wspólne odkrywanie ojcostwa. XIII Forum Tato.Net [POSŁUCHAJ]

– Chcę stać się lepszym ojcem. Nie jestem wystarczająco dobry... – mówi Wojciech, ojciec Liliany i Nikodema, jeden z uczestników XIII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Kilkuset ojców z różnych stron Polski wzięło udział w całodniowych warsztatach w Łochowie w połowie listopada. Rozmawiali o problemach, z jakimi mierzą się współcześni ojcowie oraz ich rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Trójka ojcostwo ojciec tata wychowanie dzieci dzieciństwo konferencja konferencje mazowieckie młodzież społeczeństwo warsztaty

"Kolejka" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Pisali o niej Iwaszkiewicz, Gałczyński, Młynarski. Występowała w filmach, między innymi w "Zakazanych piosenkach", "Pożegnaniach", serialu "Dom". Była czymś więcej, niż tylko środkiem transportu. Pięknie łączyła ze sobą ludzi z okolicznych miejscowości. Mowa o EKD, czyli Elektrycznych Kolejach Dojazdowych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce kolejka II wojna światowa Warszawa

Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]

8 grudnia 2021 ukaże się najnowsza książka architekta Czesława Bieleckiego pt. "ArchiKod", która jest podróżą po 72 miejscach na świecie: od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. W książce tej opowiada o nowoczesnej architekturze, jej mocnych stronach i słabościach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA reportaż Czesław Bielecki architektura KSIĄŻKA Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka

Kasia Dereń i jej "Spełnione marzenie". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Kiedy śpiewała podczas szkolnych akademii, ludzie przechodzący obok szkoły zatrzymywali się na ulicy i słuchali jej zjawiskowego głosu. Kasia Dereń od dwudziestu lat idzie krętą muzyczną drogą. Myśl o tym, by wydać debiutancką płytę, pojawiła się w jej głowie blisko dziesięć lat temu. Tyle czasu potrzebowała, aby zakończyć pracę nad autorskimi utworami i znaleźć pieniądze na wydanie albumu "Moje historie". 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Trójka reportaż MUZYKA muzyka hp

Oszustwo na dziełach sztuki. Reportaż "Biznes dla wybranych"

Reportaż opowiada o oszustwie międzynarodowym autorstwa Polki ze szwedzkim paszportem - Joanny S. - i jej syna. To, zdaniem szwedzkiego syndyka, wyłudzenie o wartości aż trzykrotnie większej, niż szacuje prokuratura w Polsce, która ocenia szkody na ok. 300 mln zł. Reportaż jest oparty na wywiadach z poszkodowanymi w tej aferze, głównie Polakami.
Zobacz więcej na temat:  reportaż dzieła sztuki Adam Bogoryja-Zakrzewski rzeźba reportaż w Jedynce oszustwa wyłudzenia

Sami mając niewiele, pomagają innym. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Mówiąc o odwiedzinach młodzieży z Fundacji Dobrych Inicjatyw w ramach akcji "Paczka dla seniora", kobieta nie kryje wzruszenia. – To był naprawdę szok. Pomyślałam, że powinnam się jeszcze podzielić tym z kimś. Tyle serca mi okazano… Sąsiad wszystkich już pochował, a dostałam takie multum skarpet, że sama ich nosić też nie będę, to się z nim podzieliłam. Wydaje mi się, że tak trzeba – podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pomoc senior

Błogosławiony ksiądz Jan Franciszek Macha. Męczennik czasu wojny [POSŁUCHAJ]

Ksiądz Jan Franciszek Macha, zwany w rodzinie po śląsku Hanikiem pomagał wszystkim potrzebującym niezależnie od narodowości. – Ten wybór opierał się nie na jego osobistym patrzeniu na człowieka. On zawsze patrzył przez ewangelię, przez to, co głosił Chrystus – podkreśla ksiądz Adam Brzyszkowski, proboszcz parafii w Rudzie Śląskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka beatyfikacja religia II wojna światowa chrześcijaństwo