Polskie Radio
Section05
pr poleca reportaże

Andrzej Bachleda-Curuś. Reportaż "Olimpijski los" [POSŁUCHAJ]

Andrzej Bachleda-Curuś to jeden z najwybitniejszych polskich sportowców, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata w kombinacji alpejskiej. Niedawno obchodził 75 urodziny. Jak wspomina sportową karierę? Czym są dla niego igrzyska olimpijskie? Dlaczego tak bardzo pokochał właśnie narciarstwo?
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Andrzej Bachleda narciarstwo alpejskie olimpiada Grenoble reprezentacja Polski reportaż Trójka społeczeństwo Bachleda-Curuś Andrzej Bachleda-Curuś

Reportaż "Nasza gromadka". [POSŁUCHAJ]

Od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Ale nie spodziewali się, że będzie aż tak liczna. Agnieszka i Krzysztof Pawłowscy z Moszczenicy Niżnej w Małopolsce są małżeństwem od 14 lat i doczekali się ośmiorga dzieci. Najstarsze z nich ma 12 lat, najmłodsze półtora miesiąca. Pani Agnieszka i pan Krzysztof nie zrażają się wyzwaniami na co dzień. Czują się spełnionymi i szczęśliwymi rodzicami.
Zobacz więcej na temat:  rodzina Monika Chrobak reportaż w Jedynce reportaż

Komiks: jak zmienia się w animację?

Tworzenie animacji na podstawie komiksu to praca wielu osób. Najpierw rysuje się komiks i pisze storyboard. Ważne, żeby wykorzystać dobrze cały kadr i żeby już rysunki mówiły nam, o co chodzi, a tekst był dopowiedzeniem. Następnie na podstawie komiksu powstaje animacja. Tam postacie muszą już znacznie różnić się od siebie, język również różni się od tego w komiksie. Nad wszystkim pracują wspólnie rysownicy, scenarzysta, a czasami też dialogiści.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks filmy animowane Weronika Puszkar Trójka

Reportaż "Męża szukam" o miłości na prowincji [POSŁUCHAJ]

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały różne "instytucje", służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Również huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były doskonałą okazją do zapoznania "drugiej połówki". A dziś?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo mężczyzna kobieta wieś małżeństwo reportaż Trójka

"Razem po Ich śladach". Chełm pamięta [Posłuchaj reportażu]

Niemcy, 1 grudnia 1939 roku, zebrali około 2 tysięcy Żydów z Chełma, mężczyzn w wieku od 16. do 60. roku życia. Z centrum miasta popędzili ich w kierunku Hrubieszowa. Tam dołączyli podobną grupę Żydów z hrubieszowskiej społeczności i skierowali marsz na południowy wschód - do Sokala na dzisiejszej Ukrainie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Dominika Gila pt. "Razem po Ich śladach".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Żydzi Chełm reportaż reportaż w Jedynce

Losy ocalałego z Auschwitz. Reportaż "Grisza" Agnieszki Pospiszyl [POSŁUCHAJ]

Trafił do obozu z Witebska wraz z matką, babcią i rodzeństwem jako więzień polityczny mając 4 lata, ponieważ jego ojciec był wojskowym. Dwukrotnie uniknął śmierci w komorze gazowej - raz zabrakło gazu, drugi raz - schował się za drzwiami w przedsionku i żołnierze go nie zauważyli.  Mowa o Grzegorzu Tomaszewskim z Głuchołaz na Opolszczyźnie, jednym z ocalałych z Auschwitz. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Auschwitz historia Polski

Kobieta o trzech życiorysach. "Kim była Irena"? Reportaż [POSŁUCHAJ]

- Znana byłam z ogromnego szczęścia, mnie nie można było rozwalić. Sto razy pod murem, a później przychodzę i wszystko jest w porządku - w "Rozmowach po zmroku" wysłuchaliśmy reportażu "Kim była Irena" Beaty Kwiatkowskiej. Jego bohaterką jest Irena Gelblum, która po roku 1968 wyjechała z Polski. Po 20 latach wróciła, ale już jako Irena Conti Di Mauro - włoska poetka i gorliwa katoliczka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Beata Kwiatkowska Dwójka Żydzi getto warszawskie

Pracowity czas dla ratowników TOPR - reportaż [POSŁUCHAJ]

Z powodu trudnych warunków zimowych w ostatnich dniach doszło w Tatrach do serii poślizgnięć turystów i upadków z dużych wysokości. Tak było m.in. na szlaku na Rysy. Z kolei w rejonie Wołowca dwóch turystów zostało porwanych przez lawinę śnieżną. Na szczęście sami zdołali się wydostać z lawiniska i o własnych siłach zejść do Doliny Chochołowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż TOPR Tatry reportaż w Jedynce

"Czybrietta, czyli złota Halina" – reportaż Ewy Michałowskiej. [POSŁUCHAJ]

Halina Konopacka – jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek 20-lecia międzywojennego. W roku 1928 zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. To był pierwszy olimpijski złoty medal wywalczony przez polskiego sportowca. Była bardzo piękną kobietą – została również miss tych igrzysk.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Halina Konopacka reportaż w Jedynce Ewa Michałowska

Lipce Reymontowskie. Pamięć o pisarzu kiedyś i dziś [POSŁUCHAJ]

We wsi nie żyje już nikt z mieszkańców pamiętających Reymonta, ale zachowały się ich wspomnienia o nim. Zapamiętany został jako ktoś najczęściej widziany z notatnikiem. – Słyszałem nawet taką opowieść, nie wiem, na ile prawdziwą, że potrafił orszak weselny zatrzymać, opuszczając szlaban na torach. Wypuszczał, dopiero kiedy wszystko opisał – dodaje jeden z rozmówców Ewy Michałowskiej. Nie zaskarbiło to pisarzowi sympatii mieszkańców, którzy postrzegali go jako lenia i próżniaka, który nic nie robił, tylko pisał.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ewa Michałowska Władysław Reymont literatura

Reportaż "Liczą się więzi". Niezwykła pomoc dla potrzebujących rodzin

W Majdanie Starym pod Biłgorajem ludziom w potrzebie pomaga się na niespotykaną skalę. Angażują się w to chórzyści, przedsiębiorcy i miejscowy ksiądz. Kiedy w pobliskim Smólsku owdowiała młoda matka z dwójką małych dzieci, wybudowali jej dom, bo o tym marzył jej tragicznie zmarły mąż. Kilkanaście lat wcześniej pomogli też innej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Biłgoraj rodzina czesława borowik