Polskie Radio
Section05

pr24

Marcin Luter – rewolucjonista czy reformator?

31 października 1517 roku niemiecki teolog Marcin Luter wywiesił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez podważających wiele aspektów nauczania Kościoła. Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także nadużyciom występującym w Kościele. Swoim wystąpieniem rozpoczął wielką dyskusję na temat Kościoła oraz zapoczątkował okres zwany Reformacją. O postaci Marcina Lutra mówili w audycji Nos Kleopatry Tomasz Terlikowski (TV Republika) i Paweł Łepkowski (red. nacz. Uważam Rze Historia).
Zobacz więcej na temat:  Marcin Luter Kościół katolicki Kościół wiara religia protestantyzm

Na Scenie: Premiera spektaklu „Marlena. Ostatni koncert”

Jedna z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek w historii kina, dysponująca niebywałą inteligencją i charyzmą. Marlena Dietrich swoimi filmowymi rolami, a także niezwykłym głosem na stałe zapisała się w historii światowej sztuki. Najciekawsze i najbardziej intrygujące momenty z jej życia prezentuje spektakl „Marlena. Ostatni koncert”, którego premiera odbędzie się 27 października w Teatrze Polskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie TEATR Grażyna Barszczewska

Świat w Powiększeniu: Madryt przejął rządy w Katalonii

Wicepremier Soraya Saenz de Santamaria pokieruje administracją Katalonii. Wczoraj wieczorem w Hiszpanii wszedł w życie 155. artykuł konstytucji zawieszający autonomię regionu. W ponad 20 hiszpańskich miastach odbyły się manifestacje poparcia dla zdymisjonowanego Carlesa Puigdemonta i protesty przeciwko niemu. O dynamicznej sytuacji na Półwyspie Iberyjskim mówił w magazynie Świat w Powiększeniu Maciej Okraszewski z serwisu dzialzagraniczny.pl.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Madryt Carles Puigdemont Mariano Rajoy

500-lecie reformacji. W jaki sposób wpłynęła na chrześcijaństwo?

– Bez wątpienia w Kościele dochodziło do wielu nadużyć. Luter chciał to jedynie powstrzymać – powiedział dr Sebastian Duda, teolog, filozof i eseista. W tym roku przypada 500-lecie reformacji, której początek datuje się na rok 1517 i ówczesną działalność Marcina Lutra. Przy tej okazji w audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o źródłach i skutkach tego religijno-polityczno-społecznego ruchu.
Zobacz więcej na temat:  religia chrześcijaństwo Kościół Marcin Luter

Handel w niedzielę: Solidarność odcina się od projektu PiS

„W obecnym kształcie projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele nie jest już projektem obywatelskim. Solidarność nie przyznaje się już do tego projektu. Jest on głęboką rysą na współpracy Solidarności z Prawem i Sprawiedliwością. Teraz jest to projekt PiS -  powiedział szef NSZZ Solidarność Piotr Duda. O projekcie ustawy ograniczającym handel w niedzielę mówili w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara z Sekretariatu Krajowego Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność oraz Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” i poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel handel w niedzielę Solidarność Piotr Duda Janusz Śniadek

Pomnik Jana Pawła II we Francji "ocalić od ocenzurowania"

Francja chce usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Rząd Beaty Szydło proponuje przenieść pomnik do Polski. Premier Beata Szydło podjęła starania, aby ocalić pomnik Jana Pawła II we Francji. Kilka dni temu francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Polaka w mieście Ploermel w Bretanii. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak z dziennika Rzeczpospolita.
Zobacz więcej na temat:  Francja Beata Szydło Jan Paweł II premier Paryż chrześcijaństwo