Polskie Radio
Section05

pr24

Michał Tusk przed komisją śledczą Amber Gold

Michał Tusk, syn b. premiera Donalda Tuska zeznawał w środę przed sejmową komisją śledczą ds. afery Amber Gold. Przyznał, że rekomendował kierownictwu OLT Express działania mające podważyć wiarygodność narodowego przewoźnika LOT-u. Potwierdził również, że jego ojciec ostrzegał go przed pracą w liniach lotniczych, należących do Amber Gold. Przesłuchanie Michała Tuska komentowali w Debacie Dnia Radosław Gruca (Fakt) i Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Amber Gold komisja śledcza Jacek Liziniewicz Sejm Małgorzata Wassermann Roman Giertych LOT

Kreml: Rosja odpowie na amerykańskie sankcje

Rosja odpowie na amerykańskie sankcje – zapowiedział kremlowski doradca Jurij Uszakow. Najbliższy współpracownik prezydenta Władimira Putina oświadczył, że Moskwa pracuje nad wariantami sankcji odwetowych. We wtorek amerykańska administracja objęła sankcjami Rosjan i rosyjskie organizacje związane z anektowanym Krymem i pogrążonym w wojnie Donbasem. O sytuacji na linii Rosja-USA mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria Kurdowie Rosja USA sankcje Władimir Putin Światowa Szachownica - archiwalne

"Nie widzę reformy sądownictwa w skracaniu kadencji KRS"

Obecne przepisy dotyczące zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok w pięcioosobowym składzie zapadł jednogłośnie. Tym samym Trybunał przychylił się do wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. – Nie podoba mi się ta decyzja. Uważam bowiem, że kadencyjność to pewna świętość – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Sąd Najwyższy Kukiz'15 Sejm Beata Szydło premier Prawo i Sprawiedliwość

"Płacimy ogromny rachunek za ogromne zaniedbania"

Niewielkim zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana w Kolonii demonstracja, która miała pokazać sprzeciw muzułmanów wobec wykorzystywania ich religii do usprawiedliwiania zamachów terrorystycznych w Europie. Jednocześnie fala rozproszonych, wydawać by się mogło, przypadkowych ataków w ostatnim okresie wzrosła, powiększając frustrację obywateli państw, w których do nich dochodzi. O problemie w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Ślusarczyk z portalu euroislam.pl.
Zobacz więcej na temat:  islam imigranci w Europie terroryzm Algieria Maroko uchodźcy

Zaostrzenia restrykcji wobec rosyjskich firm energetycznych?

W ubiegłym tygodniu amerykański senat przyjął nowe sankcje wobec Rosji. Przewidują one m.in. zaostrzenie restrykcji, nałożonych już wcześniej na rosyjski sektor energetyczny. Ostro na tę inicjatywę zareagowały Niemcy i Austria. Liderzy tych państw podkreślili, że dostawy energii do Europy są kwestią Europy. Sytuację komentowali w audycji Spojrzenie na Wschód Piotr Maciążek (defence24.pl) i Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz ziemny gaz łupkowy USA Rosja Moskwa

Plaga szczurów w Warszawie?

Mieszkańcy wielu warszawskich dzielnic alarmują, że coraz częściej pojawiają się w ich najbliższym otoczeniu szczury. Informację tę potwierdzają firmy deratyzacyjne, które odbierają coraz więcej zgłoszeń. Dlaczego tak się dzieje, co można zrobić, aby zapobiegać, jak sobie radzić, kiedy szczur pojawi się np. w mieszkaniu mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Zabrzyjewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gryzonie

Odznaczenia dla działaczy Solidarności Walczącej

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Walczącej. Uroczystość była kulminacją obchodów 35. rocznicy utworzenia antykomunistycznej organizacji, działającej w podziemiu po tym, jak komuniści zdelegalizowali "Solidarność". W Polskim Radiu 24 relacjonował ją Karol Darmoros.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Solidarność Walcząca historia Polski komunizm prezydent Solidarność PRL Kornel Morawiecki

"Europie potrzebny jest afrykański plan Marshalla"

Od początku roku do Włoch przybyło 70 tysięcy imigrantów, najwięcej z Nigerii. Kim są afrykańscy uciekinierzy i jaki pomysł na poradzenie sobie z tym wyzwaniem ma Europa? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Jarosław Kociszewski z Wirtualnej Polski, który niedawno wrócił z Ugandy, gdzie znajduje się jeden z największych obozów dla uchodźców na świecie.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Włochy Afryka Jarosław Kociszewski uchodźcy Uganda Sudan Południowy

36-letni Marokańczyk sprawcą nieudanego zamachu w Brukseli

Mężczyzna zastrzelony we wtorek na brukselskim dworcu przy próbie zdetonowania ładunku, to 36-letni Marokańczyk. Dotychczas nie był podejrzewany o działalność terrorystyczną. Mężczyzna pochodził z dzielnicy Molenbeek w której mieszkało, bądź z niej pochodziło kilku terrorystów odpowiedzialnych za zamachy w Brukseli w ubiegłym roku i w Paryżu w 2015 roku. O ataku mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Belgia Bruksela terroryzm Maciej Milczanowski