Polskie Radio
Section05
pr24

Nowe prawo farmaceutyczne. "Kluczowa rola farmaceuty"

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju zajmie się w środę ustaleniem ostatecznego kształtu noweli Prawa farmaceutycznego. Projekt spotkał się m.in. z krytyką Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zastrzeżeń nie krył także wicepremier Mateusz Morawiecki. O projekcie mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Prawo i Sprawiedliwość PiS prawo Sejm UOKiK POLSKA

Nie mam, nie dam. Problem długów alimentacyjnych

W Polsce jest już prawie 312 tys. dłużników alimentacyjnych. Średnio każdy z nich jest winien swoim dzieciom 34 tys. zł. Ściągalność tych kwot jest bardzo niska, a możliwości uchylania się od obowiązku alimentacji wiele. Jakie rozwiązania prawne pomogłyby rodzicom samotnie wychowującym dzieci wyegzekwować należne im alimenty? Czy nowe przepisy utrudnią uchylanie się przed obowiązkiem alimentacji? O dłużnikach w audycji O Sobie Samych mówiły Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet) i Joanna Łukaszewicz (Stowarzyszenie "Alimenty to nie prezenty").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 alimenty

Gazociąg Opal "pozwala Rosjanom naciskać na nas"

Opal to element gazociągu podmorskiego Nord Stream, mającego pompować gaz z Rosji bezpośrednio do Niemiec, z pominięciem państw tranzytowych. – Widać kwestię polityczną bardzo wyraźnie, bo to współpraca energetyczna ponad głowami krajów Europy Środkowej. Pozwala Rosjanom naciskać na nas i naszych sąsiadów – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Piotr Maciążek z Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny Komisja Europejska Niemcy Rosja Gazprom Nord Stream 2

Premier Wielkiej Brytanii nie może samodzielnie rozpocząć Brexitu

To zwycięstwo dla brytyjskiego prawa konstytucyjnego - tak o werdykcie Sądu Najwyższego ws. Brexitu mówi Gina Miller, autorka pozwu kwestionującego prawo Theresy May, do samodzielnego uruchomienia procesu wychodzenia z Unii. Sąd Najwyższy orzekł, że brytyjska premier musi najpierw spytać o zgodę parlament. O Brexicie mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Przemysław Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Unia Europejska Wielka Brytania Theresa May

Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche była bezprawna

Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S. A. została ostatecznie zablokowana. Jej zarząd od 10 lat starał się przejąć 30 proc. powierzchni Katowic. Po 10 latach dochodzenia roszczeń, sąd ostatecznie zablokował taką możliwość. W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy podtrzymał orzeczenie o wykreśleniu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. O sprawie mówił w audycji Kulisy Spraw Wojciech Surmacz, dziennikarz ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw

"Trzeba zachować granicę w ujawnianiu dokumentów"

– W zbiorze zastrzeżonym Instytutu Pamięci Narodowej mogą znajdować się dokumenty, których nie powinniśmy ujawniać. Ich odtajnienie może bowiem uderzyć w bezpieczeństwo państwa – mówił w Rozmowie PR24 prof. Jan Żaryn, historyk. – Trzeba zachować pewną granicę w ujawnianiu zastrzelonych wcześniej akt – dodawał senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn Adrian Klarenbach IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

Trwa przegląd resortów. Premier spotkała się z szefem MSZ

Minister spraw zagranicznych zapewnił, że w 2017 roku polska dyplomacja będzie kontynuowała politykę na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa. Witold Waszczykowski mówił o tym na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło, które odbyło się w ramach przeglądu ministerstw. Działania polskiej dyplomacji w Polskim Radiu 24 komentował Tomasz Krawczyk z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło MSZ Witold Waszczykowski