Polskie Radio
Section05

pr24

Martin Schulz szefem SPD. Socjaliści zyskują w sondażach

Martin Schulz, który do niedawna był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, teraz jest głównym rywalem Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć 24 września. Socjaliści zyskują w sondażach, SPD po raz pierwszy od 10 lat zrównała się w sondażach z chadekami. O nadchodzących wyborach w Niemczech mówił w audycji Gorąca Planeta Piotr Jendroszczyk z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Londyn Francja Niemcy Szkocja SPD Martin Schulz Ernest Zozuń

"ROPCiO był jednoznacznie narodowo-niepodległościowy"

Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela to była jawnie działająca w okresie PRL organizacja opozycyjną. - Zakres dziania ROPCiO miał być szerszy niż Komitetu Obrony Robotników, chodziło o kwestie formalne, jak i ideowe. Działaczom ROPCiO nie odpowiadała w KOR obecność ludzi, którzy mieli przeszłość we władzach PRL. ROPCiO był jednoznacznie narodowo-niepodległościowy i katolicki – powiedział w Polskim Radiu 24 profesor Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek KOR Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela historia Polski komunizm Leszek Moczulski Aleksander Hall Andrzej Czuma

Unijni liderzy podpisali Deklarację Rzymską

W Rzymie podczas unijnego szczytu w 60. rocznicę Traktatów Rzymskich, szefowie 27 państw członkowskich, w tym Polski, podpisali wspólną deklarację, która określa przyszłość Unii Europejskiej. Premier Włoch powiedział podczas ceremonii, że ojcami założycielami Wspólnoty kierowała piękna obsesja – nie dzielić, ale łączyć. O szczycie mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Sławomir Jastrzębowski (Super Express), Krzysztof Skowroński (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Adam Buła (Polska Press) i Tomasz Krzyżak (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Skowroński Jarosław Kaczyński Rzym Unia Europejska

Strategia bezpieczeństwa morskiego. Debata w BBN

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego uruchomiło prace nad Strategiczną Koncepcją Bezpieczeństwa Morskiego RP. Opracowanie zawiera cztery rozdziały, dotyczące środowiska morskiego, sił morskich RP, kierunków rozwoju ich zdolności oraz rekomendacji. O dokumencie mówił w audycji Cafe Armia Paweł Soloch – szef Biura.
Zobacz więcej na temat:  Biuro Bezpieczeństwa Narodowego bezpieczeństwo armia wojsko Paweł Soloch Ministerstwo Obrony Narodowej Andrzej Duda Morze Bałtyckie

"60 procent Niemców życzy sobie imigrantów"

W ubiegłym roku w Niemczech doszło do 3533 ataków na uchodźców bądź na ośrodki, w których mieszkają w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku o azyl – podają gazety należące do grupy medialnej Funke. Takie dane przekazało niemieckie MSW. O imigracji do Niemiec mówił w audycji Konfrontacje Idei prof. dr hab. Klaus Ziemer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy imigracja Angela Merkel imigranci w Europie Zdzisław Krasnodębski

2 kwietnia będzie obchodzony Dzień Osób Autystycznych

Autyzm zwykle ujawnia się u dzieci między trzecim a szóstym rokiem życia. Przejawia się często przez trudności w posługiwaniu się językiem i niemożnością prawidłowego rozwoju. Stowarzyszenie „Szlakiem tęczy” pomaga dzieciom dotkniętym autyzmem i ich rodzinom. Stwarza możliwości rehabilitacyjne, otaczając dzieci i ich rodziny opieką psychologiczną i terapeutyczną. O autyzmie mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja Krystyna Dąbrowska i Ewa Kapuścik ze Stowarzyszenia „Szlakiem tęczy” z Nadarzyna.
Zobacz więcej na temat:  autyzm

Hosni Mubarak na wolności. "Nie wiadomo, co będzie dalej"

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak, obalony w 2011 roku podczas arabskiej wiosny, w piątek po sześciu latach wyszedł na wolność - poinformował jego adwokat. Mubarak był pierwszy przywódcą, który stanął przed sądem po rewolucjach w regionie. O sytuacji w Egipcie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Michał Żakowski z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Egipt Hosni Mubarak Michał Żakowski Agata Kasprolewicz

Franciszek spotkał się z przywódcami państw UE

Papież Franciszek powiedział w piątek przywódcom 27 krajów i instytucji UE, że należy unikać triumfu partykularyzmów i działać w duchu harmonijnego rozwoju. Chodzi o to, jak wyjaśnił, by ci, którzy "biegną szybciej, mogli trzymać rękę podążających wolniej". O chrześcijańskich korzeniach idei zjednoczonej Europy i o tym, jak Kościół katolicki patrzy dziś na Unię Europejską mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 papież Franciszek Unia Europejska Rzym

Szczyt UE w Rzymie. "Nadal widoczny jest podział Wspólnoty"

Premier Beata Szydło przybyła w piątek po południu do Rzymu na szczyt UE, upamiętniający 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. Tuż przed wylotem do Włoch szefowa rządu oświadczyła, że pod przygotowaną z tej okazji deklaracją podpiszą się wszystkie 27 państw. O spotkaniu przywódców Wspólnoty mówili w Debacie Dnia Anita Gargas (TVP) i Wojciech Krzyżaniak (dziennikarz radiowy i prasowy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska polityka Polityka PR24 Beata Szydło