Polskie Radio
Section05

pr24

Reforma systemu edukacji. "Potrzeba chęci i zaufania"

Przez system edukacji przechodzą kolejne pokolenia i w szkole kształtują się przyszli obywatele. Tymczasem kolejne reformy i próby udoskonalenia systemu wcale nie sprawiają, że szkoły stają się lepsze. Rodzice, nauczyciele i wreszcie uczniowie mają tylko wrażenie pogłębiającego się chaosu, a niektórzy nie wahają się porównywać współczesnej szkoły do koszar czy więzienia. O polskiej szkole mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Szyłło, autorka książki "Godzina Wychowawcza. Rozmowy o polskiej szkole".
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja wychowanie KSIĄŻKA reforma szkolnictwa gimnazjum

Przedstawienie na podstawie reportaży Pawła Piotra Reszki

Przedstawienie powstało na podstawie reportaży Pawła Piotra Reszki. - Nie jestem fanem reportaży w teatrze. Dla mnie to możliwość, by zmierzyć się z formą literacką, która nie jest wprost inspirująca, to bardzo duże wyzwanie. Koniec końców wydaje mi się, że to bardzo ciekawy materiał – tak o spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" mówił w audycji Na Scenie reżyser przedstawienia Kuba Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Lublin reżyser

Akcja "Wisła" - komunistyczna zbrodnia wobec Ukraińców

Oficjalnym celem akcji "Wisła" było przeciwdziałanie Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Przeprowadzający wysiedlenia nie kierowali się jednak domniemaną współpracą z nacjonalistami, a pochodzeniem narodowym. W efekcie wysiedlono około 140 tysięcy osób, Ukraińców Bojków, Dolinian i Łemków. O akcji "Wisła" mówili w audycji 7 Dni: Wschód Izabella Chruślińska, działaczka pozarządowa, Mirosław Skórka, historyk związany z mniejszością ukraińską.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina POLSKA Akcja "Wisła" UPA Karol Świerczewski Wołyń

"Deklaracja Rzymska ma znaczenie symboliczne"

- Deklaracja ma znaczenie symboliczne. Mamy przełomowy moment, ponieważ zaczyna się Brexit i ta deklaracja sankcjonuje stan faktyczny. Z drugiej strony są tendencje odśrodkowe i spór o przyszły kształt UE. Deklaracja to próba określenia ram funkcjonowania Unii w najbliższych latach. Dość ogólnikowa i pozbawiona szczegółów, ale kierunek, który został tam zarysowany nie zaognia konfliktów i daje nadzieję, że UE przetrwa – tak skomentował unijny szczyt w Rzymie Anna Sarzyńska (wPolityce.pl). Gościem audycji był też Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rzym Angela Merkel

Pierwsza pomoc - niezbędna umiejętność kierowcy

Okres wiosenno-letni to czas kiedy, szczególnie w weekendy, dochodzi do największej liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Wielu nieszczęść dałoby się uniknąć, gdybyśmy wiedzieli co robić, by podtrzymać przy życiu ofiary tragicznych zdarzeń, zanim na miejscu zjawią się profesjonalni ratownicy. O pierwszej pomocy ofiarom wypadków mówił w audycji Magazyn Motoryzacyjny Tomasz Kulik, instruktor doskonalenia techniki jazdy.
Zobacz więcej na temat:  pierwsza pomoc motoryzacja

Zwierzęta uczą się języków obcych. Kultura w świecie zwierząt

Zwierzęta potrafią się uczyć języków. Mogą się obrażać się na nas. W kontekście ich zachowań można mówić, że tworzą kulturę. Zachowania zwierząt objaśniał w audycji Poznajmy się - Między nami zwierzętami prof. Maciej Trojan, kierownik Zakładu Etologii i Psychologii Porównawczej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe zwierzęta stadne języki obce

Dekret o pasożytnictwie. "Gigantyczny błąd Łukaszenki"

Kilkaset osób zostało zatrzymanych w stolicy Białorusi – Mińsku – podczas marszu z okazji święta Dnia Wolności, którego nie uznają obecne władze. Wydarzenie połączone było z demonstracją przeciwko dekretowi o pasożytnictwie. W ostatnich tygodniach w białoruskich miastach manifestacje przeciwko niepopularnemu dekretowi coraz bardziej przybierają na sile.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk Aleksander Łukaszenka Włodzimierz Pac Jarosław Guzy protest

Premier Beata Szydło: to dopiero pierwszy krok

Zdaniem premier Beaty Szydło podpisanie Deklaracji Rzymskiej jest wstępem do umocnienia jedności Unii Europejskiej. W stolicy Włoch unijni przywódcy podpisali dokument podsumowujący 60 lat integracji europejskiej i określający wizję przyszłości Wspólnoty po Brexicie. W dokumencie podkreślono, że Unia Europejska jest "niepodzielona i niepodzielna". W imieniu polskiego rządu pod deklaracją podpis złożyła premier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Beata Szydło Rzym