Polskie Radio
Section05
pracownicy

Polska przegrała ws. pracowników delegowanych

Parlament Europejski zatwierdził niekorzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zmiany dotyczące delegowania pracowników do innych państw członkowskich UE. O głosowaniu w tej sprawie mówili w audycji 7x24 Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Michał Dworczyk (PiS), Piotr Misiło (Nowoczesna), Jarosław Porwich (Wolni i Solidarni), Michał Szczerba (PO) oraz Mirosław Maliszewski (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europarlament Unia Europejska Parlament Europejski praca pracownicy POLSKA

Od nowego roku akta pracownicze będą przechowywane krócej

Od 1 początku przyszłego roku firmy będą mogły przechowywać akta pracownicze przez 10, a nie jak do tej pory - przez 50 lat. Będą mogły też wybrać, czy chcą prowadzić dokumentację w formie papierowej, czy elektronicznej. Skrócenie okresu przechowywania akt w pierwszej kolejności obejmie osoby nowo zatrudnione - tłumaczy Alina Głębicka-Rękawek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz więcej na temat:  ZUS pracodawcy pracownicy ZUS dla biznesu

PE: zamieszanie podczas głosowania nad delegowaniem

Niekorzystne dla Polski przepisy o delegowaniu pracowników zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski. Do ostatecznego sformalizowania zmian w regulacjach potrzeba jeszcze zgody unijnych krajów. Jest ona przesądzona bo wcześniej zielone światło dali ambasadorowie państw członkowskich. Za rezolucją głosowali niektórzy polscy europosłowie z PO, SLD i PSL. Twierdzą, że byli przeciwni rezolucji, ale zaszła pomyłka przez "bezprecedensowy bałagan". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski pracownicy

Czy przystąpię do programu Pracownicze Plany Kapitałowe?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przechodzi "szerokie konsultacje społeczne". Jest obawa, że mimo konsultacji większość rodaków nie ma pojęcia, co stanie się po 1 stycznia przyszłego roku, kiedy to plany kapitałowe zaczną obowiązywać.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo emerytura pracownik pracownicy Kuba Strzyczkowski Elżbieta Mączyńska Cezary Kaźmierczak Jarosław Janecki Katarzyna Duczkowska-Małysz

„Pracodawca marzeń” w oczach Polaków

- Rynek pracownika sprawia, że dokonujemy analizy tego, jakie aspekty pracy definiują  atrakcyjnego pracodawcę. Nie zawsze ma to związek z wynagrodzeniem. Wynagrodzenie zawsze jest na pierwszym miejscu, ale gdy mamy do wyboru dwie firmy o dokładnie takich samych, atrakcyjnych, warunkach finansowych zaczynamy szukać innych aspektów jak np. kwestii związanych z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. Ten czynnik jest coraz częściej wskazywany przez badanych – powiedział w audycji Społeczny Punkt Widzenia Mateusz Żydok z firmy Randstad.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy pracodawcy pracownicy zatrudnienie praca Anna Grabowska