Polskie Radio
Section05

PRL

Historyk IPN: stan wojenny był gwałtem na polskim narodzie

– Zjazd "Solidarności" i słynne posłanie do ludzi pracy były sygnałami dla komunistów przesądzającymi o wprowadzeniu stanu wojennego – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 13 grudnia będzie obchodzona 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przy tej okazji w audycji "Historia na Dzis" rozmowa o jego genezie i ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia 1981 historia PRL historia Polski opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

Prof. Bolecki: opozycyjność IBL brała się z jego charakteru

- Ludzie, którzy pracowali w Instytucie po 1956 roku, poprzez to czym się zajmowali, mieli właściwie naturalną skłonność do bycia w opozycji. W marksistowskie rozumienie instytucji, kultury i państwa wpisana była ewidentna sprzeczność między tym modelem a działalnością IBL - mówił w Dwójce historyk literatury związany z Instytutem od 1979 roku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa literatura opozycja Dorota Gacek KULTURA Włodzimierz Bolecki Marek Gumkowski HISTORIA

Akcje ekspropriacyjne polskiego podziemia

Zdobycie zaopatrzenia potrzebnego oddziałom. Tak w skrócie mozna scharakteryzować akcje ekspropriacyjne, inaczej nazywane wywłaszczeniowymi, które po 1939 roku przeprowadzali żołnierze polskiego podziemia. - Ich celem było przede wszystkim pozyskanie pieniędzy, ale za późniejszym odszkodowaniem - dodał prof. Piotr Niwiński z Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm Żołnierze Wyklęci Narodowe Siły Zbrojne II wojna światowa IPN fakty opinie ciekawostki

Kulisy Spraw. Służby specjalne PRL w III RP

- Służby specjalne są dziś zbyt demonizowane i stały się chłopcem do bicia, przy którego pomocy można wytłumaczyć wszelkie zło. Oczywiście, jak wszędzie, jest w tym środowisku jakiś odsetek czarnych owiec. Byłbym daleki od tego, aby stosować metodę kozła ofiarnego i obciążać służby specjalne za wszelkie zło w III RP - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  III RP Jerzy Jachowicz

"Przestępcy, szpiedzy, faszyści i dywersanci". Rozbicie PPS-WRN

- Proces rozbijania PPS-WRN zaczął się, gdy komuniści nie zgodzili się na odtworzenie Polskiej Partii Socjalistycznej i zaczęli budować swoją, "lubelską" PPS - powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot. Ekspert z Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24 o historii Polskiej Partii Socjalistycznej - Wolność, Równość, Niepodległość. 
Zobacz więcej na temat:  komunizm PPS PPR Józef Cyrankiewicz Kazimierz Pużak

Jarosław Porwich: z "Solidarnością" zostanę do grobowej deski

– Nie Lech Wałęsa, a miliony osób, które tworzyły "Solidarność" i strajkowały, obaliły komunę – powiedział Jarosław Porwich, poseł koła Wolni i Solidarni. W audycji "Nieznani Znani 24" opowiedział o swojej działalności antykomunistycznej i politycznej, zamiłowaniu do historii oraz o zmieniającym się stosunku do Lecha Wałęsy.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność historia Polski komunizm

Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika. "On ma na sumieniu kilkadziesiąt osób"

- Jest mało prawdopodobne, że Stefan Michnik zostanie osądzony. Już raz Szwecja uznała, że takich ludzi jak on wydawać nie można. Michnik ma status uchodźcy politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 red. Leszek Żebrowski, dziennikarz zajmujący się badaniem zbrodni Informacji Wojskowej. Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania zamieszkałego w Szwecji stalinowskiego sędziego Stefana Michnika, który współpracował z Informacją Wojskową, jedną z najbardziej bezwzględnych służb wspierających komunistyczny reżim w powojennej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  komunizm historia Polski wojsko Wojskowe Służby Informacyjne Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Michał Rola-Żymierski HISTORIA

„Kulisy Spraw”: wpływy PRL w służbach specjalnych

– Służby III RP swoimi korzeniami, funkcjami oraz istotą działania są dalej w PRL, bo z niego się wywodzą – powiedział dr Łukasz Kister, ekspert w tematyce służb specjalnych. W audycji „Kulisy Spraw” rozmowa m.in. o przenikaniu funkcjonariuszy aparatu PRL do instytucji i organów powstałych po 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo służby specjalne ABW UOP WSI Łukasz Kister

Czy UB zabiło prymasa Augusta Hlonda?

– Pytanie dotyczące tego, co było podłożem śmierci kard. Hlonda pozostaje otwarte i nie potrafimy na nie z całą pewnością odpowiedzieć – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 22 października minęła 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda. Jednak coraz częściej pojawiają się wątpliwości, czy jego śmierć była spowodowana jedynie przyczynami naturalnymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 August Hlond historia Polski katolicyzm prymas Polski fakty opinie ciekawostki ludzie HISTORIA komunizm

Prok. Andrzej Witkowski: wyśmiewano mnie za ustalenia ws. śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

- Dowody, które jednoznacznie wskazują na inny przebieg zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki pojawiły się już w 2002 roku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prokurator Andrzej Witkowski, który w swojej karierze dwukrotnie badał sprawę morderstwa kapelana "Solidarności".  W obu przypadkach, w latach 1990-1991 i 2000-2004, był odsuwany od śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jerzy Popiełuszko służba bezpieczeństwa zabójstwo Tadeusz Płużański komunizm

Wojciech Sumliński: męczeństwo księdza Jerzego było dłuższe

Od zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki minęły 34 lata, jednak okoliczności tej wstrząsającej zbrodni nadal budzą wątpliwości. Wątpliwa może być nawet oficjalna data śmierci księdza Jerzego - 19.10.1984. Gościem Polskiego Radia 24 był dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński, autor książek na temat kulis mordu na księdzu Popiełuszce.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko komunizm służba bezpieczeństwa HISTORIA