Polskie Radio
Section05
prywatyzacja

Prokuratorskie zarzuty po prywatyzacji Ciechu

 - Polska klasa polityczna od początku III RP karmiona była neoliberalną papką, tzn. edukacją w duchu rynkowym. Ta neoliberalna dominacja spowodowała swoistą mentalność, która wpłynęła na charakter motywacji jakimi kierują się dziś ludzie idący do polityki – powiedział w kontekście zatrzymań ws. prywatyzacji Ciechu politolog prof. Kazimierz Kik. Gośćmi Debaty Poranka byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prywatyzacja CBA policja przestępczość gospodarcza finanse

Sebastian Kaleta: chcemy zatrzymać dziką reprywatyzację

– Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chciała badać błędnych decyzji swoich urzędników, zrobi to bezstronny organ – mówił w Rozmowie PR24 Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W czwartek Sejm ma powołać ostatniego członka komisji – Pawła Rabieja z Nowoczesnej – co pozwoli jej na formalne rozpoczęcie pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja prywatyzacja Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz

Najbardziej spektakularny debiut w historii GPW

25 stycznia 1994 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje Banku Śląskiego. W ofercie publicznej kosztowały one 500 tysięcy złotych. Jednak na pierwszym notowaniu akcje wyceniono aż na 6 mln 750 tysięcy złotych. Skala zainteresowania wśród inwestorów indywidualnych była ogromna – zapisało się ich ponad 820 tys. W efekcie dostali jednak tylko po 3 akcje. Do dziś to najbardziej spektakularny debiut na warszawskiej giełdzie. W audycji Kulisy Spraw mówił o nim Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny serwisu strefainwestorow.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 banki giełda papierów wartościowych prywatyzacja

Prywatyzacja PZU. "To jedna z największych afer III RP"

Trybunał Stanu pod koniec marca ma zdecydować o tym, czy Emil Wąsacz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności konstytucyjnej. Minister skarbu w rządzie AWS-UW oskarżany jest o nieprawidłowości m.in. przy prywatyzacji PZU. W Kulisach Spraw o kontrowersjach wokół Emila Wąsacza i jego działań mówił Wojciech Surmacz, szef Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  PZU Kulisy Spraw prywatyzacja Trybunał Stanu

TS odroczył rozprawę Emila Wąsacza. "Brakuje determinacji"

Do 31 marca Trybunał Stanu odroczył decyzję, czy z powodu przedawnienia umorzyć sprawę odpowiedzialności konstytucyjnej b. ministra skarbu w rządzie AWS Emila Wąsacza. Jest on oskarżony o nieprawidłowości z lat 90. przy prywatyzacji PZU, TP SA i Domów Towarowych "Centrum". Sprawę komentowali w Polskim Radiu 24 dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista i Wojciech Surmacz, szef Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  PZU prywatyzacja Trybunał Stanu

Wicepremier: zaproszono nas do prywatyzacji na Białorusi

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się m.in. z szefem białoruskiego państwa Aleksandrem Łukaszenką i premierem Andriejem Kabiakouem. Rozmawiano o gospodarce. Białoruski premier poprosił Polskę o wsparcie jej kandydatury do Światowej Organizacji Handlu, a także zaproponował kupno energii elektrycznej z budowanej w Ostrowcu elektrowni atomowej. Resort rozwoju ocenił w swoim komunikacie, że wizyta urzędników i polskich biznesmenów w Mińsku to nowe "otwarcie" w relacjach Białorusi i Polski.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś GOSPODARKA Mateusz Morawiecki prywatyzacja Raport Białoruś