Polskie Radio
Section05
prywatyzacja

"Wystawienie Ciechu na sprzedaż było błędem"

– Wystawienie Ciechu na sprzedaż było błędem – powiedział dziennikarz gospodarczy Wojciech Surmacz. W audycji „Stacja Deszyfrująca” kontynuowaliśmy temat sprzedaży w czerwcu 2014 roku udziałów skarbu państwa w spółce chemicznej Ciech. Jak przygotowywano grunt pod tę transakcję? Jak wyglądał mechanizm sprzedaży jednej z największych w Polsce spółek chemicznych?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Surmacz Jan Kulczyk prywatyzacja

Czy Jan Kulczyk miał być ostatecznym nabywcą Ciech S.A.?

– Pozbycie się pakietu kontrolnego nad strategiczną spółką, jaką jest Ciech, było bardzo ryzykowną grą państwa polskiego – powiedział Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych i energetyki. W najnowszej „Stacji Deszyfrującej” odsłaniamy kulisy procesu prywatyzacji jednego z największych przedsiębiorstw w branży chemicznej w Europie, polskiej spółki Ciech S.A.
Zobacz więcej na temat:  prywatyzacja Jan Kulczyk

Śledztwo ws. umów na autostradę A2. Komentarze

– Nie mieliśmy doświadczenia, a bardzo potrzebowaliśmy autostrad – mówił w Debacie Dnia Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. Prokuratura Krajowa potwierdziła, że będzie prowadzone śledztwo w sprawie umów koncesyjnych podpisanych na budowę autostrady A2 między Koninem a Świeckiem. Gościem Polskiego Radia 24 był również Bartłomiej Radziejewski z „Nowej Konfederacji”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Ziobro Jan Kulczyk prywatyzacja autostrada a2

"Prywatyzacja Ciechu kolejną patologią rządów PO-PSL"

Sześć osób zostało zatrzymanych ws. nieprawidłowości przy prywatyzacji spółki Ciech. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień, korupcji i poświadczania nieprawdy w dokumentach. Wśród nich jest były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL, były szef Giełdy Papierów Warościowych Paweł T. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Jan Mosiński (PiS) i Pudłowski (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 CBA prywatyzacja POLSKA

Prokuratorskie zarzuty po prywatyzacji Ciechu

 - Polska klasa polityczna od początku III RP karmiona była neoliberalną papką, tzn. edukacją w duchu rynkowym. Ta neoliberalna dominacja spowodowała swoistą mentalność, która wpłynęła na charakter motywacji jakimi kierują się dziś ludzie idący do polityki – powiedział w kontekście zatrzymań ws. prywatyzacji Ciechu politolog prof. Kazimierz Kik. Gośćmi Debaty Poranka byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prywatyzacja CBA policja przestępczość gospodarcza finanse

Sebastian Kaleta: chcemy zatrzymać dziką reprywatyzację

– Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chciała badać błędnych decyzji swoich urzędników, zrobi to bezstronny organ – mówił w Rozmowie PR24 Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W czwartek Sejm ma powołać ostatniego członka komisji – Pawła Rabieja z Nowoczesnej – co pozwoli jej na formalne rozpoczęcie pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja prywatyzacja Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz

Najbardziej spektakularny debiut w historii GPW

25 stycznia 1994 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje Banku Śląskiego. W ofercie publicznej kosztowały one 500 tysięcy złotych. Jednak na pierwszym notowaniu akcje wyceniono aż na 6 mln 750 tysięcy złotych. Skala zainteresowania wśród inwestorów indywidualnych była ogromna – zapisało się ich ponad 820 tys. W efekcie dostali jednak tylko po 3 akcje. Do dziś to najbardziej spektakularny debiut na warszawskiej giełdzie. W audycji Kulisy Spraw mówił o nim Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny serwisu strefainwestorow.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 banki giełda papierów wartościowych prywatyzacja