Polskie Radio
Section05

Przemysław Lis

Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski Europejska Agencja Kosmiczna esa kosmos astronomia Trójka

PROSTO Z UKRAINY Konstantynówka nowym celem Rosjan. Widzieliśmy zniszczenia

Trwa intensywny ostrzał ukraińskich miast, w Donbasie cały czas słychać eksplozje. W tym rejonie Rosjanie rzucili duże siły do ataku na Konstantynówkę, na to miasto spadło kilkanaście rosyjskich rakiet. Na miejscu jest reporter Polskiego Radia Przemysław Lis, który na własne oczy widział spustoszenie wywołane rosyjskimi atakami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja

Wyjątkowe przedmioty na licytacjach WOŚP. Które cieszą się popularnością?

Przed nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Fundacja WOŚP zamierza kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych. Choć finał dopiero przed nami, to cały czas w internecie można licytować przedmioty wystawione jako wsparcie dla Orkiestry. Łącznie jest ponad 100 licytacji, choć ta liczba cały czas się zmienia. 
Zobacz więcej na temat:  WOŚP pomoc społeczna aukcja internetowa społeczeństwo

TYLKO U NAS Rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. "Podstawowym zadaniem jest przeżyć"

Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. O tym, na czym polega praca podczas wyprawy, z jakimi problemami przyjdzie się mierzyć w Antarktyce oraz jak zgłosić się do rekrutacji, Przemysław Lis rozmawiał w Polskim Radiu 24 z kierownikiem Działu Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN dr. Dariuszem Puczko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NAUKA Antarktyda

TYLKO U NAS "Nauczył nas, by z szacunkiem do historii, odważnie patrzeć w przyszłość". Dulkiewicz o dziedzictwie Adamowicza

- Paweł Adamowicz nauczył nas, żeby z szacunkiem do historii Gdańska, Pomorza, Kaszubów, Polaków w Gdańsku, odważnie patrzeć w przyszłość - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Nasze hasło herbowe: "ani tchórzliwie, ani zuchwale", przekładał na codzienność - inwestycje, rozbudowę miasta, pamiętał też o człowieku - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Paweł Adamowicz Aleksandra Dulkiewicz

Polska Agencja Kosmiczna. W 2024 roku wystartuje budowa satelitów obserwacyjnych

Już w przyszłym roku rozpocznie się program budowy polskich satelitów obserwacyjnych. Zakłada to umowa pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Kosmiczną. Za ich budowę w większości odpowiedzialne będą polskie firmy, które będą mogły korzystać z rozwiązań innych państw europejskich i szybciej rozwijać własne technologie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Grzegorz Wrochna

PR24 Dr Beata Górka-Winter: opinia międzynarodowa zaskoczyła Izrael. Władze liczyły na pełne poparcie

- W sytuacji każdego konfliktu z Palestyńczykami, a zwłaszcza teraz, kiedy mieliśmy do czynienia z tak agresywnym atakiem Hamasu na Izrael, władze izraelskie były przekonane, że społeczność międzynarodowa, wielkie państwa jak USA, będą Izrael popierać bezwarunkowo, tak jak działo się to w poprzednich odsłonach konfliktu. Teraz widzimy, że były to oczekiwania zbyt wygórowane - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Palestyna Hamas Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Beata Górka-Winter ŚWIAT Bliski Wschód

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca Witold Lazar Rafał Grabiański