Polskie Radio
Section05
relacje polsko-amerykańskie

List ambasador USA Georgette Mosbacher. Dyplomatyczne faux pas?

- Mam wrażenie, że pani Georgette Mosbacher pomyliła swoje kompetencje - ocenił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy". Ambasador USA w Polsce miała wysłać do premiera Mateusza Morawieckiego list odnoszący się do materiału TVN o środowiskach neonazistowskich w Polsce i śledztwa, które toczy się w tej sprawie. Na naszej antenie również komentarz prof. Henryka Domańskiego, socjologa. 
Zobacz więcej na temat:  polityka USA relacje polsko-amerykańskie

Spotkanie Duda - Trump. "Ważna deklaracja o strategicznym partnerstwie"

- Rzeczowo i spokojnie – tak spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych skomentował w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Podpisana deklaracja jest dla nas istotna - dodał dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Donald Trump Biały Dom Stany Zjednoczone stosunki polsko-amerykańskie relacje polsko-amerykańskie

Szef MSZ o wzmocnieniu wojsk USA w Polsce: sprawa otwarta

- Sprawa jest otwarta, nie usłyszeliśmy nie, będziemy na ten temat rozmawiać, doprecyzować szczegóły techniczne i wojskowe - dodał szef MSZ, mówiąc o wzmocnieniu sił wojskowych USA w Polsce. Poinformował też, że w trakcie wizyty otrzymał zapewnienie, że Polska to bliski sojusznik USA, a Stany Zjednoczone będą bronić terytorium Polski "bezwarunkowo". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Jacek Czaputowicz wojsko relacje polsko-amerykańskie Donald Trump bezpieczeństwo

Szef MSZ: wkrótce decyzja ws. wzmocnienia wojsk USA w Polsce

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz uzyskał w Waszyngtonie zapewnienie, że Stany Zjednoczone nie zmieniają swojej polityki wobec Rosji. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Białym Domu z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Rozmowa dotyczyła także współpracy wojskowej, Nord Stream 2 oraz planowanej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Jacek Czaputowicz wojsko relacje polsko-amerykańskie

Poseł Kukiz'15: Wizyta szefa MSZ w USA ważniejsza, niż się wydaje

W pierwszym dniu wizyty w stolicy Stanów Zjednoczonych szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wyraził poparcie Polski dla deklaracji ogłoszonej dzisiaj przez Stany Zjednoczone, podkreślającej przynależność Krymu do Ukrainy. Minister spraw zagranicznych przeprowadził również rozmowy w amerykańskim Kongresie nt. polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, energetycznej i gospodarczej. Gościem Polskiego Radia 24 był Grzegorz Długi, poseł Kukiz'15.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Czaputowicz USA Waszyngton relacje polsko-amerykańskie MSZ Ameryka Północna

"Polacy muszą się w USA sprzedać ze swoimi produktami"

Biznesmeni, politycy, dyplomaci i eksperci dyskutowali w Miami o stosunkach gospodarczych Polski i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa byli zgodni, że potencjał współpracy obu krajów jest ogromny. W wydarzeniu wziął udział m.in. historyk Marek Jan Chodakiewicz, który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  USA relacje polsko-amerykańskie Andrzej Duda gospodarka polska