Polskie Radio
Section05
Romowie

Joanna Talewicz: historia romskiej społeczności to historia ogromnej siły

- Jako Polka i Romka życzyłabym sobie, żeby nasze społeczeństwo było społeczeństwem, w którym tworzymy instytucje dużo bardziej inkuzywne - mówi dr Joanna Talewicz. - Chciałabym, by to się działo, nie tylko ze względu na Romów, ale też na podziały klasowe, migrantów i migrantki, wiele grup mniejszościowych. Chodzi o to, żeby młodzi byli gotowi żyć we współczesnym świecie, nie tylko współczesnej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek Romowie

Arkadiusz Gola "Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku 1991–2023"

Arkadiusz Gola w ciągu ostatnich 30 lat dokumentował z wielką wrażliwością społeczność Romów. Efektem tego projektu jest książka fotograficzna "Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku 1991–2023". Nie ograniczył się do robienia zdjęć na ulicach, zagłębiał się w ich życie i kulturę. Nawiązał bliskie relacje z polskimi Romami i fotografował ich rodziny w codziennych sytuacjach - od chrztów po śluby. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA Romowie

Papusza. "Pierwsza na świecie cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze"

- Zapłaciła za to olbrzymią cenę, jak każdy kto wyprzedza swój naród. Cyganie nie są narodem księgi, nie mają zapisanej swojej historii. Dar pisania nie był dla nich zaletą, wręcz odwrotnie. Zawsze groziło, że wyuczony Cygan zostanie sędzią i będzie własnych braci sądził – mówił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Krauze, reżyser filmu o Papuszy. Dzisiaj przypada 37. rocznica jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Papusza poezja Romowie Jerzy Ficowski historia Polski

82. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w łódzkim getcie

12 stycznia 1942 roku Niemcy zakończyli likwidację tak zwanego obozu cygańskiego, który funkcjonował w obrębie getta w Łodzi. W ciągu trwającej tydzień akcji naziści wywieźli do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem ponad cztery tysiące Romów. Nie przeżył nikt. Wszyscy zostali zamordowani w mobilnych komorach gazowych. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA Romowie II wojna światowa Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne śmierć

VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzec

Od poniedziałku kultowy stołeczny klub Stodoła rozbrzmiewa barwną muzyką mniejszości narodowych. 21. listopada rozpoczął się VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Festiwal ma na celu przypomnienie o wpływach, jakie inne narodowości wywarły na kształtowanie się polskiej kultury i tożsamości.  Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce ukraińskiej, romskiej i żydowskiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Ukraina Romowie Żydzi

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski śmierć II wojna światowa Auschwitz Oświęcim Romowie Sinti Paweł Pawlica

Lakatos Mónika, zwyciężczyni WOMEX Artist Award 2020

Kiedy Mónika Lakatos zwyciężyła w węgierskim programie telewizyjnym „Ki Mit Tud?” w 1996 roku, zamiast popowych piosenek śpiewała tradycyjną muzykę swojej własnej społeczności, ludu Olah Romani. Siła i pasja jej głosu sprawiły, że uznano ją wybitną artystką. Zwycięstwo w programie okazało się przełomowe – od tego czasu Lakatos rozpoczęła imponującą karierę, broniąc ludzi i kultury Olah na każdym kroku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Węgry Romowie feminizm