Polskie Radio
Section05
Romowie

Romowie wołoscy i Mónika Lakatos

Mónika Lakatos, pierwsza romska śpiewaczka, która wygrała głośny węgierski talent show, na tegorocznych targach WOMEX została uhonorowana nagrodą dla wyróżniającej się osobowości artystycznej – Womex Award. Za sprawą tej znakomitej wokalistki, znanej m.in. z zespołu Romengo, posłuchaliśmy pieśni i opowieści o kulturze wołoskich Romów. Romowie wołoscy, zwani także Vlax Romani, wyemigrowali z Rumunii na Bałkany w XVIII-XIX wieku. Na Węgrzech znani są jako Vlashika lub Olah.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka ludowa muzyka tradycyjna Romowie

O śpiewających glinianych ptaszkach i wietrze grającym w butelce

O tym, czy dawniej dzieci na wsiach w ogóle miały czas na zabawę i jakie zabawki sami pamiętają z dzieciństwa opowiedzieli Brygida i Kuba - nasi Źródełkowi górale. Kaja Prusinowska wspominała swoje pierwsze spotkania z ulicznymi muzykami, a jej dzieci - Staś i Hania opowiadali o swoich przygodach małych wędrownych muzykantów.
Zobacz więcej na temat:  zabawki Romowie dzieci wakacje kultura ludowa Hanna Szczęśniak górale beskidy

Ocalała z Auschwitz: dziękuję Polsce, bo uczyniła z obozu miejsce pamięci znane na całym świecie

- Przez dziesiątki lat po 1945 r. ludobójstwo na Sinti i Romach było w dużym stopniu ignorowane - mówiła Elza Baker, była więźniarka Auschwitz, która trafiła do obozu, ponieważ jest Sinti. Zaapelowała, by ofiary oraz ci, którzy przeżyli, nigdy nie popadli w zapomnienie. - Pragnę podziękować Polakom za to, że zachowali ten były obóz. Dziękuję, że uczynili z tego miejsca miejsce pamięci, znane na całym świecie​ - mówiła też.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Oświęcim Żydzi Sinti Romowie Auschwitz rocznica

"Polskę zamieszkuje około 20-25 tys. Romów"

- Bardzo ciężko jest określić jak dużo Romów jest w Polsce. Powszechny spis ludności mówi o 17 tys. ale według nas - Stowarzyszenia Romów w Polsce - Polskę zamieszkuje ok. 20-25 tys. Romów – powiedział w Polskim Radiu 24 Władysław Kwiatkowski ze Stowarzyszenia Romów w Polsce. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Romów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Romowie Holokaust II wojna światowa społeczeństwo historia Polski