Polskie Radio
Section05

Sejm

TYLKO U NAS Co z sądami pokoju? Smoliński: jest wola uchwalenia projektu

Prezydencki projekt ustawy o sądach pokoju od roku jest procedowany w sejmowej podkomisji. Czy w końcu zostanie uchwalony przez posłów? - Ze strony Prawa i Sprawiedliwości jest wola do uchwalenia sądów pokoju. Natomiast nie da się tego zrobić bez uzgodnienia między wnioskodawcą, czyli panem prezydentem, a ministerstwem sprawiedliwości, które będzie wprowadzać te przepisy w życie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Kazimierz Smoliński, przewodniczący podkomisji, która rozpatruje projekt. 
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo prezydent Andrzej Duda Kazimierz Smoliński

Mularczyk: środowiska sędziowskie suflują rozwiązania, które KE przedstawia polskim negocjatorom

- Podważenie wyroków tysięcy sędziów, którzy wydali dziesiątki tysięcy wyroków, doprowadzi do paraliżu wymiaru sprawiedliwości. Zakładam, że komisarze europejscy tym się nie przejmują. Natomiast tym, którzy suflują te rozwiązania zależy na anarchii i kryzysie, za co odpowiedzialny byłby rząd - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym został w czwartek zdjęty z porządku obrad Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Jarosław Kaczyński

W Sejmie odsłonięto tablicę upamiętniającą Gabriela Narutowicza. "Idee, za które oddał życie są powszechnie szanowane"

"Idee demokracji i tolerancji, za które pierwszy prezydent Rzeczypospolitej złożył ofiarę życia, są dzisiaj powszechnie szanowane" - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście odczytanym na uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Gabriela Narutowicza. Dziś mija 100. rocznica zabójstwa pierwszego prezydenta Polski.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Witek Gabriel Narutowicz POLSKA polityka

PR24 Reforma Sądu Najwyższego i blokada KPO. Prof. Młyńczyk: te pieniądze są bardzo potrzebne

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli wstrzymanie prac nad pilną ustawą nowelizującą Sąd Najwyższy. Ustawa miała trafić do pierwszego czytania w Sejmie już w czwartek, jednak po tym, jak prezydent Andrzej Duda wystosował oświadczenie, w którym zaapelował o dobrą pracę nad tą ustawą, politycy stwierdzili, że wrócą do niej w styczniu. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował politolog prof. Łukasz Młyńczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron polityka Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Krajowy Plan Odbudowy

Poseł PiS o ustawie ws. SN: prezydent stoi na straży konstytucji, rozumiem jego decyzję

- Na szali stawiamy to, co zostało wynegocjowane przez wiceministra spraw zagranicznych. Te warunki są korzystne, bo pozostawiają obszar suwerenność na wysokim poziomie. 95 proc. wcześniejszych uzgodnień pozostaje nienaruszona. Dotykamy tylko kwestii odpowiedzialności dyscyplinarnej, którą przenosimy do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie jest to niezgodne z konstytucją. Szukajmy drogi porozumienia. Wierzę w to, że KPRM i Kancelaria Prezydenta RP zbliżą się w swoich stanowiskach - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Adam Gawęda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sąd Najwyższy Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska

Przyjęcie ustawy budżetowej. Müller: dowód na to, że Zjednoczona Prawica ma stabilną większość w Sejmie

- Budżet państwa jest de facto najważniejszą ustawą w ciągu każdego roku. Dzisiaj akurat emocje skupiają się wokół innych tematów, ale większość parlamentarna przegłosowała kluczową ustawę, która definiuje funkcjonowanie państwa" - powiedział dziennikarzom w Sejmie rzecznik rządu Piotr Müller. - To jest bardzo dobra informacja i potwierdzenie, że jest stabilna większość, która funkcjonuje w ramach Zjednoczonej Prawicy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller zjednoczona prawica budżet budżet Polski

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 r. Sprawdź, na co zostaną przeznaczone państwowe środki

W 2023 roku dochody państwa wyniosą ponad 604 miliardy złotych, a wydatki prawie 673 miliardy złotych. Ważne miejsce zajmują wydatki na oświatę, zdrowie oraz obronność. Poza środkami zapisanymi w budżecie, na obronność pójdą dodatkowe pieniądze z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Z tego źródła rząd planuje pozyskać dodatkowych około 30-40 miliardów złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA oszczędności podatki Podatki 2022