Polskie Radio
Section05

serwis wschodni

Nie każdy w Europie chce pomóc Ukrainie? "The Telegraph": kupując niemieckie produkty, wspierasz Putina

Na Ukrainę płynie broń, a do Moskwy miliony euro dziennie. 800 mln euro płynie z Europy do Moskwy dziennie za rosyjski gaz - podaje "The Telegraph". Dziennik zauważa, że największym przeciwnikiem ograniczeń wobec Rosji są Niemcy. "Każdy, kto kupuje niemieckie produkty, wspiera wojnę Putina" - kwituje autor artykułu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022

"Wojna przekłada się na nas wszystkich". Grzegorz Osiecki o rosyjskiej agresji

- Wojna przekłada się na nas w wymiarze takiego osobistego poczucia bezpieczeństwa. Wiemy, że jeżeli Ukraina zostałaby zwasalizowana lub podbita przez Rosję, to my możemy być jednym z następnych celów - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna"). Gośćmi audycji byli także dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego) i Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja ŚWIAT wojna 2022 konflikty międzynarodowe uchodźcy Polskie Radio 24

Zwiększyć lokalne wydobycie gazu i kupować ropę spoza Rosji. Niezależność energetyczna po angielsku

- Ropę i gaz z Rosji trzeba czymś zastąpić, ale choć substytuty nie zawsze są najbardziej przyjazne środowisku lub nie pochodzą z krajów demokratycznych to podczas wojny kompromisy są konieczne - powiedział były brytyjski minister biznesu Vince Cable. Zwraca uwagę na konieczność zwiększenia dostaw z m.in. Arabii Saudyjskiej, a także na to, że Niemcy wciąż będą polegać na węglu brunatnym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel Rosja Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2022 nieruchomości Londyn Wielka Brytania

Robert Knap: Niemców nie interesują ludzkie dramaty, kooperacja z Rosją jest dla nich najważniejsza

- Już w tym momencie Niemcy stają się rzecznikiem powrotu Rosjan do Europy z ich planami gospodarczymi i politycznymi projektami. (...) Może się okazać, że to Niemcy będą hamulcowym przy rozliczaniu Rosji i Putina za wojnę na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Knap (TVP Info). Gościem "Debaty dnia" był także Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina wojna 2022 Europa ŚWIAT Niemcy

Marek Budzisz: swoją "gołębią" polityką wobec Kremla Berlin niszczy jedność Zachodu

- Agresja rosyjska na Ukrainę zjednoczyła Zachód jak nigdy wcześniej, co podkreślił Joe Biden. Natomiast ta spoistość jest zagrożona pewną skłonnością Niemiec do forsowania polityki "gołębiej" wobec Rosji, co jest samo w sobie zadziwiające, zważywszy na sytuację. To oznacza, że jedność Zachodu może być naruszona przez Berlin - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Niemcy

Ukraińcy w Polsce. Prof. Oksana Wojtiuk: spora część uchodźców zaczęła wracać do domu

- To nie będzie tak, że oni będą zatrzymywać się tutaj na jakiś dłuższy czas. Jak tylko ta sytuacja będzie w miarę bezpieczna, będą wracać na Ukrainę - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Oksana Wojtiuk, politolog (Uniwersytet w Białymstoku).
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy POLSKA Ukraina Polskie Radio 24 pomoc społeczeństwo wojna 2022 wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe

"Błagam, złóż broń". Apel matki rosyjskiego żołnierza pochodzącego z Ukrainy [NAGRANIE]

- Synu, wróć na Ukrainę. Przecież wiesz, jacy spokojni i pracowici ludzie zamieszkują nasz kraj. Tutaj żyje cała twoja rodzina, tutaj jest pochowany twój tata i dziadkowie, tutaj jest twój dom. Błagam, złóż broń i wróć w rodzinne strony - mówi w nagraniu matka żołnierza, pochodzącego z obwodu wołyńskiego na zachodzie Ukrainy, ale walczącego obecnie w szeregach armii rosyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 ŚWIAT