Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

ART. SPONSOROWANY Pierwszy bluesman Polski napisał niezwykłą książkę. Sławomir Wierzcholski wciąż odczarowuje harmonijkę

Jest nazywany pierwszym bluesmanem RP, odczarowującym harmonijkę. Pochodzi z Torunia, gdzie przez wiele lat był dyrektorem międzynarodowego festiwalu Harmonica Bridge. Sławomir Wierzcholski niedawno stał się bohaterem książki, której zresztą jest autorem.
Zobacz więcej na temat:  blues Sławomir Wierzcholski POLSKA MUZYKA harmonijka ustna media społecznościowe sztuczna inteligencja

Zbadano zgony z powodu upałów i mrozów. Zaskakujące wyniki

- Europa zrobiła duży krok w kierunku adaptacji do zimna - mówi dr Joan Ballester Claramunt, jeden z autorów nowego badania, w którym przeanalizowano informacje o zmianach w europejskiej pogodzie w ciągu niemal 20 lat. Naukowcy sprawdzili rzeczywisty wpływ klimatu na zdrowie mieszkańców różnych części naszego kontynentu. Określili też pojęcie "temperatur ekstremalnego ryzyka".
Zobacz więcej na temat:  pogoda ŚWIAT klimat NAUKA prognoza pogody Europa

Śmierć przed supermarketem w Malborku. Nikt nie zareagował

20 minut leżał przed sklepem w Malborku mężczyzna, który dostał drgawek i upadł. W tym czasie - jak wynika z nagrań monitoringu - minęło go kilka osób, ale nikt nie zainteresował się leżącym człowiekiem. Gdy w końcu zgłoszenie trafiło do służb ratunkowych, było już za późno. Osobom, które nie udzieliły pomocy, może grozić odpowiedzialność karna. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śmierć regiony pomorskie Malbork

Afera w szpitalu MSWiA. Reagują ministrowie i NFZ

Najpierw darowizna na działającą przy szpitalu fundację, dopiero wtedy nowoczesne leczenie trzustki w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA - o takiej praktyce informują po śledztwie Rynek Zdrowia i Wirtualna Polska. Pacjenci musieli wpłacać po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Takie oczekiwania formułował prof. Marek Durlik. Lekarz się z tym nie kryje i twierdzi, że wszyscy w szpitalu wiedzieli o tej praktyce. Kierownictwo placówki odcina się od tej praktyki, kontrolę wszczęły resort zdrowia i NFZ, a MSWiA skierowało sprawę do CBA.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpital MSWiA zdrowie korupcja

POLSKIE RADIO 24 Aktywiści kontra bezbronna sztuka. Wandalizm czy ratowanie świata?

- Sztuka jako obszar, który promuje piękno, który tworzy i buduje naszą historię cywilizacyjną, jest obszarem bezbronnym. Najłatwiej zaatakować coś, co nie ma możliwości obrony, co nie może stanąć w obronie samego siebie, i można to zrobić w sposób publiczny, dosyć silny w sensie manifestacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Czajkowski. W ten sposób skomentował niszczenie dzieł sztuki przez aktywistów klimatycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieła sztuki aktywiści ekologia