Polskie Radio
Section05

starożytność

Prawdopodobieństwo jako instrument retoryczny

Choć prawdopodobieństwa łączymy dziś przede wszystkim ze statystyką i matematyką, to termin ten sięga także obszaru mniej wymiernego – wiary, zaufania, przesądów czy przekonań. W serii Monografie FNP ukazała się praca, która poświęcona jest temu drugiemu rodzajowi prawdopodobieństwa. Jej autor - dr. hab. Marek Hermann - był gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Katarzyna Kobylecka Dwójka

Juliusz Gałkowski: Rzym to do dziś symbol potęgi

- Tym, co utrzymuje starożytny Rzym w powszechnej świadomości, jest kultura masowa - ta, którą możemy zauważyć m.in. w komiksach czy filmach. Rzym jest fascynujący i tak zapadł w wiadomość czy podświadomość zbiorową, że nikt od niego nie potrafi się wyzwolić - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski ("Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches Rzym

Najsłynniejsze bitwy sierpnia. "Dla Polaków szczególna jest Bitwa Warszawska"

Sierpień - jego łacińska nazwa to Augustus. Miesiąc słynnego cesarza, twórcy pryncypatu, nazwany według niektórych sierpniem od okresu żniw, był świadkiem przełomowych wydarzeń o wielkim znaczeniu historycznym. Na przykład 2 sierpnia 216 r. p.n.e. kartagiński wódz Hannibal, jeden z najlepszych dowódców antycznego świata, rozgromił rzymskie legiony w bitwie pod Kannami, po czym stanął u bram Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  Hannibal bitwa warszawska dywizjon 303 Rzym historia Polski

Co polscy naukowcy odkryli w brzuchu "mumii niewiasty"? Historia pewnej pomyłki

Opublikowane w ubiegłym roku doniesienia badaczy o szczątkach płodu odkrytych w brzuchu mumii, należącej do Uniwersytetu Warszawskiego, okazały się nieprawdą. Według najnowszych badań wynika, że to, co naukowcy wzięli za szczątki nienarodzonego dziecka, jest zawiniątkiem umieszczonym w ciele kobiety. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Egipt odkrycia i ciekawostki Warszawa Uniwersytet Warszawski Muzeum Narodowe w Warszawie

Odessa. Podczas kopania okopów żołnierze odnaleźli antyczne amfory

W maju 2022 roku ukraińscy żołnierze z 126 Samodzielnej Brygady Obrony Terytorialnej miasta Odessa dokonali niezwykłego odkrycia archeologicznego. Podczas budowy umocnień do ochrony miasta przez wojskiem rosyjskim, natrafili na starożytne amfory. Wstępna ocena artefaktów wykazała, że mogą one pochodzić z IV lub V wieku n.e.
Zobacz więcej na temat:  archeologia wojna na Ukrainie wojna 2022 ciekawostki odkrycia i ciekawostki NAUKA Odessa

Badacze odsłonili staroegipskie kolorowe freski sprzed dwóch tysięcy lat

W znajdującej się w mieście Esna (południowy Egipt) świątyni Chnuma - jednego z najważniejszych bogów starożytnego Egiptu, uznawanego za stwórcę człowieka oraz patrona narodzin i płodności - odkryto liczne malowidła pochodzące sprzed ponad 2000 lat. Freski, do tej pory skrywające się pod warstwą sadzy i brudu, są bardzo dobrze zachowane, wyróżniają się niezwykłą szczegółowością i żywymi kolorami. 
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt NAUKA ciekawostki odkrycia i ciekawostki

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Izrael Egipt archeologia NAUKA odkrycia i ciekawostki Jerozolima