Polskie Radio
Section05
stosunki polsko-ukraińskie

7x24. Jakie były stosunki polsko-ukraińskie w czasach II RP?

W audycji "7x24" historycy dyskutowali o stosunkach polsko-ukraińskich i sporze wokół Lwowa w okresie II Rzeczpospolitej. Gośćmi w studiu byli: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Piotr Dmitrowicz (historyk), Robert Czyżewski (Fundacja Wolność i Demokracja).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina stosunki polsko-ukraińskie HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne Janusz Odziemkowski Piotr Dmitrowicz Katarzyna Gójska

Wraca spór o lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich

Polscy dyplomaci w Kijowie interweniowali u władz ukraińskich w sprawie Cmentarza Orląt Lwowskich. Chodzi o sprawę lwów na zabytkowej nekropolii. Jak informowało Polskie Radio, miejscowi radni domagają się usunięcia rzeźb lwów, które ich zdaniem są elementem polskiej propagandy. - Pierwsze groźby związane z usunięciem Lwów pojawiły się już kilka miesięcy temu. Doszło do eskalacji polsko-ukraińskiego konfliktu historycznego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.   
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lwów stosunki polsko-ukraińskie POLSKA Ukraina konflikty międzynarodowe

Stosunki polsko-ukraińskie ulegną normalizacji?

– To, że stosunki polsko-ukraińskie nie są w najlepszym stanie, to akurat oficjalne stanowisko strony polskiej – mówiła w Trójce Olena Babakova, ukraińska dziennikarka. – Wcześniejsze napięcie w stosunkach z Ukrainą można by częściowo zrzucić na karb rekonstrukcji i tego, że nasz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski chciał trochę podwyższyć swoją pozycję negocjacyjną – stwierdził Paweł Purski z portalu Eastbook.eu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Pośpiech Ukraina Petro Poroszenko Andrzej Duda stosunki polsko-ukraińskie

"Deklaracja polsko-ukraińska to dowód dojrzałości"

- Przyjęcie tej deklaracji to dobry krok, szczególnie dzisiaj, kiedy relacje polsko-ukraińskie trochę osłabły. Polska dawno nie miała tak dobrej opinii na Ukrainie. W Polsce jest trochę inaczej, ale mimo wszystko trzeba tę koniunkturę wykorzystać – mówił na antenie Jedynki Paweł Kowal, ekspert Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz Paweł Kowal POLSKA stosunki polsko-ukraińskie Sygnały Dnia Ukraina