Polskie Radio
Section05
strajki

"Żądamy wypłaty obiecanych wynagrodzeń za walkę z COVID-19". Pielęgniarki nie wykluczają strajku

- Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych rozpoczął przygotowania do sporów zbiorowych w całym kraju – przekazała przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok. - Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłaty obiecanych dodatkowych wynagrodzeń za walkę z COVID-19. Domagamy się godziwego traktowania pracowników przez kadrę kierowniczą w podmiotach leczniczych - podkreśliła Ptok.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strajki OPZZ COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia służba zdrowia choroby zakaźne

Strajk kobiet a psychologia tłumu. Socjolog o ostatnich wydarzeniach na ulicach polskich miast

- Oddzielenie tych, którzy zabijają, od tych, którzy są zabijani w sposób najpełniejszy, jest obecne właśnie w aborcji. Zwłaszcza jak pomyślimy, że aborcja, poza Polską, jest dostępna we wszystkich nowoczesnych biurokratycznych państwach, staje się tam paradoksalnym prawem człowieka. W krajach przednowoczesnych jest natomiast tabu - powiedział prof. Michał Łuczewski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio strajki socjologia

Prof. Waldemar Paruch: Strajk Kobiet skończy podobnie jak Komitet Obrony Demokracji

- Strajk kobiet skończy podobnie jak Komitet Obrony Demokracji. Niektórzy ogłosili już Martę Lempart "nowym Lechem Wałęsą", ale prawdopodobnie jej otoczenie znajdzie się na listach Lewicy. Pytanie, kto złoży jej poważną ofertę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog (UMCS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka aborcja protest demonstracje strajki społeczeństwo rząd Rząd RP PiS Szymon Hołownia Dorota Kania Polskie Radio 24

Prof. Chwedoruk: trend wulgaryzacji języka debaty publicznej jest nieuchronny

- Wiele liberalnych mediów narzekało, że publiczność na meczach piłkarskich jest wulgarna. Dzisiaj często te same środowiska legitymizują owe przekleństwa. Ten trend jest niestety nieuchronny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja protest demonstracje społeczeństwo strajki mowa nienawiści Rafał Chwedoruk Rafał Dudkiewicz Polskie Radio 24

Wiceprzewodnicząca Bundestagu chce nacisków Niemiec na Polskę. Rau: to żenujące i szkodliwe

Wiceszefowa Bundestagu, Claudia Roth, wsparła protesty w Polsce, które wywołało orzeczenie TK ws. ustawy aborcyjnej. Polityk domaga się "by niemiecki rząd i Unia Europejska zwiększyły do maksimum naciski polityczne na Polskę". Szef MSZ Zbigniew Rau stwierdził, że jest to "niefortunny, bezrefleksyjny, szkodliwy, żenujący performans".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja koronawirus strajki

TYLKO U NAS "Życie jest dla nas najważniejsze". Internauci odpowiadają na Strajk Kobiet akcją #ProLifeChallenge

W mediach społecznościowych wystartował #ProLifeChallenge - akcja, która symbolizuje sprzeciw wobec Strajku Kobiet i ich postulatów aborcji na życzenie. - Do działania skłoniła nas bezsilność i głosy osób, które są zaniepokojone tym, co się dzieje. Trzeba pokazać, że na protestach nie są reprezentowane wszystkie kobiety - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Olimpia Jabłońska-Kraska, pomysłodawczyni całej akcji. Autorem logo #ProLifeChallenge jest Miłosz Lodowski, publicysta i specjalista od wizerunku, który również opowiedział się przeciwko formie Strajku Kobiet.
Zobacz więcej na temat:  aborcja strajki strajk kobiet protest POLSKA

"Wyp***aj" normalnym elementem komunikacji publicznej i społecznej. Tak uważa Michał Boni

- "Wyp***aj" stało się normalnym elementem języka, komunikacji publicznej i społecznej. Młodzi używają go na co dzień, bo to jest ich rewolucja. PiS musi odejść, bo nie rozumie dzisiejszego świata - powiedział we wtorek powołany do Rady Konsultacyjnej Strajku Kobiet Michał Boni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka protest demonstracje aborcja Trybunał Konstytucyjny Michał Boni strajki

Jest odpowiedź na strajk kobiet. W mediach społecznościowych trwa akcja #NieStrajkuje

Od ponad tygodnia w wielu polskich miastach dochodzi do protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. przesłanki eugenicznej pozwalającej na aborcję. Demonstracje spotkały się z odpowiedzią kobiet, które nie popierają Strajku Kobiet. W mediach społecznościowych pojawiła się akcja #NieStrajkuje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo media społecznościowe twitter strajki protest demonstracje aborcja Trybunał Konstytucyjny

"Karygodne i nieodpowiedzialne zachowanie". Czarnek o zarządzeniu godzin rektorskich w czasie protestów

- Mamy 15 rektorów uczelni wyższych, którzy absolutnie nieodpowiedzialnie, poprzez ustanawianie godzin rektorskich, zachęcają studentów do uczestnictwa w manifestacjach, a to wszystko w szczycie pandemii koronawirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek szkolnictwo wyższe edukacja protest strajki pandemia Koronawirus w Polsce Tadeusz Płużański

Organizatorom protestów grozi nawet do 8 lat więzienia. Michał Woś: sytuacja z epidemią jest poważna

- Wszyscy prokuratorzy w Polsce mają traktować organizatorów nielegalnych zgromadzeń jak przestępców. Będą stawiane zarzuty, będzie grozić im nawet do ośmiu lat więzienia w związku z narażeniem na utratę życia lub zdrowia, bo sytuacja z epidemią jest poważna - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Michał Woś aborcja Trybunał Konstytucyjny protest strajki demonstracje Koronawirus w Polsce służby i bezpieczeństwo

Ordo Iuris zgłosiło sprawy ataków na kościoły do prokuratury. "Przynajmniej kilkanaście w toku"

- Zgłosiliśmy szereg przypadków wandalizmu, w toku jest przynajmniej kilkanaście spraw dotyczących naruszenia przepisów mówiących o obrazie uczuć religijnych lub przeszkadzaniu w wykonywaniu aktu religijnego - przekazał Instytut Ordo Iuris, nawiązując do toczących się obecnie protestów.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny społeczeństwo prokuratura POLSKA Ordo Iuris aborcja strajki protest Kościół

Protesty na Białorusi. Cichanouska: w poniedziałek rozpocznie się strajk generalny

Liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska oświadczyła, że niedzielne protesty pokazały, że "nie można kwestionować woli narodu", a władze reagują tylko przemocą. - To znaczy, że na Białorusi rozpocznie się w poniedziałek zapowiadany ogólnokrajowy strajk - powiedziała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Swiatłana Cichanouska Aleksander Łukaszenka strajki protest demonstracje Raport Białoruś