Polskie Radio
Section05
tarcza antyinflacyjna

Ile miejsc pracy i firm uratuje maksymalna cena prądu? Minister Waldemar Buda wyjaśnia

Wprowadzenie maksymalnej ceny prądu dla sektora MŚP, to bezpośrednie wsparcie dla 2,2 mln firm i ochrona ok. 6,5 mln miejsc pracy - podkreślił w rozmowie z minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że pozwoli to ograniczyć podwyżki cen prądu dla takich firm nawet o 70 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA msp energia elektryczna tarcza antyinflacyjna pomoc inflacja wojna na Ukrainie

Zamrożenie cen prądu dla odbiorców wrażliwych może pozytywnie wpłynąć na poziom inflacji

Energia w UE,  z powodu polityki klimatycznej Komisji Europejskiej nie podlega regułom wolnego rynku, choć tak się od lat wmawia obywatelom Wspólnoty - powiedział Marek Lachowicz, ekonomista i ekspert ds. energetycznych w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna ceny paliw ceny węgiel gaz ziemny energia elektryczna oszczędzanie energii walka z inflacją

Ustawy o cenach energii i dystrybucji węgla. Samorządowcy dali zielone światło

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu pozytywnie zaopiniowała projekty ustaw o cenach energii dla odbiorców wrażliwych i o dystrybucji węgla. Poinformował o tym wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. W przyszłym tygodniu ustawy mają trafić do Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka węgiel energia energetyka Paweł Szefernaker GOSPODARKA samorząd JST tarcza antyinflacyjna

Wzór wniosku o dodatek elektryczny. Ministerstwo Klimatu opublikowało projekt rozporządzenia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Dodatek 1 tys. lub 1,5 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym używającym prądu do ogrzewania. To kolejny etap prac legislacyjnych dotyczący wsparcia dla odbiorców energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna tarcza antyinflacyjna ministerstwo klimatu dofinansowanie finanse osobiste walka z inflacją

Wiceminister Soboń: rząd będzie chciał wypracować z samorządem najlepsze rozwiązanie w sprawie dystrybucji węgla

- Kluczową kwestią jest to, co rozpoczął pan premier Mateusz Morawiecki, czyli rzetelny dialog z samorządami, tak aby wypracować najlepsze rozwiązanie, tak aby ono w praktyce działało - powiedział w środę wiceminister finansów. Artur Soboń w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do możliwości dystrybucji węgla przez samorządy. W środę o godz. 10. premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna inflacja ceny wojna na Ukrainie samorząd węgiel

Eksperci: limit cenowy na prąd dla firm to propozycja na miarę trudnych czasów

Propozycje rządu dotyczące ulżenia firmom w ponoszeniu kosztów rosnących cen energii są przyzwoite i w obecnych warunkach trudno było zaoferować więcej. Ten trudny czas warto wykorzystać na uświadomienie społeczeństwu i firmom, że oszczędzanie energii jest konieczne i warto inwestować w rozwiązania energooszczędne. Państwo nie może wziąć na ciebie całego kosztu kryzysu energetycznego - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Jakub Bińkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna inflacja węgiel oszczędzanie energii wojna na Ukrainie

Zamrożenie cen prądu w 2023 r. Prezes Taurona: obejmie ponad 60 proc. gospodarstw domowych

Zaproponowane przez rząd zamrożenie cen prądu będzie dotyczyło ponad 60 proc. gospodarstw domowych, kupujących energię elektryczną od Grupy Tauron - oszacował prezes Taurona Paweł Szczeszek. Dodał, że spółka już przygotowuje się do wdrożenia sposobu rozliczania klientów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron energetyka energia elektryczna ceny tarcza antyinflacyjna POLSKA społeczeństwo

Wiceminister Soboń: nie wykluczamy wydłużenia tarczy antyinflacyjnej na przyszły rok

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział Polskiemu Radiu, że rząd nie wyklucza wydłużenia działania tarczy antyinflacyjnej również w przyszłym roku. Stwierdził, że decyzja będzie uzależniona od tego, jak będzie się kształtowała inflacja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Artur Soboń inflacja tarcza antyinflacyjna podatki vat POLSKA społeczeństwo ceny paliw ceny żywności walka z inflacją

Artur Soboń podkreśla znaczenie tarczy antyinflacyjnej. Przedstawił wyliczenia ekonomistów

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która we wtorek była rozpatrywana w komisji senackiej, przewiduje m.in. wydłużenie do końca roku stosowania tarczy antyinflacyjnej. Wiceminister finansów Artur Soboń wskazał, że celem przygotowanych rozwiązań jest osłabienie wzrostu cen.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA inflacja tarcza antyinflacyjna Senat GOSPODARKA ustawa walka z inflacją

Eksperci: inflacja rośnie, stopy procentowe trzeba dalej podwyższać

Wysoka inflacja zaskoczyła rynek. Nie ma mowy o wypłaszczeniu. Należy spodziewać się, że zostanie z nami na dłużej i to na dosyć wysokim poziomie chociażby patrząc na rosnącą inflację bazową. Dlatego stopy procentowe powinny być dalej podnoszone. To najbardziej skuteczny czynnik walki z inflacją o ile będzie wspierany przez odpowiednią politykę rządu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek, z SGH, główny ekonomista FOR oraz Arkadiusz Pączka, wiceprezes Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe inflacja tarcza antyinflacyjna COVID-19 NBP Rada Polityki Pieniężnej

Prezes Enea: skala kryzysu energetycznego wymaga od rządu niekonwencjonalnych działań

- Kryzys energetyczny nie wynika z z powodu mechanizmów rynkowych, tylko z powodu wojny na Ukrainie, a to wymaga od rządu niestandardowych decyzji, głównie mając na względzie obronę tych najsłabszych, czyli gospodarstw domowych -powiedział Paweł Majewski prezes zarządu spółki energetycznej Enea, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw energetyka pomoc społeczna prąd Unia Europejska tarcza antyinflacyjna Enea

"Limit 2 tys. kWh nie jest za niski". Minister Maląg: to roczne zużycie trzyosobowej rodziny

Przyjęty w ustawie limit zużycia energii nie jest za niski - uważa minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według niej, statystyki pokazują, że roczne zużycie energii na osobę wynosi 700 kWh, więc limit 2 tys. kWh powinien wystarczyć na rodzinę trzyosobową.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste tarcza antyinflacyjna węgiel energia elektryczna dofinansowanie walka z inflacją

Wsparcie dla firm w ramach tarczy solidarnościowej. Poznaliśmy szczegóły

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw i możliwość powstrzymania cen dla konsumentów to główne korzyści z wprowadzenia pakietu wsparcia firm w ramach tzw. tarczy solidarnościowej. Szczegóły pakietu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawił szef resortu Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antyinflacyjna firma biznes przedsiębiorstwo przedsiębiorca GOSPODARKA walka z inflacją

Gwarantowana cena energii elektrycznej. Semeniuk: przyjęte progi wynikają z obliczeń średniego zużycia

Zużycie prądu w gospodarstwach domowych w wysokości do 2 tys. kWh i 2.600 kWh, które ma być objęte gwarantowaną ceną to mediana, która wychodzi z obliczeń i analiz - wyjaśnia wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk. Minister Waldemar Buda zapowiedział wsparcie na kwotę ok. 5 mld zł dla firm energochłonnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna tarcza antyinflacyjna ceny Ministerstwo Rozwoju