Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

"Koszty będą rozłożone na wszystkich". Targalski o funduszu odbudowy UE

- Komisja Europejska ma pożyczyć 500 mld euro. Te pieniądze zostaną zwrócone po 2027 r. Nie wiadomo skąd - najprawdopodobniej z budżetu unijnego, czyli pieniądze będziemy zwracali wszyscy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Europa budżet UE 2021-2027 koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 Niemcy Francja Jerzy Targalski Dorota Kania Polskie Radio 24 POLSKA

Prestiżowy ranking państw, w których warto inwestować. Polska na podium

"The CEO Magazine" opublikował zestawienie 10 najlepszych państw do inwestowania. Polska zajęła w tym zestawieniu wysokie trzecie miejsce, a naszą gospodarkę wyprzedziły tylko Singapur i Wielka Brytania. - Pomimo wyzwań ekonomicznych wynikających z COVID-19 niektóre kraje wyróżniają się, jako obiecujące dla inwestorów - skomentowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Georgette Mosbacher

"Nowy budżet UE powinien być elastyczny". Rzecznik rządu o walce Wspólnoty z kryzysem

- Liczmy, że nowy unijny budżet będzie stosunkowo elastyczny po to, aby reagować na kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem. Polska opowiada się za większymi nakładami na wspólną politykę rolną oraz za tym, by Fundusz Spójności nadal był na wysokim poziomie - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki budżet ue Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia

Ekspert: zwiększenie unijnego budżetu niezbędne

Premier Mateusz Morawiecki w liście do unijnych przywódców zaproponował zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WSP) o 10 proc. (w przybliżeniu około 0,03 proc. unijnego dochodu narodowego) wobec wielkości zaproponowanej w 2018 r. Dodatkowe środki obejmowałyby równo wszystkie koperty narodowe, jak też byłyby przeznaczone na środowisko i klimat w I i II filarze.
Zobacz więcej na temat:  budżet unijny budżet ue Michał Strzałkowski

"To zgrana ekipa". Polska współpracuje z 7 państwami UE ws. pakietu drogowego

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że rządy 8 krajów uzgodniły wspólnie z europosłami poprawki do pakietu, który w obecnej formie zaostrza zasady w transporcie międzynarodowym, podnosi koszty i biurokratyczne wymogi. Termin na składanie poprawek w Parlamencie Europejskim minął w tym tygodniu. Wspólny front w tej sprawie tworzą Polska, Węgry, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Malta i Cypr. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT transport przewoźnik Parlament Europejski Beata Płomecka