Polskie Radio
Section05

wojsko

"Paru monopolistów rozdaje karty". Prof. Kucharczyk o korporacjach internetowych

- Na naszych oczach falsyfikuje się przekonanie, że internet, to sfera, oaza wolnego słowa. Okazuje się, że to jest sfera opanowana przez paru monopolistów (...) i oni tak naprawdę rozdają karty, i są dysponentami wolności. To kolejne potwierdzenie diagnozy świętego Jana Pawła II o tym, że "grozi nam zakamuflowany totalitaryzm w demokracji bez wartości" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, odnosząc się do sposobu działania wielkich korporacji internetowych, takich jak Google, Facebook czy Twitter.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli ŚWIAT Ameryka USA Pentagon LGBT

Polityka międzynarodowa USA. Szczęsnowicz: Biden będzie groził palcem takim państwom jak Polska i Węgry

- Na pewno będzie zwracał uwagę na grożenie palcem takim krajom jak Polska i Węgry, które mają inną wizję przyszłości Unii i wyznają inne wartości. Może to być cena, którą będzie płacił za unormowanie stosunków z Francją i Niemcami - powiedział o spodziewanej polityce międzynarodowej Joe Bidena Igor Szczęsnowicz, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie". Gościem "Debaty dnia" był również Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Joe Biden armia polityka zagraniczna USA Donald Trump Unia Europejska Niemcy Francja ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24

Sprawa sędziego Iwulskiego. Mateusz Kosiński: nie można twierdzić, że i kat, i ofiara byli bohaterami

- Tutaj rodzi się paradoks, na jakich standardach chcemy budować dzisiejsze państwo, skoro ludzie, którzy wtedy nosili ulotki, dzisiaj są uznawani za bohaterów, a z drugiej strony osoby, które je karały, są uznawane za pozostające wiernymi standardom niezawisłości i niezależności. Nie można twierdzić, że i kat, i ofiara byli bohaterami, bo coś tutaj się nie zgadza - powiedział o sprawie sędziego Iwulskiego Mateusz Kosiński, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy sądownictwo stan wojenny PRL opozycja demokratyczna Solidarność immunitet POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Większość działań udało się zrealizować". Płk Głuszczak podsumował 2020 rok w Centrum Weterana

- Tak naprawdę przedsięwzięcia, które Centrum Weterana realizowało czy realizuje, można w większości robić bez względu na to, jaka jest sytuacja. Zwłaszcza kontakty z weteranami (...) - tym zakresie dużo się nie zmieniło - mówił w Polskim Radiu 24 płk Szczepan Głuszczak podsumowując rok 2020 w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia służby i bezpieczeństwo pandemia

"Wzór dla każdego Polaka". Błaszczak w setne urodziny ostatniego żyjącego cichociemnego

Mieszkający od wielu lat w Gliwicach major Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny, obchodzi w piątek setną rocznicę urodzin. "W Pana losach w niezwykły sposób zapisane zostały ważne wątki historii Polski Niepodległej" - napisał w liście do solenizanta prezydent Gliwic Adam Neumann.
Zobacz więcej na temat:  Gliwice II wojna światowa Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej historia Polski POLSKA Śląsk

Atak Francji na dżihadystów w Mali. Mieszkańcy wioski mówią o ofiarach wesela, armia zaprzecza oskarżeniom

Mieszkańcy wioski w środkowej części Mali twierdzą, że w minioną niedzielę siły francuskie zaatakowały uczestników przyjęcia weselnego - mówą o kilkunastu zabitych i rannych. Sztab francuskich sił zbrojnych zaprzecza oskarżeniom - twierdzi, że atak na przyjęcie weselne, którego miałoby dokonać francuskie wojsko, jest wykluczony. Armia twierdzi, ze tego dnia, 3 stycznia, dokonała ataku, ale na grupę dżihadystów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka terroryzm mali armia Francja Al Kaida islam Emmanuel Macron dżihad