Polskie Radio
Section05

wybory w Polsce

WYWIAD Prezydent: samorządy to nasze wspólne dobro, zgodna współpraca z rządem to warunek sprawnego państwa

- Współpraca jest podstawą dobrej działalności samorządów, także zgodna współpraca między administracją rządową i samorządami jest warunkiem sprawnego funkcjonowania państwa. Czasem ta oczywista prawda może komuś umykać, jeśli patrzy z perspektywy Warszawy - mówi prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy wybory prezydenckie 2020 POLSKA samorząd polityka prezydent

Przedłużone prace nad ustawą dot. wyborów. Fogiel: ewidentnie widoczna zła wola ze strony kierownictwa Senatu

- Relacje naszych senatorów wskazują, że ze strony większości senackiej są próby blokowania prac nad ustawą dotyczącą wyborów prezydenckich. Marszałek Grodzki deklarował sprawne działanie, ale okazuje się, że nie dotrzymał słowa - powiedział Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Radosław Fogiel Eliza Olczyk wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 kampania prezydencka Senat Tomasz Grodzki marszałek senatu

"Toczy się bardzo cyniczna gra nastawiona na destrukcję państwa". Marszałek Sejmu o działaniach Senatu

- Dzisiaj nie można mówić o terminie wyborów, dlatego że ustawa, która reguluje proces wyborczy, jest w Senacie. Jak widzimy, od dwóch tygodni nic się w Senacie nie wydarzyło - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie Senat Elżbieta Witek Grzegorz Jankowski Tomasz Grodzki

Senat: komisje przerwały prace nad ustawą wyborczą do poniedziałku

Trzy senackie komisje do poniedziałku przerwały prace nad ustawą wprowadzającą mieszany tryb głosowania - tradycyjnie w lokalach wyborczych i korespondencyjnie po złożeniu wniosku. Ustawą na posiedzeniu plenarnym Senat ma zająć się na początku przyszłego tygodnia. Marszałek izby Tomasz Grodzki zapowiedział zwołanie obrad na poniedziałek, wtorek i środę.
Zobacz więcej na temat:  Senat wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie polityka POLSKA

Kolejna zmiana kandydata KO w wyborach? Prof. Domański: byłby to gwóźdź do trumny

- Rafał Trzaskowski nie jest politykiem charyzmatycznym, nie pociąga za sobą tłumów, ludzie nie poszliby za nim "na barykady". Nie jest najlepszy w przekonywaniu wyborców do własnej osoby. Jednak kolejna zmiana kandydata w obozie Koalicji Obywatelskiej nie przyszłaby mi do głowy - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Antoni Trzmiel Henryk Domański wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 Rafał Trzaskowski kampania prezydencka

Ryszard Terlecki: marszałek Senatu chce skrócić kandydatowi PO czas na zbieranie podpisów

- Najwyraźniej marszałek Senatu chce opóźnić czy skrócić czas na zbieranie podpisów dla nowego kandydata PO - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki komentował fakt, że nie jest jeszcze wyznaczony termin posiedzenia Senatu, który zajmie się ustawą o wyborach prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ryszard Terlecki PiS Senat Tomasz Grodzki wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie

Wypowiedź Hołowni o Kidawie-Błońskiej. Poseł PO: szkoda, że nie był tak odważny, gdy była kandydatką

- Najbardziej boli mnie to, że mówi tak w stosunku do kogoś, kto "zszedł z ringu" - powiedział Jarosław Urbaniak, poseł Platformy Obywatelskiej, o słowach, jakie pod adresem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wypowiedział Szymon Hołownia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Szymon Hołownia Małgorzata Kidawa-Błońska wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 kampania prezydencka

"Agitacja wyborcza Trzaskowskiego wśród 8 tys. urzędników". Spychalski: sprawę musi wyjaśnić PKW

- Sprawę listu Rafała Trzaskowskiego do urzędników ratusza musi wyjaśnić w pierwszej kolejności Państwowa Komisja Wyborcza. PKW jest tym organem w naszym kraju, który rozstrzyga, co jest kampanią, a co nią nie jest - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski polityka wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 społeczeństwo Warszawa samorząd regiony mazowieckie

"Kandydat sprawdzony, któremu można ufać". Poseł PiS wskazuje mocne strony Andrzeja Dudy

- Przez pięć lat Andrzej Duda udowodnił, że potrafi dotrzymywać słowa. (…) Nie ma kandydata, który jest alternatywą dla obecnego prezydenta pod względem programu i wiarygodności - powiedział Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Rafał Trzaskowski zaś nie szuka kompromisu, to kandydat niezwykle agresywny. Działaniami w Warszawie nie wystawia sobie najlepszego świadectwa - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Piotr Nisztor wybory prezydenckie kampania prezydencka wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda Rafał Trzaskowski sondaż sondaże

Lewica nie ma zamiaru iść drogą KO. Kulasek: w trakcie wyścigu zaprzęgu się nie zmienia

- Jesteśmy stali w uczuciach i stali w poglądach. Od początku postawiliśmy na jedynego progresywnego, lewicowego kandydata, którym jest Robert Biedroń i tego się trzymamy - powiedział Marcin Kulasek. Poseł Lewicy na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się do spekulacji wskazujących na możliwość wymiany kandydata tego środowiska w wyborach prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Trzmiel polityka lewica Robert Biedroń wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 kampania prezydencka

Szef KPRM: trwają rozmowy na temat zmian w ustawie o wyborach

– Chodzi o to, by nie dopuścić do chaosu prawnego w państwie i doprowadzić do tego, by wybory zostały przeprowadzone w terminie przewidzianym przez konstytucję, zgodnie z przepisami i wszelkimi standardami – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Koronawirus w Polsce wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie Michał Dworczyk

Tomasz Trela: obywatele chcą wiedzieć, kiedy będą mogli zagłosować w wyborach

– Bardzo się cieszę, że po raz 2. z inicjatywy Lewicy doszło do tego okrągłego stołu i myślę, że z tym spotkaniem jesteśmy bliżej porozumienia. Chodziło o to, by całą organizację wyborów zwrócić PKW. To fundament tego, by rozpocząć dialog i dyskusję – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Lewicy Tomasz Trela.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Koronawirus w Polsce wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie

"Absolutnie naganne i nie na miejscu". Jolanta Hajdasz o słowach Rafała Trzaskowskiego

- Słowa Rafała Trzaskowskiego skierowane do dziennikarzy są absolutnie naganne i nie na miejscu. To próba zastraszenia dziennikarzy, grożenie im palcem. A nie mówi tego szeregowy polityk PO, tylko kandydat na prezydenta - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Monitoringu Wolności Prasy SDP. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 kampania prezydencka Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska Antoni Trzmiel

Bogdan Pęk: Rafał Trzaskowski chce likwidacji ostatniego przyczółku suwerennych polskich mediów

- Co zapowiedział Rafał Trzaskowski? To, że zlikwiduje tę część polskich mediów, które zależą wyłącznie od demokratycznie wybranych władz, czyli od polskiego społeczeństwa - powiedział Bogdan Pęk, były senator. – Pod względem politycznym to "cienki Bolek", jego dokonania jako prezydenta Warszawy są dramatyczne - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 kampania prezydencka Rafał Trzaskowski