Polskie Radio
Section05
wychowanie

Czas reporterów - Z 75-letniej tradycji Polskiego Radia - Jerzy Mikke

Jerzy Mikke autor "Wizerunków Ludzi Myślących" był wieloletnim pracownikiem Redakcji Reportaży Literackich, któremu słuchacze w trudnych czasach propagandy sukcesu zawdzięczali audycje ukazujące ludzi mądrych, uczciwych, wychowanych w przedwojennym poczuciu obowiązku służenia Polsce. Jego postać przypomną Krystyna Melion i Janina Jankowska.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska POLSKA wychowanie Krystyna Melion Warszawa

"Charon z Tuchowa"

Audycja jest dźwiękowym zapisem rozmowy dziadka z wnuczkiem. Dziadek to wiejski mleczarz, który codziennie - od wielu lat - dostarcza wyprodukowane przez okolicznych rolników mleko do miejscowej mleczarni. Zatrzymuje się przy kolejnych domach i przelewa mleko do specjalnych naczyń. Wnuk - wychowany w dużym mieście - przyjechał do niego na wakacje. Poranna wyprawa do mleczarni jest dla niego wielką przygodą i okazją do rozmowy z niezwykłym człowiekiem. Niezwykłym, bo dziadek jest nie tylko mleczarzem. Jego prawdziwą pasją i powołaniem jest prowadzenie ceremonii pogrzebowych. Takich ludzi nazywano kiedys w Polsce "przewodnikami" . Dziadek, który jest jednym z ostatnich, zyskał sobie przydomek "Charona". Rozmowa dziadka z wnuczkiem jest więc rozmową o życiu i śmierci, o trwaniu i przemijaniu. Jest to także opowieść o wielkiej miłości do "małej ojczyzny" - jednej z wielu w jednoczącej się Europie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wychowanie Europa

"Omega" - ratuj! Ratujmy "Omegę"

Czwartki w Studiu Reportażu i Dokumentu poświęcamy dzieciom, młodzieży oraz sprawom wychowania w rodzinie i szkole.Tą pracą zajmuje się istniejące w Koszalinie Stowarzyszenie "Omega" - Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Utrzymuje się ono z darowizn i dotacji miejskich. W tym roku władze Koszalina odmówiły pomocy. Grozi to zamknięciem działalności i pomnożeniem nieszczęść ludzi w potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  dotacja dzieci Koszalin wychowanie

"Nauczycielka i uczennica"

Czwartki w Studiu Reportażuy i Dokumentu poświęcamy dzieciom, młodzieży, sprawom wychowania w szkole i rodzinie. Tego wieczoru spotkają się dwa głosy z dwu różnych reportaży, dwu różnych pokoleń , z dwu odległych epok, a jednak to zestawienie daje wiele do myślenia. "Nauczycielka", to tytuł reportażu Czesławy Borowik z Lublina, w którym tytułowa bohaterka, Danuta Charkowska, nauczająca w latach dwudziestych na Wołyniu z miłością opowiada o szkole i swoich uczniach. Z opowieści tej dowiadujemy się, co dawała dzieciom z różnych rodzin przedwojenna szkoła. Monolog osiemnastoletniej dziewczyny, bohaterki reportażu "Bo to jest matka" Liliany Kurzawskiej z Koszalina pokazuje dramat uczennicy, której dom nie zapewnia podstawowych warunków do nauki. Czy współczesna szkoła jest w stanie dostrzec jej problemy ?
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik dzieci Koszalin Lublin wychowanie

"Trzy płomienie jednej lampy"

Bohaterem audycji jest Alam Beraik - Arab rodem z Jordanii, który już od trzydziestu lat mieszka w Polsce. Ukończył studia ekonomiczne, pracował początkowo w przedstawicielstwie Czerwonego Półksiężyca, a następnie rozpoczął prywatną działalność gospodarczą. Dziś jest właścicielem kilku zakładów zajmujących się obszywaniem i wykańczaniem dywanów. Pan Alam Beraik jest muzułmaninem, człowiekiem bardzo religijnym, jednak wiarę traktuje przede wszystkim jako zbiór norm moralnych. Te zaś są w wielkich religiach monoteistycznych są bardzo zbliżone. - Żona pana Alama jest Polką a dzieci wychowane są w tradycji katolickiej. Tworzą szczęśliwą i zgodną rodzinę. - Wiele lat temu bohater tej audycji próbował wrócić do swojego rodzinnego kraju, ale po kilku miesiącach przeniósł się z powrotem do Warszawy. "Zrozumiałem, że nie mogę przenieść do Ammanu Polski i Polaków - więc musiałem wrócić nad Wisłę". - mówi Alam Beraik.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA wychowanie Warszawa mieszkanie dzieci