Polskie Radio
Section05
zagrożenia w internecie

Czemu mają służyć ataki zagranicznych hakerów? "Zależy im na sianiu zamętu"

Atak hakerski na serwery Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie miał pochodzić z Rosji. Sparaliżowano miasto, straty oszacowano na ponad milion złotych - wg prokuratury można mówić o celowym działaniu i nie był to przypadkowy atak. Nie jest to natomiast ostatni tego typu incydent, jaki dotknął Polskę i sąsiednie kraje od początku inwazji na Ukrainę. Czemu mają służyć takie działania ze strony zagranicznych hakerów?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski hakerzy cyberprzestępczość zagrożenia w internecie

"Przestajemy działać racjonalnie". Największy błąd, który wykorzystują oszuści internetowi

Oszuści w internecie są coraz bardziej zuchwali. Niedawno jeden z nich okradł 70-letnią kobietę na 170 tysięcy złotych, twierdząc, że jego statek został napadnięty przez piratów. Emerytka miała mu pomóc w uratowaniu sejfu. - Ofiara oszustwa, kiedy rzeczywiście uwierzy, że uczestniczy teraz w tym wydobyciu "skarbu", działa pod wpływem emocji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Ellerik, ekspert IT.
Zobacz więcej na temat:  internet bezpieczeństwo w sieci Roman Czejarek zagrożenia w internecie oszustwo

Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak nauczyć dzieci ostrożności?

Korzystanie z komunikatorów i czatów internetowych, słuchanie muzyki, gry online i oglądanie filmów oraz seriali. To najczęściej wskazywane przez dzieci sposoby spędzania czasu w sieci. Sieci, która - zwłaszcza w pandemii - stała się dla najmłodszych środowiskiem naturalnym. Warto zadbać, by środowisko to było przyjazne i bezpieczne.
Zobacz więcej na temat:  internet zagrożenia w internecie dzieci Ferie zimowe

Jak zapobiec niebezpiecznym sytuacjom w życiu dziecka?

Pomimo że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze dla każdego rodzica, uświadamianie osoby młodszej na temat możliwych zagrożeń ze strony innych nierzadko następuje dopiero w momencie, gdy pewne granice zostaną przekroczone. W zapobieganiu sytuacjom, w których dziecko staje się ofiarą może pomóc odpowiednia profilaktyka, o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", opowiedziała Sabina Zalewska, psycholog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zagrożenia w internecie pedofilia rodzicielstwo

A. Andruszkiewicz: chrońmy dzieci przed patostreamingiem

- Chcemy chronić dzieci i młodzież przed niebezpiecznymi treściami w sieci. Będziemy rozmawiać nie tylko z administratorami platform społecznościowych, żeby takie treści eliminowali ze swoich serwerów, ale także z rodzicami, by zwracali uwagę, co w sieci oglądają ich pociechy - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Andruszkiewicz Ministerstwo Cyfryzacji internet zagrożenia w internecie