Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023. Laureatami m.in. Sapkowski, Mastalerz i Man

Znany na całym świecie pisarz Andrzej Sapkowski oraz związani z Teatrem Polskiego Radia aktor Andrzej Mastalerz i dramatopisarz Tomasz Man to tylko niektórzy laureaci Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023. - Zwiększyliśmy znacznie liczbę kategorii, ponieważ tak po prostu wygląda polska kultura - mówił prof. Piotr Gliński. Kto jeszcze został nagrodzony?
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Andrzej Mastalerz Tomasz Man

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodzone filmy i twórcy

Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pokazanych zostało w sumie 120 filmów pełno- i krótkometrażowych. Nagrody zostały przyznane w aż 20 kategoriach. W tej najważniejszej - Konkursie Głównym - Złotymi Lwami wyróżniono film "Kos" Pawła Maślony. W trakcie uroczystości Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał scenograf Allan Starski.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FPFF w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Gdynia

Selekcjoner reprezentacji Polski w Jedynce. Michał Probierz o objęciu kadry i el. do ME: wiem, jakie mam zadanie

Czy Michał Probierz zdaje sobie sprawę z tego, że został selekcjonerem reprezentacji Polski w bardzo trudnym momencie? - Podpisując umowę, człowiek wie, co go czeka i jakie ma zadanie. Nie mam zamiaru szukać usprawiedliwienia, tylko chcę po prostu wyjść na mecz na Wyspach Owczych i go wygrać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia nowy trener Biało-Czerwonych.
Zobacz więcej na temat:  Filip Jastrzębski michał probierz

Sławomir Zygmunt: wychowywałem się w cieniu legendy Baczyńskiego

- Ujęło mnie to, że tak młody człowiek pisał tak wspaniałe, piękne wiersze. W tak okrutnych, strasznych czasach on potrafił wydobywać takie piękne zwroty, takie piękne metafory i piękne słowa - tak o miłosnych wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego mówi Sławomir Zygmunt, który na płycie "Z wiatrem" zaśpiewał te teksty do swojej muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Krzysztof Kamil Baczyński poezja śpiewana poezja

"Kwiaty Pani Zofii" Rafała Skąpskiego i Tomasz Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

"Kwiaty pani Zofii" oparte są na tomie trzecim wspomnień Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej dotyczącym lat powojennych. Fascynacja autorki przyrodą, uprawą kwiatów i warzyw, przeżywaniem muzyki i lektur, przeplata się z refleksjami nad życiem, przemijaniem i samotnością. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Marian Szałkowski. Obsada: Grażyna Barszczewska, Krzysztof Wakuliński, Ewa Serwa, Robert Czebotar, Mirosław Wieprzewski, Jarosław Domin, Piotr Makarski
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia

Złote Lwy dla filmu "Kos" Pawła Maślony. Za nami 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Grand Prix na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni powędrowała do twórców filmu "Kos", który opowiada o Tadeuszu Kościuszce porywającym szlachtę i chłopów do powstania przeciw Rosji. Film ten otrzymał także nagrody za charakteryzację i montaż i prześcignął takie produkcje, jak m.in. "Raport Pileckiego", "Różyczka 2", "Święto ognia", "Doppelgänger. Sobowtór", a także "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  chłopi festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Zobacz wyniki aktualnego notowania "Mojej listy przebojów" [WIDEO]

Po wakacyjnej przerwie powróciła "Moja lista przebojów", czyli 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory ze świata i przegląd hitów z Polski. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Ostatnie wydanie audycji poprowadził Robert Kamyk.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Robert Kamyk

Co łączy Kazimierza Pułaskiego, Piotra Wysokiego i jabłka? Warka! Byliśmy tam

Tym razem "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Warkę, gdzie znajduje się m.in. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, polsko-amerykańskiego bohatera, który otarł się o śmierć przez poćwiartowanie. Z miejscowością tą związany jest również Piotr Wysocki, inicjator powstania listopadowego. Ale Warka to nie tylko tradycje niepodległościowe, ale również największy sad Europy - tradycję tę zapoczątkowała królowa Bona.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Kazimierz Pułaski jabłecznik Warka Piotr Wysocki województwo mazowieckie podróże po Polsce

Najcieplejszy wrzesień w historii. Do końca miesiąca temperatury powyżej 20 stopni

- Do końca września będą utrzymywać się wysokie wartości temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Będą małe przerywniki, jak ten weekend, gdzie akurat przeszedł front chłodny, a na południu będzie nawet dosyć intensywnie padało. Ale już od poniedziałku czeka nas powrót pogody słonecznej i do końca tego miesiąca cały czas aura będzie bardziej letnia - mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Daniel Wydrych Karolina Rożej IMGW pogoda meteorologia wrzesień upały

Kryzys migracyjny. Ekspert: będziemy potrzebować pracowników z zagranicy, ale legalnych

- W takim kraju jak Polska liczba mieszkańców się zmniejsza. Teraz na emeryturę przychodzą osoby z pokolenia "baby boomers" i nie są zastępowanie przez odpowiednią liczbę młodych osób wchodzących na rynek pracy. Nie da się tutaj zaczarować rzeczywistości. My będziemy potrzebować osób z zagranicy, które będą tutaj uzupełniać braki na rynku pracy. Chodzi o to, żeby przyjmować osoby, które wystąpią o wizę i przyjadą w sposób legalny - mówił w Jedynce dr Konrad Czernichowski, afrykanista z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski migracja kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023 Tunezja