Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Katarzyna Bonda: wszystko, co jest w moich książkach, bierze się z rzeczywistości

Lena Silewicz to bohaterka najnowszej powieści Katarzyny Bondy. Kryminał nosi tytuł "Kolekcjoner lalek" i jest początkiem nowej serii, która ma być skierowana do młodszych czytelniczek. - Nie miałam planu pisania nowej serii, ale pomyślałam sobie, że szkoda takiej bohaterki na postać poboczną - przyznaje gość Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Zobacz także Katarzyna Bonda kryminał literatura

Z Bieszczadów sfotografowali rumuńskie szczyty. Są oddalone o 278 kilometrów!

To nowy polski rekord związany z fotografią dalekosiężną. - Wykonaliśmy bardzo fajną obserwację z Dużego Jasła. Sfotografowaliśmy szczyty Apusenów w Rumunii: Buteasę i Varful Britei. To odległości 275 i 278 kilometrów. Jest to najdalsze udokumentowane zdjęcie szczytów z Bieszczad - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Gołąb, autor wielu niezwykłych zdjęć wykonywanych z potężnych odległości.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Bieszczady Rumunia fotografia góry Zobacz także Kamil Gołąb

Badanie, które ratuje życie. Jak zachęcić kobiety do wykonania cytologii?

Regularnie wykonywana cytologia pozwala wykryć wczesne zmiany i wyleczyć raka szyjki macicy u 99 proc. pacjentek. To najważniejsza forma profilaktyki tej choroby. - Pacjentki w wieku 25-59 lat powinny wykonać ją raz na 3 lata i to w zupełności wystarcza. W przypadku, gdy kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka, powinna robić badania raz w roku - mówi w Jedynce dr Piotr Bobkiewicz, diagnosta, patomorfolog, wykładowca akademicki, konsultant Centrum Onkologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka medycyna kobieta zdrowie onkologia Zobacz także infografika

FC Barcelona z awansem w Lidze Mistrzów. Jak zagrali Lewandowski i Szczęsny?

FC Barcelona awansowała do 1/8 finału Ligi Mistrzów. W ostatnim meczu grupowym Katalończycy zremisowali z Atalantą Bergamo, a na boisku pojawili się Wojciech Szczęsny i Robert Lewandowski. Jak zagrali polscy piłkarze? O tym w "Sygnałach dnia" Filip Jastrzębski, dziennikarz sportowy Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Filip Jastrzębski Robert Lewandowski wojciech szczęsny Zobacz także

Pierwsze ogrody zoologiczne XIX-wiecznej Europy - jak to się zaczęło?

Ptaszarnie, królikarnie, pasieki i stajenki były wpisane w krajobrazy rezydencjonalnych posiadłości. Budowano specjalne pawilony, wyspy przeznaczone dla zwierząt domowych, a także dzikich, przybywających z terenów leśnych. - Człowiek początkowo wykorzystywał siłę pociągową zwierząt i ich walory obronne. Później zaczął zauważać, że zwierzęta mogą być elementem atrakcyjnym - przypomina dr Anna Majdecka-Strzeżek.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska zwierzęta Anna Majdecka-Strzeżek Zobacz także Katarzyna Jankowska – PODCAST