Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"RPA. Bajka dla wybranych". Jak naprawdę żyje się w tym kraju

RPA to kraj, o którym w przekazach medialnych mówi się raczej negatywnie. Słyszymy m.in. o konfliktach i biedzie. Tymczasem w oczach turystów mamy do czynienia z miejscem rajskim i bajkowym. Jak jest naprawdę? - Turyści mają ograniczone możliwości odnośnie tego, co zobaczą w trakcie pobytu. "Wybranymi" są osoby z pieniędzmi - zwraca uwagę Magdalena Osiejewicz, autorka książki "RPA. Bajka dla wybranych".
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska RPA KULTURA

Kolekcjonerstwo, czyli ukryta wartość pozornie nieistotnych przedmiotów

W audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" tym razem rozmawiamy między innymi o kolekcjonowaniu przedmiotów i czułym spojrzeniu na rzeczy, które pozornie mogą wydawać się nieważne. Gościni audycji - archeolożka, kulturoznawczyni i kolekcjonerka - Kora Tea Kowalska, w rzeczach dostrzega echa dawnego świata, a w zbieraniu ich pewien rodzaj udręki, choć sama od lat kolekcjonuje.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś przedmioty Kora Tea Kowalska

Jak popularyzować naukę? Adam Mirek: mówmy o trudnych rzeczach w prosty sposób

Według ostatnich badań Eurobarometru aż 54 proc. Polaków uważa, że nauka nie jest istotna w codziennym życiu. A 1/3 z nas uważa, że ludzie żyli w czasach dinozaurów. Jak więc mówić o nauce, żeby była ciekawa zarówno dla małych, jak i dużych oraz dlaczego trzeba wierzyć w naukę? Odpowiedzi na te pytania udzielił Adam Mirek, który jako jedyny Polak został wyróżniony umieszczeniem na prestiżowej liście odkryć TiKToka 2025 w kategorii "Edukatorzy". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci NAUKA Adam Mirek media społecznościowe TikTok

Ważne wyniki badań. Kontrola kwantowa możliwa w znacznie wyższych temperaturach

W ultraniskich temperaturach zderzenia międzyatomowe są dość proste do przewidzenia, a ich wynik można kontrolować przy użyciu pola magnetycznego. Badania pokazują jednak, że jest to możliwe również w temperaturach wyższych, niż dotychczas sądzono. Zespół Maksa Walewskiego, dr. Matthew Frye’a i prof. Michała Tomzy opublikował swoje obserwacje w prestiżowym "Science Advances".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki fizyka Michał Tomza Urszula Bończuk-Dawidziuk Aleksandra Biedrzycka

Między 5 a 9 rano. Cztery godziny na pasję i rozwój osobisty!

Trend "5 to 9" (z ang. od 5 do 9) podbija media społecznościowe i zachęca do aktywnego spędzania poranka – a raczej świtu. Chodzi o to, żeby wstać dużo wcześniej, niż rozpoczynają się obowiązki zawodowe, i poświęcić ten czas na hobby, aktywność fizyczną i rozwój osobisty. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Dominika Płonka Weronika Puszkar TikTok aktywność fizyczna aktywność STYL ŻYCIA poranek media społecznościowe

Stendhal w Teatrze Łaźnia Nowa. Spektakl "Czerwone i czarne"

- Od kilku lat myślałem o tym, żeby zająć się Stendhalem. Pewien rozkład sił, figur, wektorów, które ustawiają tę Stendhalowską rzeczywistość, jest bardzo inspirujący i aż się prosi, żeby wrzucić go na scenę, w energię aktorów - mówił w Dwójce Bartosz Szydłowski, reżyser spektaklu "Czerwone i czarne" przygotowywanego w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Szydłowski Stendhal Teatr Łaźnia Nowa Marcin Pesta TEATR KULTURA Dwójka premiera spektakl

"Jacek Dyrzyński" - wystawa, która nieoczekiwanie stała się pośmiertnym hołdem dla artysty

- Od razu wiedzieliśmy, że nie skupimy się na żadnej chronologii, na opowieści życia artysty, ale wyłącznie na pracach, i to pod względem estetycznym i kolorystycznym. Ustaliliśmy również, że pokażemy prace na jedwabiu, mało znane i rzadko eksponowane, ale stające się teraz bardzo modne - mówił w Dwójce Marcin Fedisz, kurator wystawy "Jacek Dyrzyński" w warszawskiej Galerii Opera.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Dyrzyński Teatr Wielki - Opera Narodowa Aleksandra Łapkiewicz Galeria Opera KULTURA Dwójka SZTUKA wystawa

Coraz więcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Leku nie ma, ale można się zaszczepić

Eksperci alarmują, że liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) wzrosła w ostatnich latach kilkukrotnie. Nadal brak skutecznego leku na tę, mogącą przyczynić się do inwalidztwa, chorobę - dlatego warto się zaszczepić. Ponadto, jak informują epidemiolodzy, kleszcze w tym roku uaktywniły się dużo wcześniej niż zwykle, a pierwsi chorzy na boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu trafili do szpitali już w styczniu. Ruszyła ósma odsłona kampanii "Nie igraj z kleszczem! Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu!", która ma poszerzyć wiedzę na temat chorób odkleszczowych. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna kleszcze borelioza choroba szczepienia szczepionka

"AHA - Archiwum Historii Autorów". Czwórka i ZAiKS łączą pokolenia!

- Proces twórczy każdego z nas czy to kręcenie beatów hiphopowych, czy podwaliny jakiejś opery to podobne procesy. Czasem tylko narzędzia się zmieniają - mówi Ferid Lakhdar, kompozytor i wiceprezes ZAiKS-u i zaprasza zapoznania się z projektem "AHA - Archiwum Historii Autorów",  wspólnej inicjatywy ZAiKS-u i Czwórki. Takiej współpracy jeszcze nie było!  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Ferid Lakhdar Dorota Serwa zaiks Stowarzyszenie Autorów ZAiKS MUZYKA prawa autorskie podcast

Duża zmiana dla rodziców wcześniaków. Od dziś dłuższy urlop macierzyński. Na jakich zasadach?

Od 19 marca obowiązują przepisy wprowadzające dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji tuż po narodzinach. To długo wyczekiwane rozwiązanie. Z zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą mogli skorzystać ubezpieczeni matka albo ojciec wychowujący dziecko.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dziecko urlop macierzyński urlop ojcowski urlop rodzicielski szpital zasiłek macierzyński niemowlę