Polskie Radio
Section05

KULTURA

Polsko-nepalski projekt artystyczno-naukowy inspirowany misjami kosmicznymi

- Jest to połączenie moich dwóch wielkich pasji, czyli astronomii, kosmologii oraz sztuki współczesnej. Inspiracją była dla mnie druga era kosmiczna, w którą coraz śmielej wkraczamy. Niedługo będzie latać daleko dalej niż ostatnio dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, bo w kierunku Księżyca, a potem Marsa - mówił w Dwójce Jan Świerkowski, kurator projektu "A Study in Isolation".
Zobacz więcej na temat:  Jan Świerkowski Biennale w Wenecji architektura SZTUKA Dwójka astronautyka astronomia Nepal Jakub Kukla

Wojtek Mazolewski z nową płytą. "Live Spirit 1" nagrany w Studiu Lutosławskiego

Wojtek Mazolewski powraca z nową płytą! "Live Spirit 1" to album, który kontrabasista nagrał ze swoim kwintetem podczas wyjątkowego koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. - Zawsze mówiłem, że płyta jest trochę jak pocztówka z wakacji, a koncert jak zaproszenie na wakacje. W tym wypadku połączyliśmy to i mamy trochę dłuższy film z wakacji - mówił w Dwójce artysta.
Zobacz więcej na temat:  Wojtek Mazolewski Wojtek Mazolewski Quintet Roch Siciński płyta Dwójka Jazz Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio Lutosławskiego

"Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki". Szlakiem małych kin na Dolnym Śląsku

- Jestem uzależniony od podróżowania po Dolnym Śląsku. Podczas tych krótkich podróży, jedno czy dwudniowych, zawsze staram popatrzeć sobie, jak to wygląda od strony filmowej. Po pierwsze czy były tam realizowane jakieś filmy. Po drugie kina, czy są, a jeśli nie, to czy kiedyś były. To zawsze jest fajna zabawa - mówił w Dwójce Lech Moliński, współautor książki "Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku".
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Góry Literatury Lech Moliński Dwójka kino FILM Dolny Śląsk

To będzie prawdziwa bomba! Wkrótce powrót wystawy stałej w Muzeum Sztuki w Łodzi

- Tytuł "Sposoby widzenia" nawiązuje do teorii widzenia Władysława Strzemińskiego, ale także do cyklu programów Johna Bergera, realizowanych przez BBC, który tak jak Strzemiński, tyle że trochę później, wiązał sztukę z rzeczywistością społeczną - mówił w Dwójce dr Leszek Karczewski, wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, w związku z szykującym się powrotem wystawy stałej.
Zobacz więcej na temat:  sztuka współczesna Władysław Strzemiński wystawa Katarzyna Kobro SZTUKA Katarzyna Sanocka Leszek Karczewski Dwójka Muzeum Sztuki w Łodzi

Festiwal Dwa Brzegi 2025. Zdobywca Złotej Palmy z Iranu filmem otwarcia

- Kino w jakimś sensie jest rezonerem tego, co dzieje się we współczesnym świecie i jakie wywołuje to w nas emocje. Natomiast sposób opowiadania przez twórców wywodzących się z różnych krajów świata jest bardzo różny. Czasem dzieje się to za pomocą odwołań do historii, czasem poprzez pokazanie tego, co tu i teraz. Takie właśnie rozwiązanie wybrał Jafar Panahi, autor filmu "To był zwykły przypadek" - mówiła w Dwójce Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna 19. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi.
Zobacz więcej na temat:  kino Festiwal Dwa Brzegi Katarzyna Sanocka Złota Palma FILM Grażyna Torbicka Dwójka Kazimierz Dolny

"Architektki" to wystawa o dziewczynach, które zmieniły i zmieniają stolicę

Warszawski pawilon ZODIAK otwiera wystawę "Architektki", będącą międzypokoleniowym spojrzeniem na rolę kobiet, które zmieniały, zmieniają i będą zmieniać obraz stolicy. Historia kobiecej architektury w Polsce jest dość krótka, ale na ekspozycji zobaczymy moc projektów wyprzedzających czasy, w których powstawały. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka architektura wystawa Warszawa SZTUKA przestrzeń publiczna

"Helena". Fotografie Heleny Hartwig na wyjątkowej wystawie

Przez wiele lat jej twórczość pozostawała w cieniu znanego męża Edwarda Hartwiga. Od wczoraj (16 lipca) w galerii ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie, można oglądać wystawę "Helena", poświęconą twórczości Heleny Hartwig - artystki związanej z Lublinem i Warszawą, członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, laureatki konkursów m.in. we Francji, Bułgarii i Japonii. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa fotografia Edward Hartwig Lublin

Pisarz w transie. Spirytystyczne źródła grozy Reymonta

Po swoich największych dokonaniach powieściowych, napisanych w nurcie realistycznym - świetnie do dziś pamiętanej "Ziemi obiecanej", ale też "Komediantce", "Fermentach" czy wreszcie "Chłopach", którzy przynieśli mu w kolejnej dekadzie Literacką Nagrodę Nobla, w 1911 roku 44-letni Władysław Stanisław Reymont opublikował modernistyczną powieść "Wampir", którą śmiało można by nazwać romansem grozy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Władysław Reymont literatura magia Dwójka wampir Przemysław Czapliński