Polskie Radio
Section05

KULTURA

Bar "Barbara" we Wrocławiu - jak feniks z popiołów

- Otwarta w 1965 roku "Barbara" była pierwszym  barem typu szwedzkiego, miejscem super rozpoznawalnym dla wszystkich wrocławian i wrocławianek. W latach transformacji lokal mocno ucierpiał, przez długi czas był opuszczony, aż w 2015 r. został przywrócony do życia jako biuro organizacyjne Europejskiej Stolicy Kultury - mówiła w Dwójce Dominika Kawalerowicz, szefowa Wrocławskiego Instytutu Kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Monika Zając Dwójka bar mleczny Wrocławski Instytut Kultury

Spotkania ze śląską kulturą. "Terra Kultura" prosto z "Aglo Festiwal. Bytom"

Jak spędzać trzy dni w otoczeniu śląskiej kultury, spotkań, dyskusji i dobrych książek, to tylko w Bytomiu. To tam wystartowała druga edycja Aglo Festiwal, a na miejscu jest obecna radiowa Trójka. Stamtąd też, prosto z Bytomskiego Centrum Kultury, specjalne wydanie audycji "Terra Kultura" poprowadziły Agnieszka Obszańska i Anna Dudzińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bytom Agnieszka Obszańska Anna Dudzińska Śląsk

Polka wśród nagrodzonych w konkursie Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów 2025!

W słoweńskiej Lublanie ogłoszono wyniki 71. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów - konkursu, który wyróżnia najlepsze produkcje radiofonii publicznych w dziedzinie muzyki współczesnej. W kategorii ogólnej jury przyznało nagrodę kompozycji "The White Birds" łotewskiej kompozytorki Gundegi Šmite. Wyróżniony został też utwór polskiej kompozytorki Aleksandry Słyż!
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów lublana MUZYKA Dwójka Joanna Grotkowska Aleksandra Słyż

"Noc Muzeów" z Polskim Radiem. Zapraszamy na wystawę "Audionauci"

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się z 17 na 18 maja, Polskie Radio szykuje dla odwiedzających Pałac Staszica w Warszawie wyjątkową atrakcję. Dzięki staraniom Archiwum Polskiego Radia pod kierownictwem dyrektora Andrzeja Mietkowskiego, uczestnicy wydarzenia będą mogli dosłownie przenieść się w czasie i przestrzeni – wszystko za sprawą multimedialnej instalacji VR zatytułowanej "Audionauci – 100 lat Polskiego Radia"
Zobacz więcej na temat:  Czwórka noc muzeów 2025 Zobacz także

Remigiusz Mazur-Hanaj: gram na tych samych skrzypcach, co mój dziadek

Remigiusz Mazur-Hanaj to muzyk znany z takich zespołów jak Księżyc, Bractwo Ubogich czy Wędrowiec.W cyklu "Zapiski ze współczesności" opowiedział m.in. o swoim domu rodzinnym i dziadku, który był wyjątkowo zdolnym człowiekiem, a także zdradził, że szkoła była dla niego miejscem socjalizacji, bo edukację zdobywał w domu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Remigiusz Mazur-Hanaj Hanna Szczęśniak muzyka ludowa MUZYKA

Jazz Po Polsku "Dookoła Świata". Japońska publiczność oczarowana polskim trio

Japońska przygoda grupy Lemańczyk/Golicki/Sarnecki powoli dobiega do końca. Wkrótce trio pożegna się z Japonią. Za muzykami kilka wspaniałych muzycznych wieczorów, między innymi w kameralnym klubie Haremame w Tokio, a także jam session w Nagoi. Jednak artyści najbardziej zapamiętali wieczór w Ena, w położonym w górach Teatrze Gomoza, w którym na co dzień wystawiane są sztuki tradycyjnego teatru kabuki.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Dziuba Dwójka Japonia Jazz Po Polsku Jazz Po Polsku Dookoła Świata MUZYKA Piotr Lemańczyk Rafał Sarnecki Adam Golicki Jazz

15. Konkurs Lutniczy w Poznaniu. Jak brzmią skrzypce doskonałe?

W Poznaniu zakończył się 15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. To najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych konkursów lutniczych na świecie. W tym roku do Poznania przyjechały instrumenty z 18 krajów, w tym m.in. z Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chin Czech, Francji, Japonii Kanady, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Słowenii i Włoch, a także -  po raz pierwszy w historii konkursu z Estonii i Iranu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka skrzypce lutnik Dwójka muzyka klasyczna

Oscary skończą 97 lat. Oto jak wyglądały początki

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Noc Muzeów z Polskim Radiem

Z okazji jubileuszowego roku Archiwum Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową odsłonę Nocy Muzeów. 17 maja w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się wirtualne wydarzenie "Audionauci" - niezwykła podróż przez dźwięki minionego stulecia. W programie także koncert Dominika Strycharskiego, improwizatora i kompozytora, który po raz pierwszy wykona utwory inspirowane archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia. Start wydarzenia o godz. 19:00 w Sali Lustrzanej. Koncert od godz. 21:00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio noc muzeów 2025

Wojna ma twarz kobiety, czyli melodramat "Będzie trzeba, to pójdę na wojnę".

"Trzeci rok wojny spotyka ją gdzieś na froncie. Złożyła przysięgę i jest żołnierką. Nie ma odwrotu. Koleżanka po fachu, reżyserka, siostra. Na emigracji uwrażliwiała zachodnie społeczeństwa na losy swojego kraju, aby wreszcie wziąć sprawy we własne ręce i wyruszyć w rodzinne strony, skonfrontować się z wrogiem oraz z realiami pracy w armii" - to fragment opisu monodramu "Będzie trzeba, to pójdę na wojnę" w reżyserii Magdy Szpecht.
Zobacz więcej na temat:  wojna Dwójka Ukraina Dwójka spektakl Adam Suprynowicz