Polskie Radio
Section05
Chile

"Chilijczycy mają pretensje do papieża Franciszka"

Papież Franciszek wyruszył w poniedziałek do Chile i Peru. W czasie 22. zagranicznej podróży, która potrwa tydzień, spotka się z rdzennymi mieszkańcami obu krajów Ameryki Południowej, z ofiarami reżimu Augusto Pinocheta w Chile i ludnością Amazonii. O pielgrzymce papieża Franciszka do Peru i Chile mówił w audycji Świat w Powiększeniu Lech Miodek, były dyplomata w krajach Ameryki Południowej i publicysta „Przeglądu”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 papież papież Franciszek Ameryka Południowa Chile Peru

Wiceprezydent USA z wizytą w Ameryce Łacińskiej

Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, wyruszył w kilkudniową podróż po Ameryce Łacińskiej. W niedzielę przybył do stolicy Kolumbii - Bogoty. Jakie znaczenie ma ta latynoamerykańska wyprawa w kontekście nieustającego napięcia na linii USA-Korea Północna? Jak wpłynie na kryzys w Wenezueli? Do tych tematów odniósł się w magazynie „Świat w powiększeniu” Lech Miodek, wieloletni ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej.
Zobacz więcej na temat:  USA Kolumbia Chile Argentyna Panama

Polacy współtworzą największy teleskop na świecie

Trwają prace nad budową Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego, który będzie pozwalał na znacznie dokładniejsze obserwacje niż Teleskop Hubble’a. Swój wkład w przedsięwzięcie będą mieli polscy inżynierowie. Gośćmi audycji Czas na Naukę byli Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej i Kamil Grassmann z firmy SENER Polska, która jest odpowiedzialna za stworzenie istotnych komponentów dla dwóch zwierciadeł teleskopu.
Zobacz więcej na temat:  astronomia Polskie Radio 24 Katarzyna Kobylecka kosmos Chile