Polskie Radio
Section05
Dariusz Rosiak

Angela Merkel i polityczny chaos

Jak podkreśla autor książki "Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniu" decyzje kanclerz w 2015 roku były chaotyczne i nieprzemyślane – Na początku chodziło o kilka tysięcy osób, co wkrótce zmieniło się w całkowicie otwarte granice i wpuszczanie wszystkich, którzy chcieliby do Niemiec wjechać. Jedna zła decyzja owocowała kolejnymi – opowiada Robin Alexander.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Rosiak imigranci w Europie KSIĄŻKA Angela Merkel Unia Europejska Niemcy społeczeństwo

"Strategia zakłada powrót do rywalizacji wielkomocarstwowej"

- Administracja Trumpa publikuje dokument, w którym mówi, że ład międzynarodowy, który Stany Zjednoczone tworzyły począwszy od końca II wojny światowej, a którego są liderem i podporą, jest wykorzystywany przez przeciwników Ameryki, Chiny i Rosję, które są nazywane "mocarstwami rewizjonistycznymi" - mówił w radiowej Jedynce Bartosz Wiśniewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Rosiak Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Stany Zjednoczone Donald Trump Rosja Chiny strefa euro Unia Europejska

"Dzieli nas fakt, że historią zajmują się politycy"

Prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili, że sprawą zakazu ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie zajmie się dwustronna komisja na szczeblu wicepremierów. Dr Paweł Kowal stwierdził w radiowej Jedynce, że sama komisja jest niewystarczająca dla uzdrowienia polsko-ukraińskich relacji. - Potrzebna jest instytucja zajmująca się dialogiem politycznym - mówił w radiowej Jedynce ekspert PAN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Rosiak Paweł Kowal Ukraina

Raj podatkowy czy "piekło nieuczciwości podatkowej"?

- Bruksela stwierdziła, że należy spróbować wypracować wspólne podejście do tzw. rajów podatkowych. Sama nazwa jest mało trafiona, gdyż raj w naszej kulturze kojarzy się z czymś dobrym. Należałoby pewnie mówić o "piekle nieuczciwości podatkowej" - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Rosiak podatki Komisja Europejska Finlandia Jemen Paweł Drozd

"Prezydent namawia Schulza, żeby wziął odpowiedzialność"

- W tej chwili za sytuację w kraju odpowiedzialny jest prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prominentny polityk SPD. Jemu zależy na tym, żeby nie doszło do wcześniejszych wyborów, żeby partiom politycznym wybranym we wrześniu udało się utworzyć rząd - mówił na antenie radiowej Jedynki Marcin Antosiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Rosiak Niemcy CDU Frank-Walter Steinmeier SPD Angela Merkel Martin Schulz Agnieszka Bryc