Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Góry, zbójnicy i widowiskowe pojedynki, czyli serial o Janosiku

26 lipca 1974 roku odbyła się premiera pierwszego odcinka "Janosika" - jednego z najpopularniejszych seriali PRL-u. Do tej pory wiele osób pamięta malownicze krajobrazy, piękne kostiumy, liczne przygody zbójców, a także grę aktorską Marka Perepeczki, któremu rola w serialu przyniosła największą rozpoznawalność.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL PRL kino Jerzy Passendorfer lata 70 FILM wakacje 2021

IPN odnalazł ludzkie szczątki w miejscu dawnego więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. "Toledo"

W miejscu dawnego więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. "Toledo", na warszawskiej Pradze, zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki jednej osoby. To prawdopodobnie ofiara terroru komunistycznego - poinformował PAP w poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  IPN Krzysztof Szwagrzyk archeologia Żołnierze Wyklęci Warszawa komunizm bezpieka

Na cmentarzu pod Petersburgiem zniknął pomnik ku czci Polaków - ofiar stalinizmu. To kolejny taki przypadek

Z cmentarza w Lewaszowie w rejonie Petersburga zniknął pomnik poświęcony Polakom - ofiarom stalinowskich zbrodni. Informację potwierdził Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski. To kolejne miejsce w Rosji, poświęcone martyrologii narodu polskiego, w którym nie ma już informacji o zbrodniach popełnionych na Polakach przez stalinowski reżim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa polityka Polonia Petersburg Rosja stalinizm komunizm Kreml zbrodnie sowieckie

"Oppenheimer". Zobacz jak wyglądali naprawdę bohaterowie filmu Christophera Nolana o ojcu bomby atomowej

Nowy film Christophera Nolana opowiada nie tylko o pracach nad powstaniem bomby jądrowej. Przedstawia też powojenne losy Roberta Oppenheimera, twórcy broni atomowej, który w latach 50. musiał mierzyć się z zarzutami o współpracę z komunistami. Przez ekran przewija się plejada gwiazd, które wcielają się w historyczne postacie. Oto najważniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  Robert Oppenheimer bomba atomowa broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa II wojna światowa Projekt Manhattan Oscary 2024

Ratusz świętuje urodziny PKiN. Może przy tej okazji warto przypomnieć ofiary jego fundatora - Stalina?

Ratusz zaprasza do świętowania 68. urodzin Pałacu Kultury i Nauki. Historia budowy obiektu wiąże się z ludzkimi dramatami. W trakcie wznoszenia pałacu życie straciło kilkunastu robotników. Na placu budowy zginęły również dzieci, na które spadło rusztowanie. Może zamiast celebrować urodziny pałacu, warto zadbać o upamiętnienie ludzi poległych przy jego budowie i wszystkich ofiar jego fundatora - Józefa Stalina?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Pałac Kultury i Nauki społeczeństwo regiony mazowieckie

UFG: posiadacze pojazdów historycznych nie muszą zachowywać ciągłości ubezpieczenia OC

Posiadacze pojazdów historycznych nie muszą zachowywać ciągłości ubezpieczenia OC, ale muszą je wykupić przed wyjechaniem na drogę - tłumaczy Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodał, że polisa wykupiona w zakładzie, który ogłosił upadłość nie przedłuży się automatycznie.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja kierowca kierowcy POLSKA społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochody Klasyczna technologia