Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski - prezydenci Polski poza Polską

Wybuch II wojny światowej i wydarzenia z tym związane spowodowały utworzenie niezawisłego aparatu państwowego II RP poza granicami kraju. Została zachowana ciągłość władzy państwowej na mocy konstytucji kwietniowej z 1935 roku, także wtedy, kiedy Polska znalazła się w strefie wpływów sowieckich po 1945 roku. Trzej prezydenci RP na uchodźstwie: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski działali i zmarli na emigracji. Prochy właśnie tych trzech Prezydentów wkrótce będą sprowadzone do Polski z Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Rząd RP na Uchodźstwie prezydent Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski historia Polski

Nierozliczone krzywdy – dwa totalitaryzmy, które zniszczyły Polskę

Tragiczny wrzesień 1939 roku. Dwa totalitaryzmy – niemiecki i sowiecki – niszczą państwo polskie. Z jakimi skutkami II wojny światowej borykamy się do dziś? Jakie są konsekwencje pomijania tej karty historii? Gośćmi audycji "Klubu Trójki" byli profesor Wojciech Roszkowski, ekonomista, historyk oraz profesor Grzegorz Kucharczyk, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reparacje wojenne Magdalena Drohomirecka Klub Trójki

"Polskie Radio - wrzesień 1939" - komiks o nieznanych losach radiowego archiwum

- Płyty Polskiego Radia z września 1939 przekazywano zaufanym osobom na terenie Warszawy. Kilkadziesiąt z "Czarnego nesesera" trafiło do Mirosława Panufnika, brata kompozytora Andrzeja. Ukryto je w pracowni lutniczej ich ojca, były tam bezpieczne do wybuchu Powstania Warszawskiego. Są sygnały, że neseser nie został zniszczony - mówił w Dwójce Stefan Kruczkowski, reżyser dźwięku z Działu Realizacji, Konserwacji i Digitalizacji Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla

Prezydenci RP na uchodźstwie wrócą do Polski. Ich szczątki spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej

12 listopada do Polski sprowadzone zostaną szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie. Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski spoczną w mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dziś zainaugurowano kampanię "Misja: Wolna Polska", która ma przypominać o działalności polskiego rządu na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Rząd RP na Uchodźstwie

"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki

W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęconych odzyskanym po latach dziełom sztuki, które zaginęły podczas zawieruchy wojennej. - Jest to seria dość dynamiczna z wątkiem kryminalnym, detektywistycznym. Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę, że wiele dzieł sztuki, które utraciliśmy, nieustannie wraz z muzealnikami staramy się odszukać - mówi w Programie 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

Historyk z IPN: w toku moich badań nad II wojną światową wielokrotnie przebijały się dzieci

- W dyskusji publicznej ws. strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej, nie mówi się na temat dzieci. Epatujemy stratami osobowymi, wysokością strat materialnych i na tym w zasadzie debata się kończy - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa SZTUKA KULTURA Instytut Pamięci Narodowej IPN dzieci wojna 2022 Rafał Dudkiewicz

Reparacje wojenne. Jarosław Kaczyński: Niemcy z workiem zbrodni na plecach daleko nie zajdą

Prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Oleśnicy został zapytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. - To jest początek drogi, ona nie będzie łatwa - mówił Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że "jeżeli będziemy twardzi i konsekwentni, to wyegzekwujemy reparacje od strony niemieckiej". W ocenie lidera PiS nasi sąsiedzi muszą też zrozumieć, że "z workiem zbrodni na plecach daleko nie zajdą".        
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Niemcy Jarosław Kaczyński reparacje wojenne nazizm Bez Przedawnienia

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121. Znamy plan uroczystości w Pruszkowie

W sobotę o 14:00 na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" odbędą się uroczyste obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Uroczystości organizują Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Dulag 121.
Zobacz więcej na temat:  Pruszków zbrodnie wojenne Warszawa Powstanie Warszawskie POLSKA społeczeństwo